''Erişim engellendi'' uyarısı

Bilgisayarlar hakkındaki genel sorunlar, almak istediğiniz bilgisayarlar v.b.
Kullanıcı avatarı
turko
New Friend
New Friend

''Erişim engellendi'' uyarısı

Mesaj gönderen turko »

her iki pc de de aynı sorun.(evde ve iş de)..kısaca açıklamaya çalışayım: sanırım bu sorun C: sürücüsünde olmuyor .sadece diğer ikinci sürücüde...sürücü içerisinde yarattığım klasör,video klasörleri,dosya vb..sistem kende kendine şifreliyor sanırım.dosya adları açık yeşil bir renk alıyor ve hiçbirşekile onları silemiyorum,kopyalayamıyorum,taşıyamıyorum..Ne zaman bir klasör silmeye kalksam '' Erişim engellendi.Diskin dolu veya yazmaya karşı korumalı olmadığından ya da dosyanın kullanımda olmadığından emin olun.'' diye bir uyarı çıkıyor.E: sürücüsüne başka bir yerden de dosya veya klasör kopyalayamıyorum.Hiç bir şey yapamıyorum..sorunu çözebilmek için kullanıcı hesapları ile falan da oynadım,bir iki tane farklı kullanıcı adı vs vardı onları da sildim fakat sonuç aynı.Ne yapmalıyım.Yardımcı olabilen varsa çok sevinirim.E-mail de atabilirsiniz.Mesajlarınızı bekliyorum.ACİL! Şimdiden herkese teşekkür.
Kullanıcı avatarı
RACO38
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen RACO38 »

1. virüs bulaşmış olabilir. iyi bir antivirüs programı ile bilgisayarını güvenli modda tarattır.
2. Harddiskin gerçekten dolmuş olabilir. d ve e sürücüsünün üzerine gel sağ tıkla ve özelliklerini seçerek ne kadar boş yer kalmış bir bak.
3.Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır. özelliğini aktif hale getirmiş olabilirsin. bunuda öğrenmek için yine sürücü üzerine gel sağ tıkla ve özelliklerini aç en altta 2 çeltik olacak onlardan üstteki disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır yazan yerin karşısında çeltik varsa onu kaldır.
Eğer bu dediklerimin hiçbiri sorununu çözmüyorsa tek çare var oda format atmaktır. Kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Hayır bu olay sadece windows xp'nin bir güvenlik özelliği geriye almak çok zor ben deneme yanılma yöntemiyle alabiliyorum. Olay kullanıcı hesabına şifre koyarken yanlış bir şıkkı işaretlemenizden kaynaklanıyor bu şık öyle bir şık ki bütün dosyalar o anki kullanıcıya kayıtlanıyor. O anki kullanıcınında 128bitlik bir kullanıcı şifresi oluşturuluyor tekrar o şifreyi çözmeniz mümkün değil.

Yalnız dosyaları tekrar serbest bırakmak ya da üzerine kayıtlamak için yapabileceğiniz birşey var.

Sistem başlarken f8 tuşuna basıp güvenli mod'ta açın Administrator olarak login olun.

Daha sonra dosyanın özelliklerinden erişelibirlik ya da güvenlik diye bir sekme çıkacak normalde xpde çıkmaz bu. Oradan dosyaların sahipliğini al gibisinden bir seçenek çıkıyo onu işaretleyip uygula yapmanız lazım. Dosyanın sahibi olarak gözüken eski kullanıcı ve 128bit şifre halinde bulunan çeşitli rakkamlardan oluşan bir kullanıcı daha göreceksiniz onuda uzaklaştırın hatta bütün kullanıcıları uzaklaştırın. Sonra kendinizi dosyaların sahibi olarak atayıp tekrar gerekli yerleri işaretleyin. Bu konuda tam olarak bilgi veremiyorum çünkü dediğim gibi bende baya uğraşarak yapabiliyorum.

Fakat şu aşağıdaki link yardımcı olabilir size :

http://www.microsoft.com/turkiye/window ... ontrol.asp
Kullanıcı avatarı
turko
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen turko »

Bütün ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.Özellikle DJ 4 'ün önerdikleri bana yardımcı olacaktır zannediyorum.DJ4 sorunu tam olark teşhis etmiş görünüyor..Yalnız sorun daha da büyüdü..Problemi çözmek için kullanıcı hesapları ve E: sürücüsünün güvenlik ve paylaşım ayarlarıyla oynadım..Sanırım kayıtlı aktif kullanıcıyı değiştirdim.Bilgisayar açılmıyor.Şifre istiyor.yazıyorum kabul etmiyor şifreyi.yani oturumu açmıyor..bir arkadaşa sordum.bilgisayarı güvenli kipe de açmak da mümkün değil..windowsu repair edeceğiz sanırım....cevap yazan herkese tekrar teşekkür.kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Sorun değil dosyaların hepsi duruyor yerinde nasıl olsa başka bir bilgisayara bağlayıp dosyaları serbest kullanıma açabilmen silinmedikleri sürece mümkün :)
Kullanıcı avatarı
turko
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen turko »

tekrar sağol dj4..format atmayı düşünüyorum..oturumu açmayı başarabildim..herşey düzgün çalışıyor..kaspersky devre dışı kaldı kendi kendine ve bir kaç program dha?..format sorunu çözermi?
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Format sorunu çözer çözmesine de olan sizin verilere olur onları kurtarabildiyseniz sorun yok. Yani biliyorsunuz sonuçta format erişilebilirliği tamamen imkansız kılan bir durum :)