AB, Microsoft'u Vista İçin Uyardı

Piyasada bulunan yada yeni çıkan teknolojik aletler, bunların incelemesi ve tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

AB, Microsoft'u Vista İçin Uyardı

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, henüz çıkmasına aylar olan yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın rekabet yasalarını ihlal edebileceğini açıkladı.

AB Rekabet Komisyonu üyesi Neelie Kroes, Microsoft CEO’su Steve Ballmer’a yazdığı mektubunda Vista’nın bazı özelliklerinin kullanıcılara alternatif yazılımları tercih etme şansı vermediğini savundu.

AB sözcüsü Jonathan Todd, “Vista’nın halen Windows dışında olan bazı uygulamaları işletim sistemi içine katarak kullanıcıların tercih haklarını sınırlamasından endişe ediyoruz” şeklinde konuştu. Sözcü Vista’ya entegre edilen internet arama motorunun, dijital telif hakları koruma ve benzeri uygulamaların kullanıcıları tek bir ürüne bağımlı hale getireceğini vurguladı.

EU sözcüsü Todd, Vista’nın rakip ürünlerle karşılıklı çalışabilirliği konusunun da ayrıca inceleneceğini ifade etti. Sözcü Todd, AB’nin Ballmer’a gönderdiği mektupta benzeri konularla ilgili uyarılara yer verildiğini belirterek, Microsoft’u önceden uyarmak istediklerini söyledi.

MİCROSOFT’TAN YANIT BEKLENİYOR
Microsoft ise, mektubun henüz kuruma ulaşmadığı gerekçesiyle bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Microsoft, 2006 sonu olarak açıkladığı yeni işletim sistemi Windows Vista’nın lansman tarihini 2007’ye ertelemiş, ancak kesin bir tarih vermemişti.

AB, MICROSOFT DAVASI
AB Komisyonu, pazar hakimiyetini kötüye kullanarak rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 2004 yılı Mart ayında Microsoft’a 497 milyon Euro ceza vermişti. AB Komisyonu, Microsoft’tan Windows işletim sisteminden Media Player yazılımını ayırması ve kaynak kodlarını diğer yazılım şirketlerine açmasını istemişti. Microsoft, devam eden soruşturma kapsamında gerekli kriterleri karşılayamazsa günlük iki milyon Euro para cezasına çarptırılabilecek. Microsoft, kararı temyize götürmüştü.
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Vista incelediğim beta 2 versiyonunda gayet sağlam yalnız, güvenlikçi arkadaşlara iş çıkacağı kesin :) Ortalık şenlenecek gerçekten 2007'yi sabırsızlıkla bekyelenlerdenim ::