karakter değişir mi

Paylaşmak istediğiniz aklınıza gelen konular, olaylar..
ogretmen
Slow Friend
Slow Friend

karakter değişir mi

Mesaj gönderen ogretmen »

Merhaba,
Ben yeni üyelerinizdenim. İstanbul Psikoloji 2000 mezunuyum. Şu an rehber öğretmenlik yapıyorum. Boş vakitlerim oluşunca faydalı bişiler yapayım dedim.

Konu başlığına gelince nette sörf yaparken bir site buldum, www.insankarakterleri.com konuya farklı yaklaşmışlar ama benim dikkatimi çeken gerçekten de insan karakteri ne kadar değişkenlik gösterebilir? Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Aslında insanda bazı şeyler kalıplaşmıştır. Düşünceler, hareketler ve davranışlar gibi. Fakat bilinçaltına yerleşen bazı şeyler bunlarda, dolayısıyla karakterde değişime sebep olabilir.
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
ogretmen
Slow Friend
Slow Friend

Aslında benim demek istyediğim insan astının yanında aslan olup da üstünün yanında neden kediye dönüşür?
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

O kişilerde karakter eksikliği vardır. Menfaat için çift kişilikli olurlar. Tabir-i caizse köprüyü geçene kadar ayıya dayı derler.
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

ogretmen yazdı:Aslında benim demek istyediğim insan astının yanında aslan olup da üstünün yanında neden kediye dönüşür?
İnsan hariç hiç bir canlı türü sanmıyorum ki yaradılşlarının dışında başka bir canlıya benzetilsin. Kediye fare gibi davrandı denmez ya da file koyun. Kedi ister dna sındaki şifrelerin etkisiyle isterse de iç güdüleriyle kedi özelliklerine uygun, beklenir özellikler gösterir.
İlginç olan; sosyal bir canlı olan insan ne yazık ki türünün beklentileri dışında hormonların etkisiyle mi demeli yoksa her an her koşulda oluşan adaptasyonuyla türünün dışında canlı cansız herşeye benzeyebiliyor.
Hadi ergenlik dönemi bitene kadar hormonların düzgün çalışmaması ve hayatı algılamadaki süreçle ilgili olarak karakterde ve değişiminde mantık aranmayabilir ama bu zaman bittikten sonra hiç bir bahanemiz yok. Hala bir şeyler oturmamışsa buna "karaktersiz"den başka ne denebilir ki?
Kullanıcı avatarı
Zen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zen »

bence yanlis, insanin dusunceleri, bakis acilari, karakteri zaman zaman cok degisir.. dunya degisiyo, zaman degisiyo, hersey degisiyo ve insan neden degismesin? benimde bir cok karakterim ve huyum degisti, bu ben "karaktersizim" mi demek? sanmiyorum. ama tabiiki bi anda iyi bir huya sahipken birden ters tepki yaratmasi bu insanin gostermedigi, bilincaltinda varolan asil karakteridir. ogretmenin dedigine "astının yanında aslan olup da üstünün yanında neden kediye dönüşür?" ise, mesela bir cogumuz ailemizin karsisinda saygili, terbiyeliyizdir, kedi demeyelim buna, bizden daha buyuk olduklari icin ve annemiz babamiz oldugu icin ama bazende mesela sevgilimizde ustunluk yaratip, daha guclu taraf oluruz ya da olmak icin ugrasiriz (herkes icin degil bu) bunun sebebide saniyorumki karsimizdaki bizden bir konuda daha dusukse uste cikariz. bazen erkekler kiz arkadaslarinin karsisinda dedigin gibi "kedi" gibidir, bazende kizlar erk. arkadaslarinin yaninda "kedi" gibidir. karsimizdaki kisiye bu ustunlugu veren biziz, bizi zayif gorunce haliyle ustunluk havasina girer karsimizdakide. bilmiyorum bu benim dusuncem
What the eyes see is knowledge, what the heart knows is certainty.
ogretmen
Slow Friend
Slow Friend

maskeli balo

Arkadaşlar sanki bir maskeli baloda yaşıyor gibi değil miyiz?
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Öyle aslında. Dost dediğimiz insnaların bile asıl kişiliklerini bilemiyoruz. Kimin ne amaçla yanımıza yaklaştığını, neden arkadaşlık kurduğunu vs. Güzel bir örnek vermişsiniz, sanki bir maskeli balodayız. Kimseyi tanıyamıyoruz.
Orda şapkalı bir adam var, sabahları güneş gözlüğü takıyor. :)
Kullanıcı avatarı
KuLL
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen KuLL »

Arkadaşlar şöyle bir deyiş vardır:
İnançlarını ve düşüncelerini değiştir duyguların değişir
duygularını değiştir davranışların değişir
davranışlarını değiştir karakterin değişir

her zaman inandığım bi şey var bir kişi kendisinin nasıl olduğuna inanıyorsa:öyledir
minidouce68
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen minidouce68 »

Bence insan, yasadiklarina gore degisebilir.iyi yada kotu experyanslar insanin karakerini degisebilir.