Carmina Burana

Konserler, kültürel ve sanatsal etkinlikler.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Carmina Burana

Mesaj gönderen MARTI »

Carmina Burana

Tarih: 11-24 Kasim 2004
Saat: 20.00
Yer: Atatürk Kültür Merkezi
Adres: Taksim
Tel: 0212 251 56 00

Koreografi ve Sahneye Koyan: Youri Vamos
Orkestra Sefi: Sedar Yalçin
Koreografi Yardimcilari: Uwe Schröter/Anna Vita
Dekor-Kostüm: Michael Scott
Koro Sefi: Gökçen Koray
Kordo Bale Sefi: Yüksel Ersin
Isik: Klaus Garditz

Carmina Burana'da kader tanriçasi Fortuna ask tanriçasi Venüs'e karsi güçlü görünür. Her varligin yaraticisi dogadir, kaderin bile... Bu sözlerle özetlenmeye çalisilsa da, eserin kaynagi Beuern Ermis Benoit manastirinda 13. yüzyildan beri, kimin tarafindan derlendigi bilinmeyen, kökleri o çagin gezgin ögrencilerine dayanan, kismen çok bozuk bir Latince, kismen orta yüksek Almanca ile yazilmis çok sayida elyazmasi siirler ve sarkilar bulunuyor.

19.yüzyil ortalarina dogru Beuern Siirleri adi altinda ilk kez yayinlanan bu dünyasal siirlerde Carl Orff, hem dinleti biçiminde seslendirilebilecek, hem de sahnede kader tanriçasi Fortuna'nin çarkini betimleyen dekorlar önünde kostümlü olarak oynanabilecek, dans ve sarki benzeri bir oyun için mükemmel bir kaynak buldu.

Böyle bir oyuna biçim bulmakta güçlük çeken Orff, sonunda en yakin biçim olan kantatta karar kilmistir. Beuern siirleri içki ve sevgiden, gençlik ve güzellikten söz eden, kaba-saba ama içten, neseli, ele avuca sigmayan bir yasama sevinciyle doludur.

Program
11 Kasim 2004 Saat: 20.00
24 Kasim 2004 Saat: 20.00

Rezervasyon için: www.idobale.com

Kaynak: istanbul.com

Sahsi Yorumum:
Hakkinda cok söz edilen böylesi sanatsal bir yapiti, ilgilenenlerin kacirmamasini kesinlikle tavsiye ediyorum.

Saygilarim ile.
Kullanıcı avatarı
sTePHaN_pAtRicK
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen sTePHaN_pAtRicK »

İlgilenmiyorum :)
[color=black][b][size=117] †öLüM bUySa,TaNRıM BuYSa YaŞaMaK,SiL aLnıMDaN YaZDıĞıN bU YaZGıYı,yA BiR yErE ÇıKSıN ArTıK bU SoKaK,yA Da öLDüR İçiMDeKi TaNRıYı..! †[/size][/b][/color]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir