Nüfus cüzdanında din devrimi !

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Nüfus cüzdanında din devrimi !

Mesaj gönderen Eternity »

ResimAile kütüklerinde, ’din hanesi’nin kişinin isteği ile doldurulmasına ve evlilik dışı doğan çocukların baba soyadını almasına olanak sağlayan yasa, dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Nüfus Hizmetleri Yasası, özetle şu hükümleri içeriyor:

18’inde Değişebilir
Nüfus cüzdanındaki din hanesinin boş bırakılması, değiştirilmesi ya da silinmesi kişinin isteğiyle yapılacak. Ebeveynler çocuklarının din hanesini boş bırakabilecek; 18 yaşını dolduranlar din hanesini değiştirebilecekler.

Çocuklara Soyadı
Evlilik dışı çocuğa annesinin soyadının verilmesi uygulaması son buldu. Evlilik dışı doğan ve babaları tarafından kabul edilen çocuklar, babalarının soyadlarını alabilecekler.

Eğitim Desteği
Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da başlatılan eğitim kampanyalarına destek olmak amacıyla, doğum, ölüm, evlenme gibi nüfus olaylarını kayıt altına aldırmayan vatandaşlar bir defaya mahsus olmak üzere affedilecek ve bu kişilere 50 YTL’lik ceza kesilmeyecek.

Tek Seçmen Kartı
Yerleşim yeri adresi birden fazla olsa da bir kişiye sadece bir seçmen bilgi kartı gönderilecek. Bu değişiklikle ’mükerrer seçmen’ tartışması sona erecek. Kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla sürücü belgesi, pasaport, kimlik kartı gibi tüm tanıtıcı belgelerin yanı sıra vergi kimlik kartında da kimlik numarasının kullanılması zorunlu olacak.

50 YTL Ceza
Nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenlere ve nüfus cüzdanının geçerlilik süresinin son bulmasından itibaren 2 ay içinde bu cüzdanlarını değiştirmeyen kişilere 50 YTL para cezası verilecek. Adres bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 250, gerçeğe aykırı adres bildirenlere 500 YTL ceza uygulanacak.

Yabancı Evlilikleri
Sahte evliliklerin önlenmesi için muhtarların yabancıları evlendirme yetkisi de kaldırıldı. Bu tür evliliklerde yetki sadece il ve ilçe belediye başkanları ile evlendirme memurlukları ile nüfus müdürlüklerinde olacak.

Özel Hayatın Gizliliği
Özel hayatın gizliliği gereği, bir kişinin nüfus kaydı hakkında üçüncü kişilerin bilgi almaları engellendi.

Yabancıya Kimlik No
Türkiye’de kaydı bulunan yabancılar da kimlik numarası alacak. Adres değişiklikleri, 20 gün içinde bildirilecek.

Hürriyet
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Din olayı anlamlı olmuş ...Devamının; özgürlüklerin, başka alanlarda da devam etmesini umuyorum...
Yaşamak ne güzel şey;
Anlayarak usta bir kitap gibi
Bir sevda şarkısı duyup
Bir çocuk gibi şaşırarak yaşamak..

Nazım Hikmet
Kullanıcı avatarı
re_charge
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen re_charge »

yasa tasarsaının en çok din konusu hoşuma gitti.dinsiz olanların yada başka dinden olanların din hanesinde islam yazıyodu.bu bence onlar için haksızlıktıı..
SU ATEŞE GALİPTİR AMA SU Bİ KABA GİRERSE ATEŞ ONU KAYNATIR.YOK EDER..
Kullanıcı avatarı
brown_eyes22
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen brown_eyes22 »

çok güzel yaa.Bunlar çok hoşuma gitti.Türkiye yavaş yavaş çağa ayak uydurma adımları içerisinde.
Kullanıcı avatarı
rüya
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen rüya »

iyi olmuş an azından kim ne aleni olacak
Kullanıcı avatarı
onurkaya
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen onurkaya »

Bence de güzel bir uygulama.Bu ülkede bir dine mensup olan insanlar olduğu gibi inanmayanlar da var tabi.
[b]Akıl gibi mal,
İyi huy gibi dost,
Edep gibi miras,
Bilgi gibi şeref olmaz

Hz. Ali[/b]
Kullanıcı avatarı
FaT
Lover of TurkiyeForum
Lover of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen FaT »

süper olmuş gerçi bu yasanın yürürlüğüne girmesine en az 50 yıl gerekir diye düşünüyordum ama erken gelmiş.
[size=150][glow=red][b]Ne GiT diyeceğim sana,nede KaL!BeNiM aşkımın benim için atacak bir yüreğe ihtiyacı VaR,ya aç yüreğini büyüsün aşk içinde,yada bulaşma aşka hiçbir ZaMaN....
[/b][/glow][/size]