ram konusunda yardim istiyorum

Ekran kartları, ses kartları, ramler, webcam, işlemciler v.b. gibi donanım sorunları ve paylaşımları.
atekmen
Slow Friend
Slow Friend

ram konusunda yardim istiyorum

Mesaj gönderen atekmen »

PC'me 1 adet 1GB ram arti 2 adet 512 MB lik ram takinca bilgisayarim acilmiyor herhangi birini cikarttigim zaman normal calisiyor. anakartimin kullanma kilavuzunda [Asus P4PE-X] 2048 MB ram'e kadar destekledigini yaziyor ancak PC 1600/2100/2700 lerden bahsediyor. 1GB olan ramin uzerinde pc 3200 yaziyor.
1 GB'lik ramle 512 MB'lik ramler birlikte normal calisiyor bilgisayarimda ramlerimin hepsini yani 2 GB ramle kullanabilmem icin yardimci olan olursa cok memnun olurum.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Emin olmamakla beraber senin durum şöyle olmuş olabilir. Ram teknolojisinde şöyle bir durum var ilk çıktığında ramler daha fazla entegre chip'li olarak piyasa sürülüyor. Şöyle anlatayım mesela ilk 1gb ddr400 (pc3200) ram çıktığında yanında 16 chip bulunuyor (siyah entegreler olarak üzerinde görürsün 8 tane bir tarafında 8 tane bir tarafında olur ama ddr2'lerde bu sayı yarıya indi mesela) daha sonra çıkan yeni teknoloj versiyonlarında bu sayı yarı yarıya düşebiliyor yani şuan yeni çıkan bir 1 gb ddr400 ram'de 4+4=8 chip bulunabiliyor.

Bu durum göze aldığımızda senin anakart çok yeni bir anakart sayılmaz bence 512'lik ram'lerin suçsuz olay 1gb'lık ram'in kaynaklanıyor olabilir ki bana onu yeni almışsın gibi geldi. Sana tavsiyem değiştirebilme şansın varsa dediğin olayı doğrulayan daha eski bir 1gb'lık ddr ram kullanabilirsin. Ben daha önce başıma gelen benzer bir olayı arkadaşımla değişerek halletmiştim onun anakart daha yeni olduğundan sorun çıkmamıştı.

Senin başına gelen muhtemelen öyle birşey ama diğer bir alternatifte elindeki iki 512 yi ikinci el satıp yeni bir 1gb'lık alabilirsin. 1gb'lık daha ucuzdur ve ram ikinci elde fazla değer kaybetmez yani bu işten karlı bile çıkabilirsin. Sonuçta ddr400 ram'ler hala oldukça yoğun kullanılıyor.
ibrahimtiyek
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen ibrahimtiyek »

arkadaşın dediği doğru ama ramlar eşleşmiyorda olabilir...