Yaratılış mucizesi....

Paylaşmak istediğiniz aklınıza gelen konular, olaylar..
jok3r_88

Yaratılış mucizesi....

Mesaj gönderen jok3r_88 »

Yumurtanın niçin bir tarafı yuvarlak, diğer tarafı sivridir?
Eğer köşeli olsalardı kenarları dayanıklılık bakımından çok zayıf olurdu. En dayanıklı geometrik şekil küredir ama bu şekildeki yumurta yuvarlanacak olursa nerede duracağı belli olmaz. Yumurta yuvarlanınca düz gitmez. İnce tarafı üstünde dairesel bir yol çizer. Başladığı yere yakın bir noktada durur. Yani düz bir yerde kaybolması olanaksızdır. Yumurta, tavuğun yumurta kanalında küre şeklindedir. İlerlemesi sırasında arkada kalan dairesel kasların büzüşerek hem yumurtayı ileri iterler hem de bu kısmına baskı yaparak konik biçimini sağlarlar. Yumurtanın şeklinin nedeni de budur. Sürüngenlerde bu düzenek olmadığından yumurtaları küresel biçimdedir.
Kullanıcı avatarı
powerpuff
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen powerpuff »

Hiç bilmiyordum. :blink:
YaZMaMıŞLaR KaDeRiMi KiMSeYLe SaRıLMıŞLaR NiCeLeRi SeVGiYLe UÇaN KuŞLaR DöNMeZ GeRi GüZ DiYe YAZMAMIŞLAR KADERİMİ...!!!
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Bazılarına göre bunun gibi milyonlarca örnek tesadüfen olmuş. Bak sen şu işe! Bunlar tasarlama değilmiş ve bir mimarı yokmuş.
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
jok3r_88

Mesaj gönderen jok3r_88 »

Darvinist bunlar nolcak.Nese ben kaçtım.
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Bu konu aklıma şu soruyu getirdi; neden meyveler ya da sebzeler köşeli değildir? dikdörtgen bir meyve ya da üçgen bir sebze neden yok?
:) biraz tuhaf oldu ama işte geldi bir kere aklıma.
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

vişne yazdı:Bu konu aklıma şu soruyu getirdi; neden meyveler ya da sebzeler köşeli değildir? dikdörtgen bir meyve ya da üçgen bir sebze neden yok?
:) biraz tuhaf oldu ama işte geldi bir kere aklıma.
Aklıma Japonların yetiştirdikleri karpuzlar geldi... Hem depolama maliyeti hem ambalajlamadaki kolaylık açısından büyümüş bir karpuzun hacmi kadar bir şişede karpuz yetiştiriyorlar.. Olgun karpuz dikdörtgen bir şekil alıyor.. Açıkçası doğal bir meyvenin geometrik şeklinden pek hoşlanmamıştım..Sütün neden siyah olmadığını merak etmek yerine beyazlığındaki güzellikleri görmek daha hoş olsa gerek..

Meyve ve Sebzelerdeki Benzersiz Sanat
Aynı kuru topraktan çıkan, aynı su ile sulanan meyveler ve sebzeler inanılmaz bir çeşitliliğe sahiptir. Meyvelerin ve sebzelerin lezzetleri, kokuları ve tadları düşünüldüğünde akla böyle bir çeşitliliğin nasıl ortaya çıktığı sorusu gelecektir. Aynı topraktan, aynı suyu ve mineralleri kullanarak, farklı tad ve kokuları yüzyılardır hiç şaşırmadan ve birbirlerine karıştırmadan tutturanlar, elbette ki üzümlerin, karpuzların, kavunların, kivilerin, ananasların kendileri değildir. Bu benzersiz lezzet, görünüş ve tad onlara Allah tarafından verilmektedir.

Gerek hayvanlar gerekse insanlar, bitkilerin üretmiş olduğu besinleri tüketerek hayatlarını sürdürebilecek enerjiyi elde ederler. Yani bitkiler tüm canlılara fayda vermek için nimet olarak yaratılmışlardır. Bu nimetlerin çoğu da insan için özel olarak tasarlanmıştır. Çevremize, yediklerimize bakarak düşünelim. Üzüm asmasının kupkuru sapına bakalım, incecik köklerine… En ufak bir çekme ile kolayca kopabilecek görünümdeki bu kupkuru yapıdan elli altmış kilo ağırlığında, insana lezzet vermek için rengi, kokusu, tadı, kısaca herşeyi özel olarak tasarlanmış sulu üzümler çıkar. Bir de karpuzları düşünelim. Yine kuru topraktan çıkan bu sulu meyve insanın tam ihtiyaç duyacağı bir mevsimde, yani yazın gelişir.

İlk ortaya çıktığı andan itibaren bir koku eksperi gibi hiç bozulma olmadan tutturulan o muhteşem kavun kokusunu ve o ünlü lezzetini de düşünelim.

İnsanlar fabrikalarda koku üretimi yaparken sürekli kontrol yapar, aynı kokuyu tutturabilmek için büyük bir emek sarfederler; ama meyvelerdeki kokunun tutturulması için herhangi bir kontrole ihtiyaç yoktur.

Tüm bunların yanısıra her meyve mevsimine uygun bir içeriğe sahiptir. Örneğin, kış mevsiminde C vitamini yüklü, enerji veren mandalinalar, portakallar vardır. Sebzelerde de canlıların ihtiyaç duyacağı her türlü mineral ve vitamin mevcuttur. Sebze ve meyvelerin incecik kökleri, kara topraktan çektikleri kimyasal maddeleri fotosentez işlemi sonucunda son derece faydalı besin maddelerine dönüştürürler.

Bu şekilde düşünerek yeryüzündeki bitkilerin tümünü inceleyebiliriz. Bu incelemenin sonunda elde ettiğimiz sonuç, bitkilerin insanlar ve tüm canlılar için özel olarak tasarlanmış, yani yaratılmış oldukları sonucu olacaktır. Alemlerin Rabbi olan Allah tüm besinleri canlılar için var etmiştir ve bunları, her birinin tadı, kokusu, faydası çeşit çeşit olacak şekilde yaratmıştır. Bu da O'nun yaratmadaki gücünü ve eşsiz sanatını gösterir:

Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). Şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 13)
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

vişne sakın sana cevap olsun diye mesaj attığımı düşünme.. Neden sonra aklıma geldi yanlış anlayabilirsin diye açıklama gereği duydum. Benimde aklıma geliveren şeylerdi.. Selametle..
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

commando yazdı:vişne sakın sana cevap olsun diye mesaj attığımı düşünme.. Neden sonra aklıma geldi yanlış anlayabilirsin diye açıklama gereği duydum. Benimde aklıma geliveren şeylerdi.. Selametle..
Kesinlikle yanlış anlamadım commando :) Hatta açıklaman için teşekkür de ederim.
Ama aklıma takılan konu biraz farklı. "Sütün neden siyah olmadığını merak etmek yerine beyazlığındaki güzellikleri görmek daha hoş olsa gerek.. " demişsin evet buna da sonuna dek katılıyorum. Sevenler için sütün rengi değildir ondaki güzellik ama biliriz ki sütün kimyası o rengi verir ve bu sebepten süt siyah olmaz diyebiliriz.

Gel gör ki meyveler hakkında bir açıklama getiremedim ben kendimce. Ha belki meyve yuvarlakken içindeki tohum daha iyi korunuyordur. Ya da yuvarlak biçimli meyve dalından düşünce içindeki tohumun toprağa ulaşıp çimlenmesi belki daha kolaydır. Ya da meyveler bu şekildeyken diğer canlıların ilgisini çekiyordur da sivri hatlılar gülün dikeni misali savunma mekanizması oluşturup dalında çürümelerine neden oluyordur. Ne bileyim belki asıl sebep bambaşkadır. İşte ben bu noktada takılı kalmıştım.
Kullanıcı avatarı
ushuaia
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ushuaia »

Konu, merak ve cevaplarınızı büyük bir keyifle okudum. Hepsi çok güzeldi. Hepinize çok teşekkürler.
Yetişmiş her insanın içinde, oynamak isteyen bir çocuk vardır.

Nietzsche
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Ama merak ettiğimle kalıyorum, o ayrı :)