Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?

Mesajgönderen taNGo » 08-03-2019 16:33

Ülkemiz dahil bir çok dünya ülkesinde her yıl 8 Mart tarihinde Dünya Kadınlar günü kutlanıyor.

Dünya Kadınlar Günü, kadınların değerine ve önemine farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan bir gündür. Bu özel günde yapılan kutlamaların yanı sıra yeryüzünde yaşayan bütün kadınların haklarına ve yaşadığı sorunlara dikkat çekilir. Peki Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı biliyor musunuz?

Resim

Dünya Kadınlar Günü, ilk kez 1910 yılında Danimarka'da ölen 129 kadın işçiye adanan bir anma günü olarak belirlendi. Bu anma günü en başlarda İlkbahar ayının belirli günlerinde yapılıyordu. Daha sonra 1921 yılında Rusya'da yapılan 3. Uluslararası Kadınlar Toplantısı'nda ise oy çokluğu ile bu anma günü için 8 Mart tarihi belirlendi. Böylece her yıl 8 Mart tarihinde Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

Türkiye'de ilk kadınlar günü ise 8 Mart 1921 tarihinde Emekçi Kadınlar Günü adıyla kutlanmaya başlandı.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ İÇİN TIKLAYIN

Dünya Kadınlar Günü ayrıca Birleşmiş Milletler tarafından tanınan uluslararası bir gündür. Bu özel gün, kadınların ekonomik, siyasi, sosyal v.b. gibi bütün alanlarda eşit haklar için mücadelelerine ve elde ettikleri başarıları kutlamaya adanmıştır.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3947
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.