işte beş önemli ders

Yaşanmış düşündürücü ve duygulandığımız yazılar.
Kullanıcı avatarı
eLeKtrA666
Fast Friend
Fast Friend

işte beş önemli ders

Mesaj gönderen eLeKtrA666 »

"BES ÖNEMLi DERS"

Birinci ders
**Okuldaki ikinci Ayimda,Hocamiz Test Sorularini Dagitti. Ben Okulun En İyi öğrencilerinden biriydim. Son Soruya Kadar Soluk Almadan Geldim Ve
Orada çakıldım kaldım. Son Soru şöyleydi: "Hergün Okulu
Temizleyen Hademe Kadının ilk Adı Nedir?.." Bu Herhalde Bir çeşit şaka Olmalıydı. Kadını yerleri silerken hemen hergün Görüyordum. Uzun Boylu, Siyah Saçlı Bir kadındı. 50'lerinde olmaliydi. Ama adını Nerden Bilecektim Ki!.. Son
Soruyu yanıtsız bırakıp kağıdımı teslim ettim. Süre biterken bir öğrenci, son
sorunun test sonuçlarina dahil olup olmadığını sordu. "Tabii Dahil" Dedi,Hocamiz.. "İş yaşamınız boyunca insanlarla karsılaşacaksınız. Hepsi birbirinden Farklı insanlar. Ama Hepsi Sizin ilginiz Ve Dikkatinizi Hakeden insanlar. Onlara Sadece Gülümsemeniz Ve 'Merhaba' Demeniz Gerekse Bile.." Bu Dersi Hayatim Boyunca Unutmadim. Hademenin Adini da.. Dorothy idi.

ikinci Ders
**Yağmurda Otostop!.. Bir Gece Vakit
Geceyarisina Dogru Alabama Otoyolunun Kenarinda Duran Bir
Zenci Kadin Gordum.
Bardaktan Bosanirca Yağan Yağmura Rağmen, Bozulan Arabasinin Dışında Duruyor Ve Dikkati cekmeye calisiyordu. Gecen Her Arabaya El Salliyordu. Yaninda Durdum. 60'li Yillarda Bir Beyazin Bir Zenciye Hem De
Alabama'da Yardım Etmesi Pek Olağan Degildi.Onu
Kente Kadar Götürdüm. Bir Taksi Duragina Biraktim. Ayrilirken illa Adresimi istedi Verdim. Bir Hafta Sonra Kapim calindi. Muazzam Bir Konsol Televizyon indiriyordu
Adamlar. Bir De Not Ekliydi, Armaganda.. "Gecen Gece Otoyolda Bana Yardiminiza Tesekkur Ederim. O Korkunc Yagmur Sadece Elbiselerimi Degil, Ruhumu da
Sirilsiklam Etmisti. Kendime Guvenimi Yitirmek uzereydim, Siz cika Geldiniz. Sizin
Sayenizde olmekte Olan Kocamin Yataginin Bas Ucuna Zamaninda Ulasmayi Basardim. biraz sonra da Son Nefesini Verdi. Tanri Bana Yardim Eden Sizi Ve
Baskalarina Karsilik Beklemeksizin Yardim Eden Herkesi Kutsasin!..
En iyi Dileklerimle,
Bayan Nat King Cole."

üçüncü Ders
**Size Hizmet Edenleri Hep hatırlayın
10 Yasinda Bir cocuk Pastaneye Girdi. Garson Kiz Hemen Kostu.. cocuk Sordu: "cukulatali Pasta Kac Para?.."
kız : "50 Cent!.."
cocuk Cebinden cikardigi Bozuklari Saydi. Bir Daha Sordu:
"Peki Dondurma Ne Kadar.."
"35 Cent" Dedi Garson Kiz Sabirsizlikla..
Dukkanda Yiginla Musteri Vardi Ve Kiz Hepsine Tek Basina Kosusturuyordu.
Bu Cocukla Daha Ne Kadar Vakit Gecirebilirdi Ki..Cocuk Parasini Bir
Daha Saydi Ve "Bir Dondurma Alabilir Miyim Lutfen" Dedi. Kiz Dondurmayi
Getirdi. Fisi Tabagin Kenarina Koydu Ve oteki Masaya Kostu. Cocuk Dondurmasini Bitirdi. Fisi Kasaya odedi. Garson Kiz Masayi temizlemek uzere Geldiginde,
Gozleri Doldu Birden. Masayi Sanki Akan Yaslari Temizleyecekti.Bos Dondurma Tabaginin Yaninda cocugun Biraktigi 15 Centlik Bahşiş Duruyordu..

Dördüncü ders
**yolumuzdaki engeller..
Zamanlarda Bir Kral, Saraya Gelen Yolun Uzerine Kocaman Bir Kaya Koydurmus, Kendisi De Pencereye Oturmustu. Bakalim Neler Olacakti? Ulkenin En Zengin
Tuccarlari, En Guclu Kervancilari, Saray Gorevlileri Birer Birer Geldiler, Sabahtan oglene Kadar. Hepsi Kayanin Etrafindan Dolasip Saraya Girdiler. Pek cogu Krali Yuksek Sesle Elestirdi. Halkindan Bu Kadar Vergi Aliyor, Ama Yollari Temiz Tutamiyordu. Sonunda Bir Köylü cikageldi. Saraya Meyve Ve Sebze Getiriyordu.
Sirtindaki Kufeyi Yere indirdi, iki Eli ile Kayaya Sarildi Ve ıkına sıkına itmeye Basladi. Sonunda Kan Ter icinde Kaldi Ama, Kayayi Da Yolun Kenarina cekti. Tam Kufesini Yeniden Sirtina Almak Uzereydi Ki, Kayanin Eski Yerinde Bir Kesenin Durdugunu Gordu. Acti.. Kese Altin Doluydu. Bir De Kralin Notu Vardi icinde.. "Bu
Altinlar Kayayi Yoldan ceken Kisiye Aittir" Diyordu Kral. Koylu, Bugun Dahi
Pek cogumuzun Farkinda olmadigi Bir Ders Almisti.
"Her Engel, Yasam Kosullarinizi Daha iyilestirecek Bir Firsattir.."

Beşinci ders
**Önemli olan verebilmektir..
Yillar once Hastanede calisirken, Agir Hasta Bir Kiz Getirdiler. Tek Yasam sansi Bes Yasindaki Kardesinden Acil Kan Nakli idi. Kucuk Oglan Ayni Hastaliktann Mucizevi sekilde Kurtulmus Ve Kaninda O Hastaligin Mikroplarini Yok Eden Bagisiklik Olusmustu. Doktor Durumu Bes Yasindaki Oglana Anlatti Ve Ablasina Kan Verip vermeyecegini Sordu. Kucuk cocuk Bir An Duraksadi. Sonra Derin Bir Nefes Aldi Ve "Eger Kurtulacaksa, Veririm Kanimi" Dedi. Kan Nakli Yapilirken, Ablasinin Gözlerinin icine Bakiyor Ve Gulumsuyordu. Kizin Yanaklarina Yeniden Renk Gelmeye Baslamisti, Ama Kucuk cocugun Yuzu De Giderek Soluyordu.. Gulumsemesi De Yok Oldu. Titreyen Bir Sesle Doktora Sordu: "Hemen Mi olecegim?.." Ufaklik, Doktoru Yanlis Anlamisti, Ablasina Vucudundaki Butun Kani Verip, olecegini dusunuyordu.

ASLINDA EN ONEMLI SEY,
ELINIZDEKI DEGERLERIN FARKINDA OLUP, KIYMETINI
BILMEKTIR..GUN GELIR BURUN KIVIRDIGINIZ SEYLERI DE BIR BAKMISSINIZKI
YITIRMISSINIZ... :-(
SANIRIM HAYATTAKI EN KOTU SEYDE BU OLSA GEREK...

YASAMINIZI CIDDIYE ALIN..!!
eLeKtrA666
Shadow Knight on Knight Online

I'll be there till the stars don't shine
Till the heavens burst and the words don't rhyme.. and i will love you - ALWAYS ;)
Kullanıcı avatarı
BERAY
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen BERAY »

güzelmiş :coolp:
[img]http://i37.photobucket.com/albums/e73/BERAY/nosmoking6ix.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
eLeKtrA666
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen eLeKtrA666 »

teşekkürler.. beğenmene sevindim beraycım
eLeKtrA666
Shadow Knight on Knight Online

I'll be there till the stars don't shine
Till the heavens burst and the words don't rhyme.. and i will love you - ALWAYS ;)
Kullanıcı avatarı
FiaNNa
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen FiaNNa »

bnde şu cocuk hikayesini çok begendim..
Hayat bir yapboz gibidir. Önemli olan doğru parçaları doğru yerlere yerleştirebilmektir. En kötüsü de nedir biliyor musunuz? Doğru yerini bulduğunuz parçayı kaybetmek. Onun yerini hiçbir zaman dolduramazsınız.
!!!!!!!!!!!!
Kullanıcı avatarı
elfE
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen elfE »

süper valla
Kullanıcı avatarı
FaT
Lover of TurkiyeForum
Lover of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen FaT »

güzel hikayeler-di,5-in de de farklı bir duygu söz konusuydu.Ama bu 5 dersin 5-inide yerine getirmeyi başarabilen insan sayısı gene 5-i geçmez.
[size=150][glow=red][b]Ne GiT diyeceğim sana,nede KaL!BeNiM aşkımın benim için atacak bir yüreğe ihtiyacı VaR,ya aç yüreğini büyüsün aşk içinde,yada bulaşma aşka hiçbir ZaMaN....
[/b][/glow][/size]
Kullanıcı avatarı
kmendil
New Friend
New Friend

:)

Mesaj gönderen kmendil »

teşekkürler..
tebrikler..
daha nicelerini tarafından okumak dilekleriyle...
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Çok çok güzel ve anlamlı bir paylaşım..Birinci öyküde olduğu gibi; hayat ayrıntılarda gizlidir...
Yaşamak ne güzel şey;
Anlayarak usta bir kitap gibi
Bir sevda şarkısı duyup
Bir çocuk gibi şaşırarak yaşamak..

Nazım Hikmet
Kullanıcı avatarı
garfield_d
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen garfield_d »

YASAMINIZI CIDDIYE ALIN..!!
küseldii hepsii....
Ayakların uçurumdan kesilcek bile olsa hayatın gıcıklıgına gülümse =)
Kullanıcı avatarı
fetza
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen fetza »

Gozleri Doldu Birden. Masayi Sanki Akan Yaslari Temizleyecekti.Bos Dondurma Tabaginin Yaninda cocugun Biraktigi 15 Centlik Bahşiş Duruyordu..
....
gerçekten güzeldi ...teşekkurler
...