atatürkçü olmak ya da olmamak

Atamız hakkında güzel yazılar, hikayeler, resimler...
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

İyi madem ben din sahibi bir insan olayım farketmez dediğim gibi ateistim meteryalistim ve uzun bir süre öyle kalacağım. Uzaylıları ne yarattı bunu ne yarattı şunu ne yarattı bunun sonu yokturki, varsada o son noktayı bulduğumuz an hayat anlamını yitirmiş olur bence. O mantıkla Allah'ıda ne yarattı dememiz lazım madem herşeyin bir yaratıcı olmak zorunda...

Allah diye birşey yok bence bu insanoğlunun oluşturduğu bir kavram yani aklının ermediği yere Allah yapmış olmuş demiş tamamdır. Eminim eski çağlarda insanlar çiçeğe bakıp vay be demişlerdir bunun bi yaratıcı olmalı falan bu böyle olamaz. Ama değil incelendikçe daha küçük daha başka şeyleri keşfetmişlerdir. Veya güneşe tapmışlardır ama uzaya çıkınca, bilim az biraz ilerleyince güneşide oluşturan nebilim elementleri tanecikleri bulmuşlardır. Dahada ilerleyince elementleri oluşturan, atomları vs vs oluşturan başka yapılarıda bulmaya devam edeceklerdir. Sonsuz bir süreç yani bu hep böyle devam edecek.

Hala doğan çocukların allah tarafından yaratıldığını düşünenler var ama hiçbiryerde Allah'ın bir mucizesini görmüyoruz, basbaya ilişkiye giriyor insanlar ve oluyor, spermidir yumurtasıdır nasıl oluştuğu biliniyor öyle değilmi. Bak şurda bir karambol oluyor işte orda allah can veriyor diyebileceğimiz bir yer yok? varsada ben bilmiyorum. Kendi kendine devam eden bir hayat işte.

O ilk tohumu ilk hayatı allah diye bir varlık yaratmıştır diyebilirsiniz ama daha onu bulamadık, bilemeyiz o yüzden. Yani bilim habire ilerlemeye devam ediyor, keşfedilen herşeyden sonra yeni ve daha derin bir keşif oluyor. Hayatı, yaşamı çözmeye çalışıyorlar. Şuan o ilk tohum yerine koyduğumuz ne var bilmiyorum ama eminim o tohumuda yapan, oluşturan şeyi buluruz, Sonuçta karşımıza Allah diye büyük bir varlık çıkacağını sanmıyorum. Olması lazım bir yaratan ama onuda yaratan birşey olması lazım o zaman. İşte orada işler karışıyor gene düşündükçe çıkamıyoruz işin içinden. kolay yola kaçıyoruz: müthiş bir varlık herşeyi yaratan tek büyük bir güç...

Uzaylılara inanırım dememin sebebi daha fazla gerçekçi gelmesi, elbette onuda yaratan vardır bizi yaratndan bahsettim ben orda. Şahsen etrafımda Allah'a dair hiç bir kanıt bulamıyorum. Kelebeklerin güzelliğimiş, doğanın sadeliğimiş. Kuran-ı kerimle ilgili cd dağıtan bir firmanın tv reklamında bunu gördüm, Allah'ın mucizeleri adı altında. Çok saçma geliyor yani bana, nerden çıkarıyorsun kelebeğin kanadının güzel olmasından Allah'ın varlığını :)

Nese fazla uzatmadan.. Sonuç olarak öldüğümüz zaman umarım açıklığa kavuşacak bu olaylar. İşte o zaman ya gelceniz elimi öpceniz, onur sen çok biligi biriymişsin diyerekten :D yada ben cehennemde cayır cayır yanarken, bana el sallıcanız :P

Bu arada konu dine kaydı iyicene napsak bilmiyorum yeni konumu açsak :)

(not: imla hataları falan filan olabilir gece yarısı hafiften uykum gelmeye başladı[sonunda])
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Queen_Witch
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Queen_Witch »

ComiC eğer tartışmaya dvm etmek istersen yeni konu aç :) cvp vermekten kaçmıyorum çok mantıklı cvplarım var :P:P ama uyarı fln almayalım :P

herkesin görüşü kendinedir bunu böyle sonlandırıyorum.
Deryaya Yol Bulmaya Kudretin Varken Neden Çiğ Tanesi Peşindesin?
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Ben konu açmam, utanırım (bkz. açtığım konu sayısı :P) :D

sonlandırma lafı çok doğrudur yani başka söze gerek kalmıyor zaten, o zaman böylemi kalsın yada özel mesaj falan ayarlarız bir şekilde :)
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Queen_Witch
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

:P eheh aç konu vala bak içimde kalmasın :P bu konuya bnden bşka yazan kalmadı galiba :P
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Elbette kaldı neden kalmasın. Benim gibi atatürkçü değilim diyene karşı olan birsürü arkadaşımız da vardır bu konuya yazı yazan :)

Şimdi Materyalist felsefeyi özümsemiş bir insan olarak belki atatürçü olan herkes müslüman değildir tezini doğrulamış oluyorum.

Atatürkçülük bir düşünce sistemidir din değildir, kutsal kitabı da yoktur. Siyasal bir düşünce sistemidir. Sen bunun ilahileştirildiğini savunuyorsun (Queen_Witch) peki bende soruyorum atatürkçüler neye kime ibadet ediyor? Yada ben neye ibadet ediyorum?

Savaşın Allahın izniyle olduğunu söylüyorsun, izin vermeseydi de pekala olurdu bence cunku Atatürk vatanı düşmana karşı örgütledikten sonra pekala gözü korkabilirdi yada daha mantıklı daha rahat bir yaşamı seçemez miydi? Bence bunun allahın izni ile falan alakası yok.

Ayrıca şimdi Laik Türkiye Cumhuriyet'i topraklarında yaşayanlar bilmelidirler ki hayatlarını sadece Atatürk' e borçludurlar. Atatürk Samsun'a ayak basmasaydı bizi yüzbinlerce değil milyonlarca bile şehit kurtaramazdı...
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
Queen_Witch
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

eheh :) arkadaş ben sana açıklama yaparım. yine istiosan yine yaparım. ama anlatmak istediğimi anlamıyorsun. burda sadece boşu boşuna elimi yoruyorum. benim yazdığımı okuduğun bile yok eminim. baştan bi cümleye sondan bi cümleye bakıosun snra bana yorum yapiorsun :) yine de cvplayacağım. insanın dini "dinim budur" dediği değildir. düşünce tarzıdır, yaşayış tarzıdır. binlerce müslümanım diyeni görüyorum ki ne farzları yaparlar ne haramdan kaçınırlar. ataturkçuluk düşünce sistemidir diosun. ztn bizim hayatımızı düşünce sistemimiz oluşturur. dolayısıyla dinimiz olur. önce din nedir onu anlamak gerek. dinde ibadet edilen bişi olması gerekmio. kutsal kitabı olması da gerekmio. dediğim gibi insan nası yaşıosa o onun dinidir. ben eğer televizyon olmadan yaşayamam diosam tv bnm dinimdir. eğer ben çağdaşım diosam çağdaşlık benim dinimdir. Allah izin vermeseydi sen bana cvp yazamazdın koskoca savaş nasıl kazanılsın. sözlerine dikkat et affedilmeyen şeylerden biri de şirk tir ve sen bunun ucundasın.işte şu son cümlenle ataturku ilahlaştırdın! yazdığın cümleyi okuyup bana cvp yaz.
Kullanıcı avatarı
elfE
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen elfE »

kusura bakma ama sana katılmıyorum queen_witch. ben Atatürkçüğüm ve bununla gurur duyuyorum. fakat ben hem Atatürkçü hem de müslümanım. bana kalırsa sen kendini sınırlamış ve herşeyi kadere bağlamışın. ben Allah'a inanıyorum fakat inanmam ATATÜRKÇÜ olmamama neden değil.
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

şirk nee ?

Benim yeni dinim bundan böyle bilgisayar ve internet bu böyle biline.. :P
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Queen_Witch
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

elfe herkesin kendi görüşüdür. ataturkçu olman umrumda bile değil ben görüşümü açıkladım nedeni söyledim dinime laf edenle tartıştım. bana "ben ataturkçuyum ve müslümanım eheh" gibi laflar etmeyin. müslümanlık derecen ne? başın kapalı mı? 5 vakit namaz kılıormusun? kuran okurmusun? ne senin derecen! elhamdülillah müslümanım demekle olunmuo işte. ben burda aslında kendime kızıyorum. namaz kılmıyorum kuran okumuyorum başım açık. tabi ki mükemmel bi müslüman değilim yapmıyorum gereklerini. ama en azından ne yapmam gerektiğini ne yaparsam gerçek müslüman olacağımı biliyorum. ben müslümanım die atıp tutmuyorum. bunu bilmeyen utansın. son noktamdır. size ii sohbetler ataturkçu müslüman arkadaşlarım.
Kullanıcı avatarı
ilteris
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ilteris »

saol arkadaşım ama ikisinin ayrı olduğunu unutma.Ve dediklerini elimimizden geldiğince yapıyoruz(başım kapalı değil ama :) ) bir de kuran musiki kitabi değildir anlamadan okunsun insanın 5 vakit kılmaması(yada kılamaması) onun müslüman olmadığını göstermez bizde insanız ve günah işleyebiliriz ........ 8)
Kilitli