Kunta Hora Nedir Biliyormusunuz ?

Paylaşmak istediğiniz aklınıza gelen konular, olaylar..
Kullanıcı avatarı
bmw3er
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen bmw3er »

Ayrıca bi bilgi de ben vereyim.Yanılmıyorsam bu kemikler bu şartlarda muhafaza edilirse tamamen tuz buz olacaktır.Yani insanın naaşı da kıymetli olduğu için bu şekilde bi davranış bir hakarettir.
Topraktan geldik toprağa gidecez.Ebedi istirahatgahımız orasıdır.
[img]http://img250.imageshack.us/img250/8512/turkiyeforumsigsy0.jpg[/img]

[glow=red][size=150][url=http://www.turkiyeforum.com/otomobil-dunyasi-vf43.html]Otomobil forumu için tıklayın...[/url][/size][/glow]
Kullanıcı avatarı
Gürz
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Gürz »

Değerli bmw3er arkadaşım,nezaketin için teşekkür ederim, aslında tüm forum üyeleri olarak bu forum sitesini kurup bizlerin doğru bilgileri paylaşmasına olanak sağlayan , Turkiye Forum Kurucu ve Yöneticilerine teşekkür etmemiz lazım... :)
Çağların bilgeliğini ara , ancak dünyaya bir çocuğun gözleriyle bak.
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Paylaşım için teşekkürler öncelikle..Bir insan bir ibadethaneye girdiği zaman ister kilise olsun, ister havra isterse cami; huzur duymak ister..Tüm dinlere saygılıyım ama kilise, kilise müzikleri, papaz ve ayinler her zaman ürkütücü gelmiştir bana ama bu daha da kötüydü...
Yaşamak ne güzel şey;
Anlayarak usta bir kitap gibi
Bir sevda şarkısı duyup
Bir çocuk gibi şaşırarak yaşamak..

Nazım Hikmet
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Gürz yazdı:ComiC arkadaşım, Neden - Sonuç = Enerji - Madde , yani belirli fizik kuralları ile sınırlı bir evrende geçerlidir...

İzafiyet teorisini biliyormusun veya hiç ilgilendin mi ? Özel Görelilik te diyebiliriz...

Ve bunun bile sınırlı olduğunu biliyormusun, çünkü hızı arttıran cismin enerjisi belirli bir hızdan sonra kütleye dönüşüyor ve cisim ister istemez , yavaşlıyor :) böylece sonsuz bir yaşam oluşmuyor, işte bu gözlerimiz ve algılarımızın dışında 4 boyutlu evrende ( 3 uzay ve 1 zaman boyutu ) kontrol altında tutulduğumuzu göstermez mi ?

Einstein, her iki teorisinde de haklı hem Genel görelilik hemde Özel görelilik, ancak 1905 yılından bu yana yapılan tüm fiziksel deneyler bunu ispatlamakta...
Yok duydum ama bir bilgim yok izafiyet teorisi hakkında o yüzden tam anlayamadım demek istediğini ama araştırıp bakarım ona göre yorumumu yaparım üşenmezsem inşallah :)
Gürz yazdı: Ayrıca Tanrı'nın Tanrısı neden olsun ki, şayet öyle olsa Tanrı olmanın ne anlamı kalıyor ki ?
Onu bende anlamıyorum o zaman tanrı niye var ki? İlla ki bir yaratan bulunmak zorunda olduğundan değilmi? Bize gelince illa bir yaratan gerekiyor, tanrıya gelince öyle bir şeye gerek yok, o kendine kendine zaten var, hep var. Bana saçma geliyor bu.
Gürz yazdı: Tabi bu konular uzun mevzulardır, ancak sana tavsiyem yaşam bize verilmiş bir nimet veya hediye , bence inanç konusunu dinlerden bağımsız olarak tekrar düşünmelisin , kim gibi biliyormusun ?

Hz. İbrahim gibi... :)
Hz. İbrahim sanırım kuran-ı kerim inmeden öncede kendi aklını kullanıp, felsefe yapıp Allah'ın var olduğunu anlayan kişiydi. O kadar hatırlıyorum din derslerinden.
Ee bende bir Hz. ComiC olabilirim, belki ilerde Allah'ın olmadığı anlaşılır falan sonra benden bahsedeler, 'Zamanında bu genç arkadaşımız kendi aklını kullanıp allah'ın var olmadığını anladı' şeklinde. :P
bmw3er yazdı: Güzel kardeşim.Kıymetli insan...Aklı başındasın...Bu her halinden belli.Kendi iradenle hareket etmeyi biliyosun.Sana bi tavsiyem var.Boş vakitlerinde Kur'an-ı Kerim'in Türkçe mealini oku.Yanlış anlama;herhangi bi şekilde düşünceni değiştirmesi için bunu önermiyorum sana.Bi dene bence.
Bunu istiyorum yani okumak ama ilk yorumdada dediğim gibi üşengeçlik var bir türlü yapamadım. Yapacağım ama mutlaka. Yalnız güvenemiyorumda türkçe meallere anlam kayması falan olabilir. Arapçada öğrenmeye pek niyetim yok. Orjinale en sadık çeviri hangisidir bilen varsa söylerse bulmaya çalışırım.
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Gürz
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Gürz »

ComiC , öncelikle "...üşenmezsem inşallah" ile cümleyi bitirmiş olman belirli bir noktada olduğunu gösteriyor aslında... :)

Güzel bir soru sormuşsun , bir yaratıcıya ne gerek var ? diye ;

Fiziğe karşı olan merakım ve ilgim nedeniyle ( ki bir çok ateist bilim adamıda fizikçidir ) sana özel göreliliği incelemeni önerdim...

Aslında bir yaratıcının gerekliliğinin bilimsel kanıtı çok net ; "İkame edememek"( yani denge halindeki bir sisteme ait bir ögeyi çıkarıp yerine bir başkasını koyamamak )...

Nedir ikame edilemeyenler ;

1.Evrendeki kozmik denge, sadece dünyanın hareketlerini incele anlarsın

2.ABD de bir bilim adamı grubu 2000 yılından bu yana ; insan kalbine ilaç vb tıbbi yöntemlerle müdahale etmeye yani kalbin atışını kontrol altında tutmaya çalışıyorlar , malum kalp kası vücudumuzda bize yanıt vermeyen tek kas grubu ( istendiğinde durdurmak , istendiğinde çalıştırmak ), sonuç 2005 yılı ekim ayında "daha yararlı bir çalışma yapmak" gerekçesiyle araştırmaya son verdiler... :)

3.Periyodik taploda 105 element var, ve biz bunları evrende ne sayabiliyoruz nede kaynaklarını tam olarak tespit edebiliyoruz, yani yaşamımız için son derece gerekli olan bu elementler bizim kontrolümüz dışında !

Kısaca dostum... Sen şu özel göreliliği sağlıklı kaynaklardan oku ve evrenin tüm içeriği ile bizim dışımızda bir güç tarafından kontrol edildiğini ve sonlu olduğunu ve evrendeki matematiğin ( bir yıldızın veya gezegenin konumunun ) özel olarak ( yani hesaplanmaya elverişli olarak ) dizayn edildiğini göreceksin...

İşte tüm bu evrendeki ikame edememek durumu bir yaratıcının var olduğunu ve matemetiksel dizayn da bu yaratıcının tek olduğunun ( ki aksi olsa kaos olur ) açık ve net delilleri...
Çağların bilgeliğini ara , ancak dünyaya bir çocuğun gözleriyle bak.
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Söylediğin ikame edilemeyenlerin cevabı, nedeni vs si bulunmayacak diyemeyiz ama şuanda bunların net bir cevabı yok. Nasıl ki eski çağlarda adamlar uzaya yıldızlara bakıp vay be diyorlarsa bu da onun gibi birşey. Bizde şimdi bunlara bu gözle bakıyoruz. Misal eskiden insanlar bir çiçeğin sadece gözle görülebilen kısmına bakabiliyorlarken ve bunun daha ayrıntılarını bilmiyorlarken şimdi en ince dokusuna atomlarına kadar herşey biliniyor. Atomu bile parçaladılar hatta. Belki atomu parçalayınca ortaya çıkan küçük tanecikleri bile parçalayıp daha küçük ve temel birimleri bulmuşlardır bilemiyorum. Ama ben yinede bir tanrı göremiyorum. Şurada birşey var bulunmuyor çözülmüyor işte orada tanrının eli var diyemiyorum. Şu an öle birşey var desen olsa bile kısa sürede nedeni bulunuyor. Neden-sonuç ilişkisi dediğim şey buydu benim. Ama bunun sonu yok işte hep birşeyler keşfetmeye devam edeceğiz. Artıkın kıyamet mi dersiniz kendimizi mi yokederiz naparız o zamana dek.. :)

Ayrıca evrendeki doğadaki matematik mantık benimde hep dikkatimi çekmiştir. Doğal haliyle kusursuzdur ama kuran-ı kerim benim için öyle değildir mesela. Çok saçma gelen şeyler var. Neyse bi okuyayım ben şu mealide ondan sonra artıkın onla ilgili tam yorumum :P

Birde inşallah var :) genelde inşallah yerine umarım kelimesini kullanırım ama orada dile hoş gelmedi gibi ondan inşallah kullandım. Yoksa maşallah.. :)
enjoy the silence..