Cep'ten önce ...

Paylaşmak istediğiniz aklınıza gelen konular, olaylar..
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Cep'ten önce ...

Mesaj gönderen dJ4 »

Bu ay aldığım "Ceptest" dergisinde okuduğum ve tekrar aklıma gelen bir durum ...

Hiç düşündünüz mü cep telefonumuz olmadan önceki hayatınızı?

Çok değil belki 10 sene önce böyle bir alet hayatımızda değildi. Birisiyle buluşmadan önce ev telefonundan haberleşiyordunuz, yolda herhangi bir aksilik olduğu durumda ancak ona ulaşabilirseniz hesap verebiliyordunuz. Ne bileyim asansörde kalsam nasıl birilerine ulaşabilirim diye belki korkuyordunuz. Gittiğiniz bir yerin yolunu bulamayınca geri dönmeyi tercih ediyordunuz. Kapı zili çalmassa gireceğiniz yere nasıl giririm diye kara kara düşünüyordunuz belkide.

Ama bu durum o zaman sizi pek rahatsız etmiyordu. Yalnızlığımızın belkide özgürlüğümüzün pek farkında değildik.

Şimdi birgün yada bugün cep telefonunuzu yanınıza almadan dışarı çıkmayı deneyin eğer başarabilirseniz, insanların arasında kendizi çok farklı hissedeceksiniz, bir an için korkabilirsiniz kim bilir belki çığlık atmak gelecektir içinizden. Bu yalnızlığımızın bir çığlığımı yoksa.

Yalnız bir masada oturmak zorunda kalan yalnız bir yerlerde dikilmek zorunda kalan insanlarda kendi gözlemlediğim bir şey insanların belli bir süre sonra cep telefonuna sarılması, kendimde bunu yaptığımı farkettim.

Herşeye rağmen birdaha onsuz günlere dönmemek ümidiyle, teknolojiye çok daha az bağımlı yaşayabileceğimiz nice günlere ...
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

gerçekten bende çok merak ediyorum cep telefonu yokken nasıldı diye.. ben o zamanlar çok küçük olduğum için ihtiyaç duymuyordum tabi tam zamanında çıktı şu cep telefonu ;) cep telefonu yokken birisiyle buluşacağız diyelim o gelemiyor işi çıktı, tabi haber de veremiyor orada kaç saat bekliyoruz cep telefonu olmadığı için.. zor ;)
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

bundan 10 sene önce 7 yaşındaydım.ihtiyacım falan yoktu. anca ben okumayı sökmeye çalışıyordum.sokakta seksek,yakantop oynuyordum :) yaşca büyükler napardı bilmem. herhaLde ev telefonları aracılığyla olurdu bu işler..
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
Enchanting
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Enchanting »

hehe :) aslında evet çok ilginç. O yaşlarda bende her yaşıtım gibi okuluma gider, bisiklet falan sürerdim :) Böyle bir ihtiyacım yoktu o zamanlar ama ShepneM'in de söylediği gibi tam zamanında çıktı cep telefonları :)
bir gün ve gerçekten, her şey çok güzel ölecek!
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Ya elbet cep telefonları hayatımızı kolaylaştırdı ama yine de onsuz hayat daha güzeldi diye düşünüyorum.
Mesela,herkesin bana istediği an ulaşabilme lüksü olmamalı. Telefon cayır cayır çalarken ve orda arayanın ismi görünürken kaçımız gönül rahatlığıyla"canım telefona bakmak istemiyor" diyebiliyor ki? Hadi farz edelim duymadık arandığımızı ama sonra kolay mı o arayana geri dönmemek? Hele bir de telefonu kapadık mı vay halimize? Merak merak üstüne. Eskiden sabah çıkar akşam gelirdim eve ve onca saat beni görmedikleri için kimse meraktan ölmezdi .Ama şimdi telefon kapandıysa eyvah eyvah!!!
Teknoloji; kolaylığının yanında özgürlüğümüzü kısıtlayam bir gelişme diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

ama arayan kişi gözüktüğünde telefona cevap vermemek daha kolay istemediğimiz biri aradığında.. ben kim olduğunu görmesem mutlaka bakarım telefona çok merak ederim çünkü kimin aradığını. ve istemediğim biri bile olsa konuşmak zorunda kalırdım.. o da kötü ya :P
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Ben zoru başardım ve cep telefonumu kullanmama kararı aldım! Öyle bir rahatladım ki kontör derdi yok, mesaj atana cevap derdi, çaldıranı çaldırma derdi de yok! Annemin "Nerde kaldın, gel artık eve" demesi yok. İşte özgürlük budur :D
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

helal olsun :D
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Tavsiye ederim! :-D
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
Glfm

Mesaj gönderen Glfm »

Düşündünüz mü eskiden teknoloji bu kadar ilerlememişti,ama insanlar şimdikinden daha mutluydu ve şimdikinden insandı...bence