En 'kaliteli' hayat Norveç'te

Güncel haberler ve olaylar
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

En 'kaliteli' hayat Norveç'te

Mesaj gönderen Eternity »

183 ülkenin ekonomi ve yaşam standartları açısından kıyaslandığı 'hayat kalitesi indeksi'nde Norveç ilk sıradaydı

İngiliz The Economist dergisince yayımlanan ve 183 ülkenin ekonomileri ile buna bağlı olarak halkının hayat kalitelerinin kıyaslandığı "dünya hayat kalitesi indeksi"nde Norveç ilk sırada yer aldı. Hayat kalitesinin en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında ikinci olan İzlanda'yı Avustralya izliyor.
Derginin yayımladığı "Pocket World in Figures 2008" (2008 rakamlarına göre cep dünyası) adlı kitapta, doğum kontrolü oranından çocukların yetiştirilme koşullarına, cinayetlerden idamlara kadar birçok alanda ülkeler kıyaslandı. Hayat kalitesinin yüksekliğine göre sıralanan ilk 20 ülke arasında Türkiye yer almadı.

İşte listede ilk 20
1. Norveç
2. İzlanda
3. Avustralya
4. İrlanda
5. İsveç
6. Kanada
7. Japonya
8. ABD
9, 10, 11. Finlandiya, Hollanda, İsviçre (eşit)
12, 13. Belçika, Lüksemburg (eşit)
14. Avusturya
15. Danimarka
16. Fransa
17, 18. İtalya, İngiltere (eşit)
19. İspanya
20. Yeni Zelanda

Milliyet
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

farkettiyseniz listenin neredeyse tamamı denize (okyanusa) kıyısı olan ülkelerden oluşuyor. vardır bunun bi hikmeti di mi? üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen su sıkıntısı çeken ülkenin insanları düşünün bakim.
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Hayat kalitesinin yüksekliğine göre sıralanan ilk 20 ülke arasında Türkiye yer almamasına rağmen listedeki ülkelerin yada farklı bir ülkede yaşamayı asla istemezdim...Sokaklarında kendi insanımı gördüğüm, ikinci sınıf vatandaş gözüyle bakılmadığım, değerlerimi yaşabildiğim ülkemde yaşamak en güzeli..
Yaşamak ne güzel şey;
Anlayarak usta bir kitap gibi
Bir sevda şarkısı duyup
Bir çocuk gibi şaşırarak yaşamak..

Nazım Hikmet
Kullanıcı avatarı
fanta
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen fanta »

+1
[b]Bütün renkler aynı hızda kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler...[/b]
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

grace yazdı:Hayat kalitesinin yüksekliğine göre sıralanan ilk 20 ülke arasında Türkiye yer almamasına rağmen listedeki ülkelerin yada farklı bir ülkede yaşamayı asla istemezdim...Sokaklarında kendi insanımı gördüğüm, ikinci sınıf vatandaş gözüyle bakılmadığım, değerlerimi yaşabildiğim ülkemde yaşamak en güzeli..
:) yav orası tabi ki öyle. bunu kime sorsanız çoğunluklu olarak aynı cevabı verir ama konu bu değil ki. bu kadar yerüstü ve yeraltı zenginliklerinin bulunduğu bir ülkede, dört mevsimi bir arada yaşayabiliyorken, hayat standartlarının bu kadar düşük oluşudur mesele. havasını soluyup, suyunu içerken bunu daha bir keyifli yapmayı kim istemez ki?
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Hayat standardının bu kadar düşük oluşunun sebebi eğitim düzeyinin maalesef ki düşük oluşudur ülkemizde....Düşünmekten, üretmekten, dönüştürmekten uzak bir milletiz .Bunun bir örneği bor madenlerinde görülebilir.. 70%'i bizde olan bor madenini işlemeden 1 liraya satıyoruz işleyip 10 liraya satabilecekken...yine ni konudan saptım yoksa :)
Yaşamak ne güzel şey;
Bir sevda şarkısı duyup

Nazım Hikmet
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

yok sapmadın. biz de bor'un pazarı geçerse, süreriz eşeği niğdeye :) konu zaten her sorunda eğitim düzeyine gelir. ama bu biraz insan olmakla alakalı bence. iyi eğitim almalarına rağmen dolandırıcılık yapan da çok, ilkokul mezunu olmasına rağmen adam gibi adam olan da çok. dedim ya, niyet önemli biraz.
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Eternity yazdı: iyi eğitim almalarına rağmen dolandırıcılık yapan da çok, ilkokul mezunu olmasına rağmen adam gibi adam olan da çok. dedim ya, niyet önemli biraz.
Haklısın ama ikisi bir arada olsa, eğitim ve iyi niyet, daha iyi olur..
Yaşamak ne güzel şey;
Bir sevda şarkısı duyup

Nazım Hikmet