internete nasil giriyorsunuz?

Genel ve güncel anketler.

internete nasil giriyorsunuz?

gprs (cep telefonu ile internete bağlanma)
1
3%
dial-up
6
21%
isdn
1
3%
adsl
19
66%
hdsl (adsl nin daha yükseği)
0
Oy yok
tek yönlü uydu
1
3%
çift yönlü uydu
0
Oy yok
özel hat
1
3%

Toplam oy: 29

Kullanıcı avatarı
fatih turan
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen fatih turan »

evet arkadasım hollandada senin dediğin gibi baglanıyo
B.E.B.I.S.I.M

Mesaj gönderen B.E.B.I.S.I.M »

Adsl ile baglaniyorum :)
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Artık bende ADSL'ci oldum ;)
huzunbaz

Mesaj gönderen huzunbaz »

biraz yorum yapayım istedim,

aslına bakarsanız 2003 yılının ağustos ayının başında kablonet abonesi oldum, herşey çok güzeldi gelip bağladılar vs. fakat bir süre sonra abonesi olduğum şirket (aktifkablotv) türk telekom ile olan ilişkisini sözleşmesini vs iptal etti. yani ağustos daha bitmeden ben artık hizmet alamıyordum. bir nevi kablozede olmuştum..

şimdi ise bulunduğum bölgede bu kahrolası aktifkablotvnin yerine siemens hizmet veriyormuş.. bunu öğrendim ve yarın koşarak sabah sabah telekomun kapısına dayanacağım, yeni firma ile anlaşma yapacağım.. (daha doğrusu babam yapacak anlaşmayı) şunu da söyleyeyim ki hiçbir şekilde bağlantı olmamasına ve hizmet alamamama rağmen her ay kablotv faturasında gelen internet ücretini (40 milyon küsür) ödedik. hala da ödüyoruz..

şimdi neden birden bire adsl patlaması oldu diye düşünüyorum, bilindiği üzre 2004 yılı yaklaştı ve artık telekom oyunlarına başladı. adsl olayını ortaya sürdü ve insanlar buna hücum etti, çünkü yakında telekomun tahtı sallanacak. yeni telekom firmaları ile başedemez duruma gelecek belki (bunun için 2004 ün ilk yarısının bitmesi gerekirmiş en az..)

bu benim düşüncem tabi, neden kaç zamandır bunca adsl başvurusuna rağmen bu adamlar bu hizmeti vermedi de şimdi veriyorlar? bu soruyu da bir sormak gerek..

ayrıca bir yerde okumuştum, adamın biri kablonet hattını arıyor "neden hızlar düştü" diyor, eleman "adsl olayı yüzünden" gibi birşey söylüyor, sonra ekliyor: "ben görücem o adsl alanları, hepsinin elinde kalacak hepsinin!"

yarın gidip kablonete tekrar başvurmak için sabırsızlanıyorum, kablo modemim karşımda melül melül bana bakmakta.. içim yanıyor alamadığım hizmet için ödediğimiz paraya..
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Bunun üzerine bende adsl hakkında biraz bilgi vereyim.

ADSL aslında hiçte yeni bir teknoloji değildir yabancı ülkelerde yıllardır kullanılan geniş bant genişliği sunan bir çeşit internet erişimidir.

Yaygın kullanılan 3 tipi vardır ADSL (asimetrik sayısal abone hattı) bunun anlamı aynı hat üzerinden farklı hızlarda download ve upload imkanına izin vermesidir. SHDSL vardır bunun anlamı simetrik sayısal abone hattıdır bu ise download hızı ile upload hızının birbirine eşit olması anlamına gelir. Birde VDSL den bahsetmek gerekirse buda simetrik bir hattır fakat 16mbit/16mbit hızında bağlantıya izin verir.

ADSL’in ana faydaları nedir?

-Yüksek hızda Internet erişimi.

-Kesintisiz 7 gün 24 saat on-line olarak, sabit aylık ücretle
Internet’e bağlı bulunmak.

-Internet’e bağlıyken aynı anda, aynı hat üzerinden telefon
görüşmesi yapabilmek.

-Güvenlik seviyesi diğer bağlantı şekillerine göre daha yüksektir.

Kablolu internet erişiminden en büyük farkı yukarıda huzunbaz arkadaşımızın bahsettiği kişinin düşüncesini kolayca açıklamaktadır.

Arkadaşlar ADSL'in belkide en büyük avantajı kişiye özel bant genişliği sunması ; yani size tahsis edilen bant genişliği hiçbir şekilde diğer kullanıcıların yoğunluğundan etkilenmez ta ki eğer internet sağlayıcı yeterli bant genişliğini sağladığı sürece kablo şirketlerinin anlaşmalarında ise böyle bir madde yoktur.

Bunun avantajlarına ve dezavantajına bakacak olursak adsl abonelerini mevcut kapasiteye göre belli sayıda olmak zorunda olduğu halde kablo abone sayısı kablo hizmetini sağlayan şirketin insafına kalıyor bir bakıma yani size uygun gördüğü bant genişliğine.

Telekom olayına gelirse ADSL hizmeti aslında Türkiye'de tam olarak süresini bilmeme rağmen baya uzun bir süredir mevcuttu yaklaşık 10 bin kişi civarındaydı fakat yine uzun yıllardır bi 60 bin kişilik port ihalesi sürüyordu ta ki bu yıl ihale sonuçlanıp diğer ihalelerinde yolunu açana kadar. Telekom evet belki sizin dediğiniz nedenlerden dolayı bu hizmeti bu sıralarada vermebilmek için bir çaba harcadı fakat diğer servis sağlayıcı şirketlerine özellikle dial-up hizmet verenlere büyük darbe vurduğu kesin.

ADSL aslında alternatifsiz yada daha iyisi olmayan bir internet erişim şekli olmamasına rağmen şuan için mevcut altyapı ile sağlanabilecek en iyi erişim şeklidir. Bu bağlantı şeklini kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek tabiki sizin tasarrufunuzdadır fakat ben kendi açımdan baktığımda şuan dial-up dışında ulaşabileceğim tek bağlantı şekli olduğundan tercih edebileceğim alternatif ve en uygun erişim şekliydi benim için :arrow:

ADSL hakkında daha geniş bilgi için bakınız ...
huzunbaz

bugün gittim türktelekoma ve oradaki şahs-ı muhterem ile konuştum.. aktifkablotv eskiden hizmet veriyordu, şimdi siemens firması onların yerine hizmet vermekte dedi. bize ödediğiniz ücret devam ediyorsa eğer siemens firması ile iletişim kuracaksınız, desteği onlar sağlayacaklardır dedi ve telefon numarası verdi.

eve geldim az önce aradım, telefonu açan insan ile görüştüm, adam bana "eskiden aktifkablotv ye üye iseniz şu anda bize de üye olduğunuz anlamına gelir bu, onların üyeleri bizim hizmetimizi alıyorlar şimdi. sanırım sizde bir sorun olsa gerek, 126 arıza bildirim bilmemnesini arayın bi not bırakın bizim arkadaşlarımız gelip baksınlar." dedi..

neyse beklediğim kadar sorunlu bir görüşme olmadı en azından, birde şu hattı düşürebilsem notumu da bırakıcam gelip baksınlar..

durup dururken neden kesilsin bu kardeşim hayret bişey yani. sinire strese sokuyorlar insanı, ya birisi gidip kablotv kutusuyla oynadı apartmanın yada bişey oldu ki bu kesilsin. yani madem aboneyiz parasını bilmemnesini ödüyoruz neden hizmet yok? bu adam bana bunları söyledikten sonra daha bi sinirlendim.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Seninki de büyük şansızlık sinirlenmemeye imkan var mı ...
huzunbaz

öyle ama bugün şansım güldü sanki :P

sabah (yarım saat kadar önce) annem koşarak odama geldi telekomdan arıyorlar uyan git konuş adam modem falan diyor anlamadım ben birşey dedi, kalktım gittim sevecen bir adam vardı telefonda, görüştük falan. "babanız bizi aradı, sizin modemin mac-id si sisteme girilmemiş gibi birşey söyledi, benden modemin mac-id sini söyledim ve giriş yaptı zannedersem. sonra dedim ki "şimdi bu halloldu mu? bağlantı sağlandı mı?" dedim. adam tabi normal olarak "hö?" dedi. sonra bağlantı yok bizde dedim düne kadar yoktu dedim, eğer şimdi siz birşeyler yaptınız bağlantı sağlandıysa oldu ama derken adam siz bi deneyin o zaman dedi ben 5 dakika sonra ararım sizi yine dedi, gittim modemi resetledim falan olmadı yine..

sonra adam aradı, oldu mu? dedi.. bende "şimdi şöyle söyliyim size bizim bağlantı ağustosun sonundan beri kesik. yani 4 aydır kesik. eskiden hizmet veren aktifkablotv o günlerde batmıştı sanırım, şimdiyse bu bölgeye siemens firması bakıyormuş. ama biz hizmet alamıyoruz" dedim. adam şaşırdı tabi "e peki 4 aydır hiç araştırmadınız mı nedir ne değildir diye?" dedi. bende imkan yok dedim haliyle, babamın işi istanbulun diğer ucunda, annem anlamaz böyle şeyleri, bende okulum var bilmemneyim var, üstelik yaş ufak sözümün dinlenme garantisi yok..

adamın bu şaşkınlığının ardından hemen bana kendi telefonunu verdi ilk önce, sonra "eğer bir gün bile bir kesinti olsa hemen arayın, sizin ki 4 aydır kesikmiş üstelik şaştım kaldım ben" dedi. adam ondan sonra adresimi aldı, "size bizim teknik servis elemanlarını göndereceğim, bi baksınlar halletsinler onu. faturanızı da ödüyormuşsunuz, boşa para ödemeyin. hemen gelip baksınlar ben onlara haber vereyim" dedi. bugün, olmazsa en geç yarın geleceklerdir dedi. siz birde her ihtimale karşı 126 kablotv arıza bilmemnesini de arayın, tabi eğer düşürebilirseniz dedi. ki bu eğer düşürebilirseniz derken adam öyle bir iç geçirdi ki, o bile bıkmış olmalı bu düşmemezlikten..

adam çok iyi bir insanmış hakikaten aradı etti.. babam gitmiş başvurmuş heralde ki aradılar, çokda sevindim. telekoma olan kinim bir nebze olsun azaldı en azından..

birde ben adama anlatırken "önceden aktifkablotv hizmet veriyordu bu bölgeye" cümlesini kurduğumda adam öyle bi "evet, evet.." dedi ki, anladım ki aktifkablotv karşıtı ve düşmanı tek insan ben değilmişim. adama öyle diyince ses tonu değişti..
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Senin adına sevindim umarım biran önce bağlantına kavuşursun ;)
huzunbaz

vallahi arayan adam çok iyi birisi, demin okuldan geldim yine aradı halloldu mu diye. yok dedim, 126 ya resmi olarak kayıt bırakman gerekiyor mutlaka dedi. çok iyi insan hakikaten, böyle insanların varlığından dolayı mutluyum.

mesela kablonete ilk kez abone olmak için gittiğimizde bir çirkef kadın vardı ki sormayın. hala o kadını unutamıyorum ben..

neyse sorun yarın hallolacak inşallah :P