Hepsi mucit çocuklar!..

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Hepsi mucit çocuklar!..

Mesaj gönderen Eternity »

Resim TÜBİTAK'ın 4. Buluş Şenliği'nde, minik mucitler buluşlarını sergiledi: Koku önleyen küllük, hamsi temizleme cihazı, çorbamatik, hatta 'Bush şemsiyesi'...

Türkiye'nin küçük mucitleri, birbirinden ilginç buluşlara imza attı. Sigara kokusunu önleyen kültablası, kravat sabitleyicisi, ters dönmeyen şemsiye gibi buluşların dikkat çektiği bilim şenliğinde 300 buluş görücüye çıktı.
TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi'nin düzenlediği 4. Buluş Şenliği'nde kokusunu önleyen kültablası buluşunu sergileyen ilköğretim öğrencisi Osman Çelik, büyüklere 'Çocuklar zehirlenmesin' mesajı verdiğini söyledi. Çelik, buluşunu "İki kültablasını üst üste koydum. Kültablalarının arasına döktüğüm sirkeyle sigara dumanını dağıttım" diye anlattı. Elif Furkan Atalay da, annesinin birkaç kez ocakta unuttuğu çaydanlığı yakmasından yola çıkıp suyu bittiğinde alarm veren çaydanlık geliştirdi. Bilgehan Alperen ise, yağmurlu havalarda, rüzgârda ters dönmeyen şemsiye geliştirdi. Alperen, buluşunu şemsiyesi ters dönünce ne yapacağını şaşıran ABD Başkanı Bush'a da gönderebileceğini söyledi.

İşte diğer buluşlar
İlköğretim düzeyindeki çocukların ağırlıkla katıldığı şenlikte, trafik lambalarına yerleştirilen özel sensör sayesinde, hasta taşıyan ambulansların kırmızı ışığı uzaktan kumandayla yeşile çevirip zaman kaybetmesini önleyen buluş da görücüye çıktı. Sifonunu kendisi çeken tuvalet, sabah yataktan kalkamayanlar için 'yüze su fışkırtan saat', çorba karıştırmaya yarayan 'çorbamatik', 'fıstık ve hamsi temizleme' cihazlarıyla, 'konuşan otobüs durakları' hayatı kolaylaştırmak üzere tasarlanan buluşlar arasında yer aldı.
Geleceğin bilim adamları, ağaçlara ya da toprağa 'nem sensörü' yerleştirilerek yangın öncesinde ilgilileri uyaracak sistemler gibi buluşlara da imza attı.

Kaynak: Milliyet
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Bilgin icin tesekkürler Eternity. En azindan bilim adina birseyleri senin de katiyor olman beni sevindirdi.

Tübitak ülkemizde taninan bir kurumdur ve bu etkinliklerini takdir ediyorum. Dilegim o ki, bu kücük mucitlerin egitimlerine önemle egilimlenilmesi ve gelecegin bilim adamlari olma yolunda en iyi sekilde yetistirilmeleridir. Ki bu gencecik filizlerimizin büyüyp yeserebilmelrini saglamaliyiz. Inanin ki, kolay degil o yasta böylesi seyleri düsünebilemek. Ki kendimde yasadim..

Ayriyeten, Gebze'de acilan Yükseke Teknoloji Enstitüsü düzeyinde daha cok enstitülerin acilmasi ve bilim adamlarina saglam bir alt yapinin kavusturulmasidir. Ki elbette bu olanaga pek cok saygin üniversitelerimiz de kendi bünyeleri itibariyla destek olmaktadir. Böylelikle beyin göcünün de minimizasyonunu saglayabilecegimize inaniyorum / belli sartlar altinda /.

Yolu bilimden gecenlerin, isigi aydin olsun..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Rica ederim MARTI, emeğe her zaman saygı duyarım ve böylesi genç beyinlerin bu gibi yeniliklere imza atmasını mutlaka bu forum çatısı altında haber olarak yayınlamayı kendime bir görev olarak gördüm.

Son sözüne katılmamak elde değil, bağnaz ve gerici zihniyetlerin kar$ısında ancak bu gibi çalı$malarla durulabileceğine inanmaktayım. TÜBİTAK bu tip çalı$malarını her zaman yapmakta, gençlere kendilerini kanıtlama $ansını vermekte ve takdir ediyorum onları. Ama tek korkum var ki umarım ileride bu çocuklara çok daha güzel $artlar altında sahip çıkılır ve desteklenirler ki beyin göçü olayını ya$amayız, kendi emeklerimiz ülkemiz sınırları içerisinde kalır ve bu çocuklar geleceğin bilim insanları olarak seslerini dünya çapında duyurabilirler.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Hakli görüyorum seni Eternity. Emege elbette saygi gösterilmelidir. Takdir ettim.

Keske ama ülkemizde Tübitak gibi daha bircok yaygin kurulus olabilse, ki bu amaca paralel hizmet verebilecek. Ya da herhangi bir sekilde mali destek saglanabilse ( en azindan daha cok ). Beyin göcü yasadigimiz en büyük istirablardan biridir. Dediklerine kayitsiz katiliyorum. Umarim bunun icin de artik birseyler yapilabilir diyorum. Ama zor oldugunu biliyorum.

Cünkü, yurtdisinda yetistirilenler, tamamiyle * bilime * odaklanmis yetistiriliyor iken, ülkemizde her ünv. icin bunu ne yazik diyemiyecegim. Anca master seviyesinde bir sicrayis oluyor. Bu konu egitim konusuna tabii bilyorum. Ama deginmeden gecemedim. He, bu yurtdisindakilerin zeki mi olduklarini gösteriyor ? Hani yurtdisi ünv.de yetisen her gencin bilim adami oldugunu düsünürsek dedim.. Hayir.. Daha ilk sinifat iki bilinmeyenli denklemi cözemeyen ( ki kendim tanik oldum öylelerine ) bu insanlari, öyle bir yetistiriyorlar ki; bilimin enginligince doyuruluyorlar.

Iste, umarim bizde bu sekilde, böylesine güzel yetistirebiliriz gelecegin ilim adamlarini.
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

En büyük ve tek dileğim, bu arkadaşların beyin göçü fursayında eriyip gitmemeleri ! Bilim adamları kolay yetişmiyor ve yetişenler de elde kolay tutulamıyor maalesef ! Belki koşullar bunu gerektiriyor olabilir ama neden uygun koşullar benim ülkemde yaratılmasın ? Neden bu ülkede yetişen genç beyinler diğer toplumların tekelinde bulunsun. Elbetteki iftihar konusu olurlar ama kıymet bilen yönetim, kıymet bilen toplum istiyorum ben.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Haklisin, ki ben de onu savunmustum..
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Evet MARTI ben de senin savunduğunu savunmuşum demek ;)

Çünkü tamamen ana yazıyı dikkate alıp yorum yaptım da, pardon yani

sabah olduğu için her şeyi okuyamadım. Şimdi okudum yazdıklarını ve haklısın, görüş birliğine de vardık bu vesileyle :)
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Aynen efenim:)
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »