Tallin nerede? Tallinn hangi ülkede?

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan Tallin nerede? Tallinn hangi ülkede? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

Tallin nerede? Tallinn hangi ülkede?

Mesajgönderen taNGo » 08-04-2019 15:16

Tallinn nerededir? Talin hangi ülkededir? Tallinn hangi ülkenin başkentidir?

Tallinn, Avrupa kıtasının kuzeyinde bulunan Estonya adlı ülkenin başkentidir. Nüfusu 430 bin civarında olan Tallinn, Baltık Denizi kıyısında bulunur, ve aynı zamanda Estonya'nın ana liman kentidir.

Resim

Tallinn şehrinin adı, Danca Taani-linn (Danimarkalı şehri) veya Talu linn (Tarım kenti) kelimelerinden türediği düşünülmektedir.

Tallinn kenti, gerek coğrafik gerekse stratejik konumu bakımından tarihte çok sayıda işgal ve saldırılara maruz kalmıştır. Kent özellikle II. Dünya Savaşı sırasında ağır saldırı altında kalmış, buna nazaran tarihi bölgeleri savaştan zarar görmeden kurtulmayı başarmıştır. Bu sebeple Tallinn, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine eklenmiştir.

Tallinn, tarihi ve doğal özellikleri bakımından yılın bir çok ayında önemli derecede turist çekmektedir. Bölgenin ikliminin soğuk olması sebebiyle özellikle Temmuz ve Ağustos ayları turistlerin en çok ziyaret ettiği dönemlerdir. Hava sıcaklıkları Kasım ayından Mart ayına kadar eksi derecelerin altında olması sebebiyle bu dönemlerde şehri ziyaret eden turist sayısı yok denecek kadar azdır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.