Monitöre bakarken göz kırpmayı unutmayın

En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım
Kullanıcı avatarı
ushuaia
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Monitöre bakarken göz kırpmayı unutmayın

Mesaj gönderen ushuaia »

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, monitöre bakarken göz kırpma refleksinin azaldığını, bunun da gözyaşının gözden fazla buharlaşmasına ve kuru göz hastalığına neden olabildiğini söyledi.

Kuru göz hastalığının gözyaşı fonksiyonunun bozulması ve gözyaşı miktarının azalmasıyla ortaya çıktığını ifade eden Erbağcı, bu hastalığın belirtilerinin gözde batma hissi, yanma ve kaşıntı olduğunu bildirdi.

Normalde insanların dakikada gözlerini 5-6 kez kırptığını, ancak monitör karşısında insanların bir dakika hatta dakikalarca gözünü kırpmadığını ifade eden Erbağcı, ''Bu durum gözyaşının gözden fazla buharlaşmasına neden olabiliyor ve kişi kuru göz hastalığıyla karşılaşabiliyor. Özellikle klimalı ortamların yaygınlaşması, havadaki doğal nemin uzaklaşmasına neden oluyor. Böyle bir ortamda fazla kalan kişilerde de kuru göz hastalığı görülebilir'' diye konuştu.

Erbağcı, kuru göz hastalığının ciddiye alınması gerektiğini, bu hastalığın kişinin yaşam kalitesini düşüreceğini ve geçici görme kayıplarına neden olabileceğinin de altını çizdi.
Yetişmiş her insanın içinde, oynamak isteyen bir çocuk vardır.

Nietzsche
Kullanıcı avatarı
powerpuff
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen powerpuff »

Hadi be.Ben valla göz kırpmadığımın farkında değilim ama bundan sonra dikkat ederim herhalde.Paylaşımınız için teşekkürler ushuaia
YaZMaMıŞLaR KaDeRiMi KiMSeYLe SaRıLMıŞLaR NiCeLeRi SeVGiYLe UÇaN KuŞLaR DöNMeZ GeRi GüZ DiYe YAZMAMIŞLAR KADERİMİ...!!!
Kullanıcı avatarı
ezelimgüzelim
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ezelimgüzelim »

Doğru arkadaşlar geçen hafta doktorum bana aynı şeyi söyledi ve bir ömür beni bi damlaya bağladı günde 4 defa kullanmak zorundayım çünkü göz yaşı kuruluğu varmış :( dikkat etmek lazım
Çıkmadık candan ümit kesilmez...
[img]http://img93.imageshack.us/img93/2258/1428ft0nukc2.gif[/img]