Dikkatiniz dağınık mı ?

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Dikkatiniz dağınık mı ?

Mesaj gönderen c|ost »

DİKKATİNİZ DAĞINIK MI ?

Dikkat doğuştan değil, alıştırmalarla kazanılan ve geliştirilebilen bir alışkanlıktır.
Konu üzerinde dikkati toplayamamanın başlıca iki nedeni vardır.

- Bunlardan birincisi öğrencinin bu konuda bir alışkanlığa sahip olmamasıyla ilgilidir.
Ancak bütün alışkanlıklar istenirse ve zorlanırsa değiştirme özelliğine sahiptirler.
Bu açıdan dikkati toplama alışkanlığını kazanmak da her öğrencinin başarabileceği bir özelliktir.

- İkinci neden ise öğrenci belli bir konu üzerinde çalışırken, konu dışındaki bir sorunun
onun zihnini rahatsız etmesidir. Bu ikincisine Dalgınlık adı da verilebilir.

Dalgınlık : Bireyin çevresinde olup bitenleri fark edemeyecek kadar düşüncelere dalmış olması
ya da dikkatini belirli bir konu üzerinde toplayamaması durumudur.
Dikkatin toplanmasını engelleyen nedenler dalgınlığa yol açan nedenler olarak düşünebilirler.

Dalgınlığın başlıca nedenlerini iki grupta ele alabiliriz.

1 - Çok önemli olmayan kimi küçük sorunlar sizi rahatsız ediyor ve dikkatinizi konuya vermenizi engelliyor
ya da güçleştiriyor olabilir. Bu durumda yapılacak iş, sizi rahatsız eden ve zihninize takılarak dikkatinizi toplamayı güçleştiren sorunları, olanaklar ölçüsünde öncelikle çözümleyerek ortadan kaldırmaktır.
Bunun için bu işleri hemen yapmak en uygun olanıdır.
Örneğin bir arkadaşımızla telefonlaşabilirsiniz. Bunun çalışmaya başlamadan önce gerçekleştirin.
Çalışmaya başlayacağınız zaman kafanızda ders dışında hiçbir şey olmamalı.

2 - Dikkatinizi toplamayı engelleyen dalgınlığın nedeni duygusal bir sorun olabilir.
Bu tür sorunlar çözümlenmediğinde dikkatin toplanması çok güçtür. Bunun nedeni bu sorunların
kişi için çok güçlü birer dürtü durumunda olmasıdır.
Duygusal sorunlar insan zihninin hep bir Kısır Döngü içinde çalışmasına neden olur.
Bu açıdan dikkati toplamak için duygusal sorunların kesin çözümlere ulaştırılmış olması gereklidir.
Ancak bu çok kolay değildir. Bu tür sorunları çözümlemek için izlenecek yöntem gerçekçi olarak :

- Duygusal soruna yol açan şeyin ne olduğunu

- Ne gibi değişiklikler gerektiğini

- Nasıl davranmak gerektiğini

Uygulamada hangi tür eylemlerde değişiklikler yapılacağını saptayarak, belli bir karar verip,
buna göre uygulamaya geçmektir. Duygusal sorunların niteliği bunların çözümünde büyük önem taşır.
Kimi zaman bu tür bir sorunun bir başkasına, yakın hissedilen birine veya psikolojik danışmana
açılmasının bile sorunun çözüm yolunda önemli bir adım olduğunu unutmamak gerekir.

DİKKATİ TOPLAMA YOLLARI

Dikkati konu üzerinde toplama bir alışkanlık işi olduğuna göre,
bu alışkanlığı kazanabilmek için izlenecek belirli yollar vardır.

- Çalışma öncesi, çalışmanın amacı ve sonunda gerçekleştirebilecek hedef saptanmalıdır.

- Çalışan konuya merak duymalıdır. Bunun için yapılan çalışma sevilmeli, hiç değilse sevilecek yönleri aranıp bulunmalıdır.

- Dikkat eğitimi sistemli çalışmayı gerektirir. Bunun için yapılan çalışma planına uyulmalıdır.

- Çalışma sırasında okuma, anlatma, uygulama vb. değişik etkinliklere yer verilmelidir.

- Çalışma çevresi düzenlenmelidir. Çalışma yeri ne çok soğuk ve ne de çok sıcak olmalıdır.

- Çalışma sandalyesi çok yumuşak olmamalıdır. Çalışma yeri gereğince havalandırılmış olmalı
ve sandalye masaya göre çok yüksek ya da alçakta bulunmamalıdır.

- Gözün hemen ilişeceği yerlere resim, poster vb. dikkati dağıtacak eşyalar konulmamalıdır.

- Çalışmaya geçmeden önce yeteri kadar dinlenilmiş olunmalıdır.

- Zor parçalar anlamlı küçük bölümlere ayrılarak çalışma denenmelidir.

- Çalışmaya planlandığı gibi zaman yitirmeden hemen geçilmelidir.

- Başarısızlık korkusunu yenmenin yolu çalışmak ve kendine güven duymaktır.
Bunun için her öğrenci kendine güven duymalı, çalıştığında başaracağından emin olmalıdır.

Söylemek istediğim ;

Söz konusu konu öğrencilere yönelik tavsiyeler ve bilgilendirmeler içeriyor olmasına rağmen,
hayatımızın bütününde dönem dönem başımızı ağrıtan bu konu üzerinde tartışma ihtiyacı duydum.
Dikkatin dağılması ders veya iş amaçlı tüm aktivitelerde, öğretmen veya öğrenci ya da mesleği
ne olursa olsun tüm insanların ortak sorunudur.

Bir işi severek yapıyor olsam dahi, dış etkenlerden kısa bir süre de etkilensem; o işe tekrar
geri döndüğüm zaman kaldığım yerden aynı hızda devam etmem zaman alır. Belki bu, o etkiye verdiğim
tepkinin uzun süreli olmasından kaynaklanıyordur. Elbette ki bu etkinin şiddetine bağlı ama verdiğm
tepkinin şiddetini kontrol altına alamamak gibi bir durumun adını koyamadım.

Sizin dikkatinizi dağıtan ya da dağıldığı zaman toparlanmanızı sağlayan güç nedir, bunu merak ediyorum.

Teşekkürlerimle...
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Güzel bir konuya deginmissin. Hersey otokontrolden gecer diyorum.

Dikkatimi dagitan seylere gelince; tek dagitan sey aklima gelen uzakliklar.. Toplamasini saglayan ise, dönecegimi bilmem ve umutlanmam..
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

O zaman bir nevi, içinde bulunduğun durumun olumsuzluklarından sıyrılıp olumlu şeyler düşünmek diyebiliriz. Güzel.

Olumlu düşünmek, belki de anahtar budur.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Bence de anahtari bu.Baska care yok.
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Re: Dikkatiniz dağınık mı ?

Mesaj gönderen vişne »

"Sizin dikkatinizi dağıtan ya da dağıldığı zaman toparlanmanızı sağlayan güç nedir, bunu merak ediyorum" diyerek güzel bir başlık açmışsın c|ost

İlk, orta ve lisede ders çalıştığım zaman yanımda birilerinin olması, tv ya da radyonun açık olması beni hiç etkilemezdi. Hatta o zamanlar radyoda piyesler vardı ve onu dinleyip ders çalışmayı severdim.
Şimdilerde ise eğer bir işe yoğunlaşmışsam bana bir küçük soru sorulması dikkatimi dağıtabiliyor.
Genelde böyle zamanlarda dikkatimi dağıtan bir kişiyse o kişiye donuk donuk bakıyorum, eğer bir cevap vermişsem sonradan "acaba ben ona ne cevap verdim?" diye düşünüyorum ya da doğrudan "şimdi değil lütfen!!!" diyerek yalnız kalmak istediğimi belirtiyorum. Ama iş işten geçmiş ve bir kere dikkatim dağılmışsa, tekrar aynı moda geçmek için işimin başından kalkıp, mümkünse oda içinde bir tur atıp, ortam müsaitse bir sigara yakıp "nerde kalmıştım?!?!" sorusuyla son yaptığıma göz gezdiriyorum. Eğer hiç geri dönemiyorsam, :evil: dikkatimi dağıtan her neyse ona çok fazla homurdanıyorum ;)
Kendimi iyi hissettiğim günümde isem derin bir nefesle işe geri dönmek yeterli olabiliyor :)
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Teşekkür ederim vişne;

Anladığım kadarıyla bunlar dönemsel yani geçici olgular. Sıkıntı ve stresin hakim olduğu bünye her ne kadar işe konsantre olamıyor ise de aslında güç yine kendimizde diyebiliyoruz. O zaman güne nasıl başlarsan öyle gider meselesi. Önemli olan kendimizi iyi hissetiğimiz bir günde önemli işleri yapmak ya da en azından önemsenecek derecede olan işlere yönelmek gerekir. Olumlu düşünmek elbette ki gerekli ama her zaman yeterli olmuyor.

Dikkati dağıtan meseleye sigara ile savaş açmak sağlıklı olmasa bile bazen gerçekten beyni restore etmek için gerekli olabiliyor. Ben de bu yolu tercih ederim çoğu zaman ama dikkatin dağılması gibi bir mesele maalesef ilaçlarla, antibiyotiklerle, kimyasal yollarla giderilemiyor.

Sonuç olarak diyebiliyorum ki; dikkati dağıtmadan kontrol altında tutabilmek, o güne nasıl başladığımızla ilgili. Yeterince pozitif olabiliyorsak ne mutlu, ama negatif bir başlangıç ortamı duman altı yapıyor maalesef.
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

benim dikkatim çok dağınık ya.. ;( ama işşalah bu öneriLerle fLn kendime geLirim..
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir