İlköğretimde kışla disiplini

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

İlköğretimde kışla disiplini

Mesaj gönderen vişne »

Eğitim-Sen ilköğretim okullarında öğrencilere karşı nasıl bir tutum izlendiğini araştıran üç aylık çalışmasını tamamladı. Edirne’den Van’a, Giresun’dan Antalya’ya kadar uzanan 30 ilde, 860 bin öğrencinin okuduğu, 22 bin öğretmenin görev yaptığı 711 resmi ilköğretim okulunu kapsayan araştırmadan, çarpıcı sonuçlar çıktı.
Dayak, ilköğretim okullarında hala geçerli bir terbiye aracı. Öğrencilerin yüzde 38’i öğretmeninden, yüzde 28’i ise idarecilerden dayak yiyor.
Öğrencinin azarlanması, oldukça yaygın. Hatta sıradan. Her 100 öğrenciden 73’ü, öğretmeni tarafından azarlanıyor. İdarecilerden azar işiten öğrenci oranı da yüzde 66’yı buluyor.
Her 5 öğretmenden biri, okulda sopayla dolaşıyor. İdarieciler sopayı öğretmenler kadar sevmiyor ama idarecilerin de yüzde 8’i, elinden sopayı düşürmüyor.
Öğrencilerin büyük çoğunluğu belirli aralıklarla giyim- kuşam, saç-tırnak-makyaj kontrolünden geçiriliyor. Bu kontrollerin ardından da bazı cezalar geliyor. Örneğin erkek öğrencilerin yüzde 16’sına, yönetmelikteki ölçüyü aştığı için “saç kesme” cezası veriliyor.
İlköğretim öğrencileri zaman zaman da üst-baş aramasından geçiriliyor. Her 100 öğrencinin 70’i, üstleri aranarak sigara ya da zararlı cisim kontrolünden geçiriliyor.
Okula giriş çıkışta zil çalması ve öğrencilerin sıraya sokularak içeri alınması da ilköğretim okullarının vazgeçilmez uygulamalarından. Öğrencilerin yüzde 99’u sınıflarına sıra düzeni içinde girebiliyor.
Hemen her milli eğitim bakanının reform ve müjde diye duyurduğu ödevsiz-çantasız eğitim, öğrencilerin yüzde 93’ü için hala bir özlem. Öğrencilerin sadece yüzde 7’si evine ödevsiz gidebiliyor.
İlköğretim okullarının yüzde 69’u, tamgün eğitimden uzak. İkili öğretim nedeniyle kimi öğrenciler sabah çok erken saatlerde derse başlıyor, kimi de akşam vakti evine dönebiliyor.
İlk 5 sınıfla buluğ çağına yaklaşan 6-7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin çoğu kez aynı binayı kullandığı ilköğretim okullarında dikkat çeken bir başka uygulama da öğrencilerin düzeylerine göre farklı sınıflarda toplanması. Araştırmaya göre her 5 öğrenciden biri, tüm öğrenciler aynı eğitim düzeyinde olmadığı için, farklı sınıflandırmaya tabi tutuluyor.
İlköğretim öğrencilerinin yüzde 78’inden katkı payı toplanıyor. Ancak okulun kaynak sorunu için kapısı çalınan veliler, çocuklarla ilgili kararlarda ya da yönetimde söz sahibi edilmiyor.

KIŞLA BENZETMESİ
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, araştırmayı değerlendirirken okulları kışlaya benzetti. Araştırmanın sadece şehir merkezlerindeki okulları kapsadığını, kırsal kesimi ve ilçeleri kapsamadığını vurgulayan Dinçer, ortaya çıkan sonuçların çağdaş dünyaya aykırı olduğunu savundu.
Dinçer, geleneksel yönetme anlayışının terk edilmesini, ilköğretim okullarında ciddi boyuta ulaşan rehberlik ve sosyalleşme sorununun giderilmesini istedi.
Eğitim Sen Genel Başkanı Dinçer ayrıca, tırnak kontrolü, üst-beş arama, hazırlık kursları, katkı payı toplanması gibi uygulamaların hiçbir Avrupa ülkesinde bulunmadığına da dikkati çekti.

Kaynak: ntvmsnbc
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

saça bakmalarına özellikle sinir oluyorum. Kızlar uzatabiliyorda erkekler neden uzatamıyor bu ne biçim adalet. Ayrıca okula neredeyse her ay 20-30 milyon para toplanıyor. Yok fotokopi parası yok sınav parası yok şu yok bu.
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Antikky
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen Antikky »

Para olayında bir yere kadar haklılar bazı okullara meb 1 aylık kömürünü yolluyor iyide bir senede 1 aymı soğuk geçiyor.Okulu evin gibi düşüneceksin hoja gelir yoksa kalırsın ortada.

Dayakta cennetten çıkmadır.
nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir
demiş ziya paşa.
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Saçlar iki yandan örülecek ve en az 3 boğum olacak, çoraplar diz kapağının altında olacak (şoset asla ne haddimize).Makyaj yapmak , jöle, oje kullanmak kesinlikle yasak.Tırnaklar haftada 2 kere kontrol edilecek biraz uzunsa herkesin ortasında rezil edilecek.Bilezik, küpe gibi ziynet eşyası olursa derhal alınacak ve aile gelene kadar iade edilmeyecek.... mayacak, meyecek....
Bunlar benim okuduğum dönemden aklımda kalan yasaklardı. Askeri eğitim bundan daha mı hafiftir?
Kullanıcı avatarı
Antikky
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen Antikky »

Okuldan okula değişiyor,bizim lisede adamlar useme sakalı gibi sakalla okula giriyor karışan yok mahallemdeki okulda uzun saçlı adamı okula almıyorlar nerde salak.: )

Yani okuldan okula fark war bira.
Kullanıcı avatarı
ilayda
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen ilayda »

vişne yazdı:Saçlar iki yandan örülecek ve en az 3 boğum olacak, çoraplar diz kapağının altında olacak (şoset asla ne haddimize).Makyaj yapmak , jöle, oje kullanmak kesinlikle yasak.Tırnaklar haftada 2 kere kontrol edilecek biraz uzunsa herkesin ortasında rezil edilecek.Bilezik, küpe gibi ziynet eşyası olursa derhal alınacak ve aile gelene kadar iade edilmeyecek.... mayacak, meyecek....
Bunlar benim okuduğum dönemden aklımda kalan yasaklardı. Askeri eğitim bundan daha mı hafiftir?
saçların örük yapılması dışında herşey aynen bizim okulda uygulanıyor malesef :(
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

bunun yanında bizim okul gene serbest kalıyor. Şu saçlarada izin verselerde iyi olurdu ama neyse. Mesela geçen yıllarda bir ilki gerçekleştirerek müdür okulda sigara odası açmış. Öğrenciler için. Tebrik etmek lazım. Ama meb'ten uyarı gelince tabii kapamak zorunda kaldılar :lol:
enjoy the silence..