Gartnet: "Vista Yine Ertelenecek"

Piyasada bulunan yada yeni çıkan teknolojik aletler, bunların incelemesi ve tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Gartnet: "Vista Yine Ertelenecek"

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Resim Gartner piyasa araştırma şirketi, Microsoft’un yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın 2007 baharına erteleneceğini duyurdu.

Dünyanın saygın piyasa araştırma şirketlerinden Gartner, yeni işletim sisteminin açıklandığı sürede piyasaya çıkamayacak kadar karmaşık olduğunu savunuyor. Gartner’den yapılan açıklamada, Microsoft’un daha önce Ocak 2007’de piyasaya süreceğini duyurduğu Vista’nın en erken Nisan-Haziran 2007’de çıkabileceği belirtildi.

Gartner öngörünün Microsoft’un şimdiye dek yayınladığı Vista betalarının teknik kapasitelerine dayandırıyor. Gartner analistleri, betaların tamamlanmış bir işletim sisteminin habercisi olmaktan uzak olduğunu düşünüyor.

Buna karşılık Microsoft’tan yapılan açıklamada, Gartner’ın yanıldığı ve Vista’nın belirtilen tarih olan Ocak 2007’de tüketiciyle buluşacağı ifade edildi.

Bir diğer araştırma şirketi Jupiter Research analisti Joe Wilcox da, Vista’nın yeniden ertelenişinin Microsoft’un satışlarını bu noktadan sonra daha kötü etkilemeyeceğini, piyasanın üst üste gelen ertelemeleri sindirdiğini dile getiriyor.

ŞİMDİLİK RESMİ TARİH OCAK 2007
Longhorn olarak da bilinen yeni işletim sistemi Vista’nın ilk olarak 2005’te piyasaya çıkacağı açıklanmış, daha sonra 2006’nın ikinci yarısına ertelenmişti. Firma, son olarak bu yeni işletim sisteminin iş dünyasına yönelik bazı versiyonlarının planlandığı gibi Kasım 2006’da, bireysel kullanıcı versiyonunun ise 2007 Ocak ayında piyasaya çıkacağını açıklamıştı.

Microsoft, Vista’nın final beta 2 sürümünün Mayıs sonu veya Haziran’da hazır olacağını açıklamıştı. Vista’da Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, WindowsVista Home Basic, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Ultimate ve Windows Vista Starter olmak üzere 6 sürüm yer alacak.

GARTNER’IN İDDİALI ÖNGÖRÜLERİGartner’ın benzer iddialı öngörüleri piyasalar üzerinde etkili olabiliyor. Gartner daha önce de haftalar öncesinden IBM’in PC pazarından çekileceğini duyurmuş, IBM yetkilileri bunu yalanlamış, ancak müteakip aylarda IBM PC bölmününü Çinli Lenovo’ya satmıştı.

-Kaynak: ntvmsnbc.com-
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.