Dünya Engelliler Günü nedir? Ne zaman kutlanır?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Dünya Engelliler Günü nedir? Ne zaman kutlanır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Dünya Engelliler Günü nedir? Ne zaman kutlanır?

Mesajgönderen taNGo » 03-12-2018 15:09

Engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Uluslararası Engelliler Günü, her yıl 3 Aralık tarihinde kutlanır.

Resim

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan bir karar ile ilan edilen Dünya Engelliler Günü (ya da Uluslararası Engelliler Günü) engelli bireyleri daha iyi anlamak, onların gerek gündelik yaşantılarını gerekse yaşam standartlarını sürekli olarak en üst düzeyde tutmak, haklarını savunmak gibi konulara dikkat çekmek amacıyla her yıl 3 Aralık tarihinde tüm dünyada kutlanır.

Uluslararası Engelliler Günü'nde sivil toplum kuruluşları, vakıflar v.b. kuruluşlar tarafından dünya genelinde engellilere yönelik etkinlikler, organizasyonlar ve aktiviteler düzenlenir. Bu organizasyon ve aktiviteler engelli bireylere moral vermek amacıyla gönüllü olarak düzenlenir. Ayrıca "Engel olmayalım, destek olalım", "Engelleri kaldır", "Hayatı paylaşmak için engel yok" gibi temalarla, tüm engellilerin yaşadığı sorunlar ve çözümleri, devletlerin ve diğer bireylerin konuyla ilgili sorumlulukları gibi bir çok konuya dikkat çekilir ve farkındalık sağlanır.


Engelli insanlarımız için böyle bir günün ilan edilmiş olması onları unutmamak ve dikkat çekmek açısından elbette çok önemlidir. Ancak onları sadece bu gün değil her gün hatırlamalı; gerek dünyada, gerekse ülkemizde onların sorunlarının çözümü ve yaşam standartlarının en üst düzeyde tutabilmek için sorumlular tarafından sürekli olarak önlem ve tedbirler alınarak somut adımlar atılmalıdır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.