Kitaplar

Yeni çıkan kitaplar ve severek okuduğumuz kitaplar hakkında yorumlar, paylaşımlar.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Kitaplar

Mesaj gönderen MARTI »

Burada size, artik yeri geldiginde ( mümkün oldugunca haftada bir )2004 yili basimli kitaplari tanitmaya calisacagim. Umarim ki yararli olabilir diye diliyorum.

Ricam o ki; okudugunuz kitaplari da taniyalim, arastiralim, okuyalim, elestirelim.

Hepinize kitaplarin isiginda, egitici-ögretici günler diliyorum..

Kurtulus Savasi'na Denizden Gelen Destek ve Kuvayi Milliye Donanmasi

Erol Mütercimler
ALFA YAYINLARI

Milli Mücadele baslatildigina Anadolu ordusunun desteklenmesi nasil saglanacak, daha dogrusu, cephelere silah, cephane ve subay hangi yollardan ulastirilacakti? Anadolu'da savas baslatildiginda karayolu ile yalnizca kervan izleri vardi. Demiryollari ise kapitülasyonlar nedeniyle yabanci sirketlerin yönetim ve denetimindeydi. Bu durumda ulasim icin geriye bir tek deniz yolu kaliyordu. Ama bu olanak nasil kullnilacakti? Elde savas gemisi yoktu. Cephane tasiyacak gemiler yoktu. Mondros kosullarina göre, elde bulunan tüm gemiler Halic'te tutsak edilmisti.

Ulusal savas, kara cephanelerinde yapilacakti fakat bu cepheler denizden tasinacak savas arac gerecleriyle desteklenecekti. Ilk önceleri sivil denizcilerle yapilan tasimacilik cok kisa bir süre sonra deniz subaylarinin savasa katilmasiyla örgütlü tasimaciliga dönüstürüldü ve basariyla yürütüldü.

Bu calisma, Kurtulus Savasi sirasinda denizcilerin bu cabalarini ve Karadeniz'De bir donanma kurmalarini anlatmaktadir.

Yayin Yili: 2004
444 sayfa
ISBN:9752974600
Dili: TÜRKCE

Kaynak: Kitapyurdu
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Tarihe ışık tutan ne varsa ben ordayım...Teşekkürler MARTI