Gercek Nedir?

Yaşanmış düşündürücü ve duygulandığımız yazılar.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Gercek Nedir?

Mesaj gönderen MARTI »

Gercek hepinizce nedir ? Yoksa yasadigimiz görsel bir metanin alintisi mi? Ve bu yasantilarin normlastirilmasi midir gercek olan ?... Hatta bu görsel meta gercek mi? Gercek yoksa gercekte de gercek olmayabilir mi ?...
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

En büyük gerçek YALAN dır belki de...
Yalanlarla dolu bir hayat...
Gerçeği algılamak için görmek yetmez,
rüya da görürüz ama gerçek değildir.
Gerçeğin ta kendisi diyebileceğim şey YOK.
O zaman gerçek belki de sadece ŞEY den ibarettir.
Soyut olduğu kadar somut da olabilme ihtimali vardır...
Bir merdivenin basamaklarıdır gerçek,
her adımda biraz daha yükselten...ve her adımda biraz daha
aşağıya indiren...bana göre gerçek BEN im !!!
Size göre de SİZ olabilir...
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Yalan, başkası yalan...
Dünya'da ölümden başkası yalan
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Matrix'ten çıkma bir soru gibi :)

Kendi dü$üncemi değil ama ya$ları 8 ila 11 arasında deği$en birkaç çocuğun "gerçek" tanımını yazmak isterim.

"Gerçek insan gerçek, çiçekler gerçek, oyuncak bebek gerçek. Gerçek dünyada çok gerçek insan var. Dünyada her $ey gerçek." ( Naile 10 )

"Mesela kavga çıkmı$sa ordanda bir adam gelince olay noldu bana anlatın derse gerçeği anlatırlar. Onada gerçek denir." ( Süleyman 9 )

"Bir $eyi gözünle gördüğünde ona gerçek denir. Eğer gerçek olmasa bunu göremeyiz." ( Fatih 11 )

"Gerçek birisi bize öğretmen gitti derse ona inanmazsak gerçekse ona inanmalıyız, inanmazsak öğretmenimiz deği$ir." ( Neslihan 9 )

"Annemiz babamız söylerse gerçek olur." ( Polat 8 )

Sizce çocukların söyledikleri gerçek mi?
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Hakikaten öyle oldu.. Ne yapayim, cok bilimle ugrasinca böyle mi oluyos ne...

Ehhem, öhhöm... Cocuklarin söyledikleri elbet * kendilerine göre adlandirdiklari bir gercekten ibarettir*..

Bazen öyle geliyor ki bana, gercek yoktur. Vardir, ama yoktur. Vardir, cünkü; gercek, ögretilerimiz ile sekillenip, normlastirilmis kaliplardir benim icin..

Yoktur cünkü.. Misal elim ile dokunabildigim, hissettigim bir dolap.. Evet cisim olarak algiliyorum. Gözlerim ile de görebiliyorum. Algiladigimi bu üc boyutlu dünyada görüyorum. En azindan bize üc boyutlu olarak tanimlattirilmis, ögretilmis sekli ile. Ögrenmek ve ögrendikce bunlari generationlara aktarmak mühim yani..

Gözlerim de öyle; bana bu dikdörtgen seklinde, acilip kapanir kapakli bir kutudur; adi da dolaptir, denildiginden beri ben bunu dolap olarak biliyor ve algiliyorum. Ya ben bunu baska ögrense idim? Ki gözlerin görüs dimensionu kisitlidir. Acaba farkli bir dimensionu görse idim ne olurdu? Cok daha farkli algilayabilirdim bu cismi belki de.

Ki kulaklarim da, buna yüzyillardir dolap denildiginden dolayi, onu öyle duyumsuyor.

Peki gercek ne? Gercekten ben onu bana ögretildigi sekilde mi algiliyor, görüyorum; yoksa * gercekte * böyle degil mi diyorum..

Insanoglunun ifade yöntemi, sözleri.. Birseyin toplum icin * gercek * oldugunu kaniksiyor, onu yasalara döküyorlar. Peki insanoglu o dogrultuda düsünmemis olsa / ki aklin siniri yok /, bu gercekler de degisebilirdi.

Sinavlarim yaklasiyor, anlasiliyor mu kine-kene :D
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

o zamana banada matrix vari cevaplamak düşer ;)

Gerçek basitçe beyin tarafından algılanan elektrik sinyalleridir ...

Burda algı terimi ortaya çıkıyor. Algı nedir ? Algılayan kim ? Algılayan beyinse beyinde bir algı değil midir ? Peki bunlardan hareketle ruh diye bir olgu varsa eğer görünemeyen bu olguyla görebildiğimiz vücut arasındaki bağlantı nedir ? Ruhu vücuttan ayıran güç nedir vücutla bütünleşmesini sağlayan bağlantı noktası nerededir ?

Hadi gelin bunları cevaplayın ilk önce :lol:
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Hadi bakalim :D

Katilmiyorum :smartass1: , sadece beyin tarafindan algilanan elektrik sinyalleri olduguna. Cünkü; egitim - ögretim de bir ek asama ve hatta dimensionda :wink:

Yatayim :sleep: , kalkinca düsünmüs olurum :wink:
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Eğitim öğretimden işte beyinin tarafından üretilen elektrik sinyallerinin yine kendi tarafından algılanması olayı ve tıpkı harddisk gibi hücrelerde 0 - 1 olarak saklanması ;) Ama çoğu zaman bad sector olur ve unuturuz beyinlerinde bad sectorleri az olanlara kısaca IQ'su yüksek yada zeki gibi terimler kullanıyoruz işte olay bu :)
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Hmmm tamam Ahmet, anca o dilden anlayabilecegimi kavramissin :P

* Algilama * dedin ama yine, algilama ne, nedi, ne degildir; dur daha oraya gelcez beyaw :)

Nerden nereye atladin, nerden cikti simdi IQ'su Yüksek olanlarimiz canim, kaydedeyim :dload: :wink:
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Gerçek; üzerinde ne kadar konu$ulur ve tartı$ılır olsada asla sonucuna ula$ılamayacak bir gerçektir :) (yukarıda ki mesajlarda görüldüğü gibi)

Görünendir, görünenin arkasındakidir, ikisinin sentezidir ya da hiçbirisidir :)

Emre Yılmaz'ın $eytan'ın Fısıldadıkları adlı kitabında $öyle yazar ;

M.Ö. 5. yyda hakikat: bilmiyoruz.
M.S. 8. yyda hakikat: biliyoruz.
M.S. 18. yyda hakikat: bilebiliriz.
M.S. 19. yyda hakikat: bilebilir miyiz?
M.S. 20. yyda hakikat: bilemeyiz.
M.S. 21. yyda hakikat: bilmeli miyiz?