Tanzim satış anlamı nedir? Tanzim satış ne demek?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Tanzim satış anlamı nedir? Tanzim satış ne demek? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Tanzim satış anlamı nedir? Tanzim satış ne demek?

Mesajgönderen taNGo » 11-02-2019 14:26

Tanzim satış nedir? Tanzim satış anlamı nedir? Tanzim satış ne demektir?

Son dönemlerde sebze meyve fiyatlarındaki artışların ardından adını sıkça duyduğumuz Tanzim satış, özellikle belediyeler tarafından piyasadan daha ucuz ve daha az karla halka ürün satmak amacıyla yapılmaktadır. Tanzim kelimesi sözlükte; düzenleme, yoluna koyma gibi anlamlara gelmektedir. Dolayısıyla "Tanzim satış" kelimesini "Düzenleyici satış" olarak düşünebiliriz.

Resim

Tanzim satış Türkiye'de ilk kez 1978 yılında Belediye Tanzim Satışları Yönetmeliği ile uygulanmaya başlanmıştır. Yasa ile belediyelere tanzim satış yetkisi veren bu yönetmeliğin amacı, temel gıda maddelerini halka daha ucuza satmak ve hayatı daha ucuz hale getirmektir.

Son zamanlarda ülkemizde kontrolsüz şekilde artan fahiş sebze ve meyve fiyatlarına karşı belediyeler, tanzim satış uygulamasını tekrar hayata geçirmeye başlamıştır. Belediyeler tarafından başta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler olmak üzere, şehirlerin çeşitli noktalarında mobil satış noktaları kurularak daha az karla ve daha ucuza sebze ve meyve satılmaktadır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.