Bekaret kavramı neden çökmüştür.

Yaşanmış düşündürücü ve duygulandığımız yazılar.
Kullanıcı avatarı
Zen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zen »

Turk erkekleri dinde kendi kurallarini kendileri koyuyorlar gibi sanirim... Madem din evlilik disi bir iliskiye "gunah" diyor, o zaman erkeklerde bunun icine dahil! ama erkekler maalesef bunu kendi taraflarina cevirip, hic ustlerine alinmayip kizlarin bakire olmasina takmis durumda, madem din' den bu kadar bahsediliyo, turklugu arapligi birakip din ne diyorsa onu uygulasin erkeklerde
What the eyes see is knowledge, what the heart knows is certainty.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Leman yazdı:Kişisel hak ve özgürlüklerden haberin yok galiba senin arkadaşım.Yazdıklarında mantık varmı bir tekrar oku bakalım.

o senin söylediklerin savaş,afet.vb durumlarda gereklidir. tabii ve türk milleti bunu zaten yapar .:)

ayrıca söylediklerin zihniyeti aklı,teslim etmektir.Sürü psikolojisiyle yaşayan insanlar,akıllarını kullanamaz.lider koyun uçurumdan atlar diğerleride peşinden.Bilinç li insanlar ,bir fikri önce sorgular,tartışır,bilgilenir
mantığından geçirir,sonra kabul etmek isterse eder
Sizin o belirttiğiniz kişiler sadece beyniyle hareket eden kişilerdir, ruhuyla hareket edemeyen. Dini kurallardan bahsettim ben farkettiyseniz, dini kuralları kabul etmiyorsanız herhangi bir din mensubu değilseniz daha fazla konuşmaya gerek yok zaten, bizim inançlarımıza da saygı gösterin derim :!:

Sizin özgürlük diye savunduğunuz ilkeler hala en demokratik ülkelerde bile suçtur, toplumun hakkı bütün hakların üzerindedir bilirsiniz. Anlayamadığınız en önemli nokta o savaşlara zaten benliğini kaybetmiş milletlerin mağruz kaldığıdır.
Leman yazdı:
dJ4 yazdı:Telif hakkı bana ait olan bir sözü aktarmak istiyorum :

Herkesin özgürüm dediği yerde aslında kimse özgür değildir ...
bu sözün telif hakkının sana ait olmasına şaşırmamak gerek:)

buda konfiçyüs ün bir sözüdür.

Özgürlükleri ve hakları ellerinden alınan insanlar,onların yerine,kötü,çirkin ve tehlikeli şeyler koyarlar."KONFÜÇYUS"
Sözün devamında yaptığım açıklamayı dikkate almadan bu sonuca varmanız normal tabi ... Buradan özgürlüklere karşı olduğum sonucunu nasıl çıkardınız şaşırdım doğrusu, size göre başkalarının özgürlüklerine de çiğneyebilmek özgürlükse, birşey deyemem. Kimse cezaevine girmesin o zaman kimse sahip olduklarını, sahip olduğu vatanını korumasın bakın bakalım o zaman herkes özgür olabilecek mi ...

Zen'e katılıyorum, bu konuyu en çok zorlayan erkekler olmasına rağmen bu durumdan en çok mağdur olan kişiler kadınlardır. Erkeklerin kadınlardan çok daha fazla evlilik dışı ilişkiye girdikleri hatta bazı kültürlerde erkek için bunun normal sayılması da büyük bir problemdir. Bu durum kadın haklarına karşı bir durumdur.

Her ne kadar onaylamasanızda, bence doğru olan hem erkeklerin hem kadınların bunu yapmamasıdır.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

ChristmasTime yazdı:Kızlık denen zar parçasının fiziksel açıdan ne iyi ne kötü hiçbir fonksiyonunun bulunamadığını okumustum. Bu dogruysa, demekki bizim su anda bildigimiz işe yarıor. Yani hiç ilişkiye girilmedigini simgelior.

Sarıklı cübbeli sakallı geri kafalı degilim. Ama bu dine inanan, göz ucuylada olsa dini kaynaklara bakan biri bilirki, İslamda evlilik dışı ilişki yasaktır. Kişi eger yapacaksa bekaretine zarar getirmeden de yapar denilmiş. Diger türlü ilişkiler evli olunsa bile yasak zaten bunun olayla alakası yok. Burdan gerisi kişinin kendi seçimi. Yorum yapmak yada kınamak yersiz. Allahla kul arasına girilmez olayı...

Olayın toplumsal boyutu apayrı zaten ki bu bizim toplum yapımız degil. Serbestlikten rahatlıktan dolayı resmen çökmüş olan batı tarzı aile/toplum yapısı yavaş yavaş bizede yerleşmeye başlamış. Eleştiri burda olabilir belki. Ama ben ne çok katı, nede serbest bi yapıyı savunuorum. Ortası bulunur bi şekilde ama çok zor bence. Kıskanmak (Abartı olmicak şekilde... Ki kıskançlık batıda çok ilkel bi duygu olarak nitelenior), sahiplenmek, sadakat vs. Bunlar bizim ayrılmaz parçamızdı. Yakında kıskanmaz kimse. Avrupalılaşıyoruz... Ne güzel. :!:

Ne güzel farklı bir açıdan bakabilmişsin olaya, eyvallah.
En son dJ4 tarafından 03-07-2006 05:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

ComiC yazdı:Bende bir bilimsel dergide (atıyor olmayayım ama bilim-teknikti sanırım) insanların aslında çok eşli olduklarını yazdığını duymuştum. Arkadaş söylemişti yani. Ne kadar doğrudur bilmem ama yalan söyleyeceğini sanmıyorum. Yani yaratılışları itibariyle öle oluyorlar gibi, hayvanlar gibi, ee zaten bilimsel olarak hayvanlar sınıfındayız. Bence çok garip değil. Birde erken yaşta cinsellik sorunu oluyor. Şunada şöyle bir bakış açışı getiriyorum. Madem herşeyin en iyisini en doğrusunu bilen Allah, o zaman bizim kaç yaşında ergenlik çağına gireceğimizide bilir herhalde..
Sevgili ComiC insan olmanın en büyük meziyeti nedir biliyorsun dimi, bizi hayvanlardan ayıran en büyük özellik, düşünerek hareket edebilmemiz.

Şöyle düşün, bir futbol maçından offside diye bir kural olmasa daha çok gol olurdu dimi peki neden böyle bir kural var kale önünde yığılmayı engelleyip oyunun daha zevkli hale gelebilmesi için.

Ona bakarsan çıplak doğup, niye giyiniyoruz, en basit mantıkla çevre koşullarından daha az etkilenmek için hani o ilkokulda anlatılanlardaki gibi hayvanların üşümemesi için derisi var insanlar birşey giymek zorunda olduğu gibi.

Son olarak şunu söylüyorum eğer insan bir konuda kendini haklı kılabilmek için delil ararsa zaten her seferinde o sonucu bulur ve vicdanını rahatlatabilir.

Sokrates ne demiş : "Kimse bilerek kötülük işlemez, herkes iyi işler yapmak için motivedir, davranışlarımız başkaları tarafından kötü hatta kanun dışı olarak kabul edilir."
Kullanıcı avatarı
Gürz
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Gürz »

Arkadaşlar, kızlık zarı konusu ki , bekaret diye tanımlanan ve esası itibariyle genç bir bayan için bir imtiyazın ve saflığın ifadesi olan bu konuya ben bir erkek olarak önem veriyorum...Neden mi ;

Çünkü ; 2006 yılı ki , 21. y.y diyoruz bakın bu yüz yılda ki çevre ile ilgili değer yargılarımıza ;

Green Peace örgütü tüm dünyada bir sloganla hareket etmekte ; "elimizde kalan son bakir tabiat parçasınıda korumayacakmıyız ? "...

yine BM 'in UNESCO teşkilatı ; ilk kez gün ışığına çıkarılan tarih eserleri için şöyle bir savunma yapar ; "C-14 testi ( tarihi eserlerin yaşını anlamak için yapılan karbon 14 testi ) bu eşsiz eserlerin bekaretini bozmaktadır ve biz bilim dünyasından rica ediyoruz başka bir yöntem bulunsun"...

yine Dünya Sağlık Örgütü WHO , çağımızın önemli bir çok hastalığına şifa olması için yapılan ilaç araştırma çalışmalarında kullanılan amazon ve yağmur ormalarının insan yerleşimine açılmaması için şöyle bir savunma yapar ; " tüm dünya devletlerinden rica ediyoruz , ilaç ve bitkisel öz kaynağı olan el değmemiş bakir ormaları koruyalım"...

bu örnekleri çoğalta bilirim ( gerekli bilgi altyapısına sahibim )....

Benim demek istediğim özetle şudur ; Baştacı kızlarımız veya genç bayanlarımız , Allah aşkına ormanlar kadar da olsa özel bir değeri ve bir imtiyazı hak etmiyor mu ? ki onlar anneler olacaktır... :)
Kullanıcı avatarı
Zen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zen »

Benimde ornegim var, madem sen tabiati, cevreyi ornek verdin, onun yaninda insanlar haricinde butun canlilara bu ciftlesme gayet dogal bir olay, kusu, bocegi, ati, inegi vs. ama bir tek insanogluna yasak bu (evlilik haricinde)... bir kadin' a gunah ama, bir de bu yonunden bak..
Kullanıcı avatarı
Gürz
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Gürz »

Değerli Zen, ben bekareti gerek kız ve gerekse erkek için gerekli görüyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen...

Ayrıca senin verdiğin örnekler ( hayvan ve diğer canlı varlıklar için ) benim örneklerimle örtüşmüyor, çünkü insan "sorumlu" bir canlıdır ! Çünkü ekosistem içerisinde yaşamı şekillendiren ve yönlendiren tek canlı türüdür. Peki insan temelde nelerden sorumludur ;

Kendinden,
Ailesinden,
Çevresinden,
Sosyal Ortamından....vb.

Diğer canlılar ki , bakterilere kadar indirgeyebiliriz... sadece bir tek şeyden sorumludur ; "hayatta kalmaktan".

Bekaret işte bu sorumluluğun bir gereğidir. Bir ceza değildir, bir imtiyazdır !
:)
Kullanıcı avatarı
Zen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zen »

O zaman ben nasil hayvanlarla insanlari ayni keseye koyamazsam (cunku farkliyiz) sende amazonlarla, yagmur ormanlarini, tabiati koyamazsin, hepsi birbirinden cok farkli..
Herkes bir bekaret sorununa takmis gidiyo. bundan cok daha onemli seylerde var.

Pakize Suda yillar once bir yazi yazmisti bu konuyla ilgili "siz erkekler bakire istiyorsunuz ama biliyor musunuz o kiz bekareti gitmeden neler yapiyo" diye. Hic birsey dogal guzelligiyle kalamiyo artik bu zamanda.. herkeste buna alissin.
Kullanıcı avatarı
Gürz
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Gürz »

Değerli Zen, benim konuyla ilgili örneklerim "sorumluluk" kavramının bir gereği olarak ele alınmayı ve değerlendirilmeyi öngörür.

Sen eğer , konuya objektif olarak değilde subjektif olarak yaklaşmakta ısrar edersen zaten benim söyleyebileceğim bir şey yok , ki subjektif değer yargısına sahip insanlara bir şeyler anlatmanında zaten bir anlamı yok...

Sözünü etiğiniz sanatçı kendi fikrini söylüyor yani "subjektif" bakış açısı , ben ise dikkat ederseniz bir kişiye ait görüşleri söylemiyorum ; dünya çapında veya uluslar arası alanda bilim çevrelerince kabul gören bir kavram olan "kendine ve yaşama karşı sorumluluk" anlayışından yola çıkıyorum... :)
Kullanıcı avatarı
UnreaL
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen UnreaL »

Erkeklere diyorum ki,
ne ekersen onu biçersin

Kızlara da diyorum ki;
sakla samanı gelir zamanı

Her şeyi bir kenara bırakın, biraz empati yapın, siz her ne kadar "benim için fark etmez" deseniz de, insan doğası bunu kabul etmez, eğer böyle bir serbestlik söz konusu olsaydı "evlilik" denilen kavram ortaya çıkmazdı...
Hayvanlardan bi farkımız da budur.

Benim görüşlerime gelince; bu fikirlerim lise yıllarımın başlarında oluştu, kısaca şöyle özetliyim, kız veya erkek fark etmez, eğer insan ileride hayatını paylaşacağı kişiye üç beş dakikalık zevk uğruna kendinden bir şey bırakmayacaksa, hiç evlenmesin derim.