Çernozyom nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Çernozyom nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Çernozyom nedir?

Mesajgönderen taNGo » 10-10-2018 11:43

Çernozyom ya da Çernozem, dünya üzerinde bulunan en verimli toprak cinsidir. Rusça da "Siyah toprak" anlamına gelen Çernezyom, dünya üzerinde özellikle yarı nemli ve yüksek yağış alan bölgelerde görülür. İngilizce'de Chernozem olarak bilinir.


Çernozyum topraklar Türkiye'de en çok Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde görülür. Çernozyom toprakların verimli olmasının sebebi içeriğinde yüksek oranda humus, amonyak ve fosfor maddelerinin bulunmasıdır. Özellikle humus toprağın verimli olmasında önemli rol oynamaktadır. Renginin siyah olması sebebiyle ülkemizde Kara Topraklar olarak da bilinen Çernozyom toprağı dünyada en çok Rusya, Amerika, Kanada ve Arjantin gibi ülkelerde görülmektedir.

Resim
Çernozyom toprak
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron