Kara Delik nedir? Kara Delik neye denir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Kara Delik nedir? Kara Delik neye denir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Kara Delik nedir? Kara Delik neye denir?

Mesajgönderen taNGo » 10-04-2019 16:47

Kara Delik veya Karadelik, içerisine giren ışık dahil hiç bir şeyin geri çıkamadığı uzayda bulunan kütlesel bir alandır. Genel Görelilik Teorisi 'ne göre, kara delikler büyük bir kütlenin neden olduğu uzay-zaman eğrilerinin sonucu ortaya çıkmaktadır.

Resim
Karadelik (Black hole)

Bir kara deliğin içerisinde olay ufku adı verilen geri dönüşü olmayan bir konum vardır. Bu konuma "siyah" adı verilir. Çünkü termodinamikte olduğu gibi, kusursuz bir siyah cisim hiçbir şeyi yansıtmaz ve bu çarpan tüm ışıklar emilir.

Karadelikler uzaydaki en gizemli bölgelerdir. Mükemmel bir çekim gücüne sahiptirler ve uzaydaki her şeyi yutabilirler. Haklarında bir çok araştırma yapılsa da kara delikler dünyadaki bütün fizik kanunlarını alt üst etmektedir ve gizemleri hala çözülememiştir. Bazı bilim insanlarına göre kara deliklerin paralel evrene geçişin kapısı olduğu bile düşünülmektedir.

Uzayda yer çekimi olmamasına rağmen kara delikler yakınındaki her şeyi içine çekebilirler. Hatta, ışıkları bile içlerine çekebilmektedirler.

Karadelikler içinde yaşadığımız Dünya'nın da bulunduğu Güneş Sistemi 'nde bulunmazlar. Eğer böyle bir şey olsaydı bütün gezegenler dahil, Güneş Sisteminin tamamını yok edebilir ya da içlerine çekebilirlerdi.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.