öğrenciler bahar yorgunluğundan nasiplendi

En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım
Kullanıcı avatarı
baby7
Fast Friend
Fast Friend

öğrenciler bahar yorgunluğundan nasiplendi

Mesaj gönderen baby7 »

Öğrencinin Zor Mevsimi :?
Kışın soğuk ve güneşsiz günleri yerini bahara bıraktı. Ancak mevsim değişikliği bahar yorgunluğunu da beraberinde getirdi. Bu durumdan en çok etkilenenler ise öğrenciler.

Bitkinlik, enerji noksanlığı ve vücutta karıncalanma gibi belirtiler gösteren öğrenciler, bu dönemde uyku ve yemek düzenlerine dikkat etmeli, magnezyum ve potasyum desteği almalı ve egzersiz yapmalı.
Baharın gelmesiyle birlikte yaşanan bitkinlik ve güçsüzlük hissini uzmanlar bahar yorgunluğu olarak tanımlıyor. Peki bahar yorgunluğu nasıl oluşuyor? Acıbadem Hastanesi iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Koptagel İlgün mevsim değişikliğinin insan biyoritmini olumsuz etkilediğini belirterek, "Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artıyor. Bu yük havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar aracılığıyla taşınıyor. İşte bu taşıma dengesi bozuklukları iklim değişikliği dönemlerinde sıkça karşımıza çıkıyor. İnsanlarda yorgunluk belirtilerine ve ruhsal sıkıntılara yol açıyor. Ancak kronik yorgunlukla bahar yorgunluğunu karıştırmamak gerekiyor." diye konuşuyor.

Öğrenciyi nasıl etkiler?
Bahar yorguluğundan olumsuz etkilenenlerin başında öğrenciler geliyor. Özellikle ÖSS ve OKS'ye girecek öğrenciler, konsantrasyon eksikliğinin arttığı bu dönemde sorunlar yaşıyor ve strese giriyor. Memory Center Of İstanbul'dan ergen psikoloğu Orhan Gümüşer, havaların ısınmasıyla çevresel uyaranlarda artış olduğunu belirterek şöyle konuşuyor: "Eğer beslenme, günlük enerji tüketimi düzensizse ders çalışmaya geldiğinde öğrencinin enerjisi olmuyor. Gençler arkadaşlarıyla dışarı çıkmayı, çocuklar oynamayı tercih ediyorlar. Ders çalışmaları gerektiği için de çelişki yaşıyorlar. Bu da stresi artırıyor. Öğrencinin organize olması günlük yaşaması gerekiyor.

Karbonhidrattan kaçın
Öğrencilerin geç saatlerde yatmaması gerekli. Çünkü gündüz tüketilen enerjinin yüzde 80'ini akşam uykusunda üretiyoruz. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücutta şeker oluşumuna sebep olur. Bu da kas yorğunluğu yapar."
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Balcıoğlu'na göreyse bahar duygu durum bozukluklarını ortaya çıkarır. Önceden yapılan etkinliklere karşı ilgi kaybı, zevk alamama yaşanır. Balcıoğlu depresyona yönelmede yaşanabileceğini anlatarak, "Spor yapmalarını tavsiye ediyoruz. Ders aralarında yürüyüş yapabilirler. Bol sıvı almalı ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmeliler" dedi.

Nasıl hissedilir, ne yapmalı?
İlgün'e göre bahar yorgunluğunu çok da hafife almamak gerekiyor. Bu durumun yarattığı bazı hastalıklar bulunuyor:

Kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları. l Konsantrasyon bozukluğu, neşesizlik, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları.

Baş ağrıları.

Stres ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak bağırsak ve mide rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Yorgunluk sorunu olan hastalarda B ve C vitaminlerinden, magnezyum, potasyum ve çinko desteğinden faydalanılır.

Gevşeme egzersizlerinden yararlanılabilir.

Meyve, sebze ağırlıklı beslenmeye yönelmeli. Günde yaklaşık 3 litre su içilmeli. Kafein azaltılmalı.

Kaliteli bir uyku düzenini sağlamak için stres azaltılmalı.

tşk ederim arkadaşlar sağlığınıza dikkat edin :)[/b]
Dua'nlamı yaşıyorum ki bedduanla öleyim???
Kullanıcı avatarı
baby7
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen baby7 »

arkadaşlar bu gerçekten önemli türkiye şartlarında genelimiz öğrenciyizz..
lütfen bir kaç dakikanızı ayırın ve okuyun... gerçekten sağlığınız özelliklede böyle dönemlerde kendiniz için mühim bir veriyi atlamayın.. :)

teşekkürlerimi sunarım,, hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
SarhoS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen SarhoS »

Benim için her zaman aynı. Okula gideceğim zaman yorgun hissediyorum kendimi. Baharmış, kışmış.. farketmiyor :)
Sıradan Türk genci..
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Ben de her daim okula gidiyorum ama dershanenin bir meşhur Zafer Meydanı manzarası var, bitiriyor, insan kaçıp, piyasa yapmak istiyor. :P
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
Kullanıcı avatarı
baby7
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen baby7 »

beniim derdim okul değil dersler..
Kullanıcı avatarı
SarhoS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen SarhoS »

Aman sende :) Okul olmasa ders te olmaz. İkisini nasıl ayrı tutuyorsun ? :D
Sıradan Türk genci..
papaya
New Friend
New Friend

Re: öğrenciler bahar yorgunluğundan nasiplendi

Mesaj gönderen papaya »

Bu hayatta en zor şey başarısızlık, insan hayatında başarısızlığın bence en büyük sebebi atalet.

Ben enerjisizlikten ataletten çektiğimi hiçbirşeyden çekmedim diyebilirim.
Sabahları kalkamazsın derslerden kalırsın. antremanlardan yorgun argın gelirsin elini kaldıramazsın takımdan ayrılıyorum öldüm dersin. iş aş peşinde koşamaz enerji bulamazsın kız arkadaşından ayrılırsın.

nasıl çıktın kendini kurtardın derseniz. daha hala tam anlamıyla kurtaramadım. arkadaşlarım ve ailem yardım etti. bir arkadaşım depresyondasın sen dedi sinema tiyatroya gittik beraber hobi edindim. diğer arkadaşımın annesi asteni var sende dedi stimol kullandım enerjimi düzenledim spora başladım. ailem senin arkandayız yürü be dedi özgüvenimi kazandım.

bunlar benim yaşadıklarım, herkesin durumu benimki gibi olacak diye bir kaide yok. herkes kendi durumunu değerlendirsin. kendine çözüm bulsun.

bütün bunları yazmamın nedeni, maden mühendisliğinde okuyan bir adamdım ve lise mantığıyla üniversite okumaya başladım. başarısız oldum. bu başarısızlığı kendime yediremedim depresyona girdim. bunu kendinize yapmayın lütfen yardım arayın!
ezax
New Friend
New Friend

Re: öğrenciler bahar yorgunluğundan nasiplendi

Mesaj gönderen ezax »

ben her zaman yorgunum çok bişey farketmiyo benim için...derslerin ağırlığı bitiriyo :(

ezablog | ezablog