Harabeden okul yapıp kaderlerini değiştirdiler

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Harabeden okul yapıp kaderlerini değiştirdiler

Mesaj gönderen Eternity »

Resim Patnos’un Meydandağı Köyü İlköğretim Okulu’nun adı okuldu ama ne suyu vardı, ne tuvaleti... 5. sınıfa gelen öğrenciler bile okuma-yazma bilmiyordu.

Ta ki, Zonguldaklı öğretmen Ayhan Arık, okula atanana kadar... Sonrası bir mucizeler zinciri...

AĞRI’nın Patnos İlçesi’ne bağlı Meydandağı Köyü İlköğretim Okulu’nda eğitim mucizesi yaratıldı. Zonguldaklı öğretmen Ayhan Arık’ın atanması ile birlikte içme suyu ve tuvaleti bile bulunmayan okul, şimdi bilgisayarlarla donatıldı. Meydandağı Köyü’nün yerini haritada bile bulamayan hayırseverlerin ilgi ve yardımı ile kız çocuklarının okumaya ilgisi arttı, 35’i kız, 110 öğrencinin devam oranı ise yüzde 100’e ulaştı.

BUNU HAYAL BİLE EDEMEZDİM

Öğretmen olarak Ağrı’ya atanan Ayhan Arık, Patnos İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıkta ve Van’ın Erciş İlçesi ile komşu olan Meydandağı Köyü’nde ilk kez görevlendirildi. Büyük bir heyecanla köye giden Arık, ‘Okulu gördüğümde tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Eşim, ’burada kalamayız, gidelim’ dedi. Bugünkü noktaya geleceğimizi hayal bile edememiştik’ diye ilk izlenimlerini anlattı. İki sınıflı ilköğretim okulunun çok kötü durumda, öğrenci ve velilerin okula ilgilerinin yetersizliği, beşinci sınıfa kadar gelen öğrencilerin hálá okuma-yazma bilmemeleri Müdür Sorumlusu Ayhan Arık’ı harekete geçirdi.

HÜRRİYET’TE ÇIKAN O İLAN

Hürriyet Gazetesi’nin İnsan Kaynakları Sitesi’nde yayınlanan ‘Patnos’taki okullar yardım bekliyor’ ilanı sayesinde Türkiye’den, yurtdışından destek bulduklarını vurgulayan Arık, böylece 60 haneli, 550 nüfuslu Meydandağı Köyü’nün kaderinin değiştiğini anlattı. Ağrı Valiliği, Patnos Kaymakamlığı, Milli Eğitim’in de katkılarıyla 1983’de yaptırılan okulu yeniden düzenlendiklerini ifade eden Arık, şunları söyledi:

ELEKTRİK VE SU GETİRDİLER

‘6 metrekarelik müdür odasını geceleri, üç bekar öğretmen arkadaşım, yatakhane olarak kullanıyordu. Onlar için okulun yanına şimdi iki katlı bir lojman yapıyoruz. İlk kat tamamlandı, ikinci katın sıvası kaldı. Okula, lojmanlara elektrik, içme suyu getirdik. Okul bahçesine 3 bin briketle ihata duvarı çektik, koruma altına aldık. Hayvanların bahçeye girişi önlenince fidan dikmeye başladık. Her çeşit meyve ağaçları ile okulumuzun bahçesini yeşile büründürdük. Yaz mevsiminde öğrencilere ağaçları zimmetledik. Onların su vermesi ve sevgisiyle ağaçları büyüttük. İstanbul’dan sadece sesinden tanıdığımız Mehtap Aydemir, bizlere maddi ve manevi destekleri ile güç verdi. En sıkıntılı anımızda imdadımıza yetişen Mehtap Hanım’ın ve diğer yardımseverlerin desteği ile şimdi Türkiye’nin en iyi okulundayız ve çok mutluyuz. Öğrenciler için Bodrum’dan Avukat Mine Howy’un katkıları ile tuvalet yaptırdık.’

Burası Patnos’un Meydandağı Köyü

Ağrı’nın Patnos İlçesi’ne bağlı Meydandağı Köyü’nde 4 öğretmen köylülerle el ele verdi ve Milli Eğitim adına bir mucize yarattılar. Her an internet bağlantılı 6 bilgisayarı bulunan İlköğretim Okulu’nda öğrenciler dünyayı keşfediyorlar.

Bilgisayar göndertti

Öğretmen arkadaşları Murat Korkmaz, Ersin Özkan, İbrahim Yıldırım’la birlikte kolları sıvayan Ayhan Arık anlatıyor: ‘Meydandağı İlköğretim Okulu’ndaki olumsuz tablo, Cumhurbaşkanı’nın eşi Semra Sezer’e gönderdiğimiz mektupla değişmeye başladı. Bir ay içinde Sezer’in hediye olarak gönderdiği bilgisayar, tarayıcı ve yazıcı bizleri umutlandırdı.’

Lojman bile yapıyorlar

Dayanışma ruhunu keşfeden öğretmen, öğrenci ve köylüler, inanılmaz ilklere imza attılar. Okulu yeniden yapıp, bahçe duvarı çektiler, çevre düzenlemesini gerçekleştirdiler. Artık her öğrencinin bir ağacı var. Şimdi de öğrenci ve köylüler harç karıp, taş taşıyıp öğretmenlerine lojman yapıyorlar.

Oyun salonumuz, forma ve eşofmanımız bile var

Okuldaki 6 bilgisayarın internet bağlantısı olduğunu, öğrencilerin, velilerin dünyadaki gelişmeleri yakından izlediğine işaret eden öğretmen Ayhan Arık, öğrencilerle velilerin artık okulu çok sevdiklerini bildirdi. Okulda 35’i kız 110 öğrencinin eğitim- öğretim gördüğüne dikkati çeken Arık, şunları ekledi: ‘Kitaplığımız, çocuklar için oyun salonumuz var. Okulun adı yazılı 18 öğrencilik forma ve eşofmanlarımız var. Öğrenciler spor yapıyor. Beşinci sınıfı bitirmeden alınan kız öğrencilerden 7’sini Patnos YİBO’ya gönderdik. Hiçbir sorunumuz yok. İnanmazsınız yurtdışından bile yardım aldık. ’Ben paramı nereye harcasam, yardım olarak versem’ diye düşünen insanların sayısı çok. Öğretmen olarak tek yapacağımız o yardımseverlere ulaşmak. Sonra da o insanlara güven vermek, yardımın yerine ulaştığını göstermek kalıyor.’

Kaynak: Hürriyetim
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Cok mükemmel bir calisma diye görüyorum. Yilmadan, insanoglunun azim ve tesvikiyle nelerin yapilabilecegine birer örnek teskil ediyor.

Dilegim o ki, yardim gerektiren böylesi yerlere ulasabilmemiz icin biraz da bize yol gösterilsin. Neticede bizde anca kendi imkanlarimiz ile arastirabiliriz. Daha ötesi biraz da onlarin elinde.

Bu ögretmenimizin, umut dolu calismasini ve buna takiben diger yardimlari takdir ettim.

Egitim_ögretim adina seferber olanlara ne mutlu. Bu seferberlik dilerim daha da büyür, yayginlasir. Ki gelecegimizin isiklari yetisebilsin.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

İyi bir öğretmen nasıl olmalı sorusuna verilebilecek örneklerden birisi bu öğretmenimizdir. Çünkü o, iyi bir öğretmen olmanın en önemli a$amasından yani öncelikle iyi bir insan olmaktan ba$arıyla geçmi$ bir insan ve gerçekten takdir edilesi çalı$malarda bulunmu$, umarım bu tip örnekler yakın zamanda çoğalacaktır ve imkansızlıklar içerisinde okumaya çalı$an o ufacık çocuklara daha güzel fırsatlar sağlayacak çalı$malara her eğitime gönüllü olan ki$iden birer katkı yapılacaktır.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Katiliyorum, dilegin benim de dilegim.