Tüm yüz nakli gerçek oluyor

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Tüm yüz nakli gerçek oluyor

Mesaj gönderen Eternity »

Resim ABD’li bilimadamaları, dünyada ilk kez bütün olarak yüz nakli yapmaya hazırlanıyor.

24 saat sürecek ameliyat ile bir ölüden alınacak burun kıkırdakları sinirler ve kaslar, tedavisi imkansız olan yaralılara nakledilecek.

Resim Bugüne kadar birçok organın nakledilebildiği biliniyordu, hatta 1994 yılında yüzü kopan bir çocuğa başarılı bır ameliyatla kendi yüzü takılabilmişti. Ancak yakında gerçekleştirilecek bu operasyonla ilk kez bir ölünün yüzü, yaralı hastaya nakledilecek. Yüz nakli yakın zamana kadar bilim kurgu filmlerine konu olan yüz naklini gerçekleştirmek hiç de kolay değil. Bir de yüzümüzde 30’dan fazla kasın olduğunu ve hatta gülmek için aynı anda 17 kasımızı kullandığımızı düşünürsek.

Kaynak: NtvMsNbc
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Ben de katiliyorum. Umarim insanlik adina yararli birsey olur.

Birgün belki öyle ileri gelir ki; yapay sinir sitemi tamamen olusturulup, onlar bile nakil edilebilir.. Gecen yazdi, calismalarim ve arastirmalarim arasinda Nasa'da okumustum; polymer'den yapay el olusturmuslardi; yani Robotik. Demem o ki, belki birgün pek cok baska organlarin transplantasyonu da mümkün olabilir.

Ama elbet bu yukarda yazilan önemli bir gelisme suanlik insanlik icin. Dilerim; insanlar icin * dogru yolda * kullanilir.
Kullanıcı avatarı
sandokanmrt
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen sandokanmrt »

kolay gelsin ne diyelim... belki her yer bruce wılls ve jenifer la dolar :P
iyi olurmu bilmem ama ben jenifer gibi bir sevgili isterdim... :)