caribe virüsü ve kurtuLma yoLu...

Cep Telefonları ile ilgili güncel haberler, hiç bir kategoriye uymayan diğer modeller, model karşılaştırmaları, uygulamalar, paylaşımlar, tartışmalar.
EsRaRLi_GöZLeR

Mesaj gönderen EsRaRLi_GöZLeR »

Caribe virüsünü elle silmeyi öğreneceğiz.

S60 olarak tabir edilen Symbian 6.x serisi işletim sistemi kullanılan telefonlarda türünün ilk örneği olan cep telefonu virüslerini gördük. Bu virüsler telefonu kullanılmaz hale getirebiliyorlar. Bahsi geçen bu virüsler arasında en çok bilinen ve yayılanı Caribe. Bu yazıda Caribe virüsünün manuel, yani elle silinişini anlatacağız.

Virüsün temizlenmesi

Telefonunuza fExplorer, Seleq yada Psiloc eFilemenager gibi dosya yöneticisi programı yükleyin. Sonra aşağıdaki dosyaları tek tek silin.

C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.APP
C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.RSC
C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/FLO.MDL
C:/SYSTEM/SYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.APP
C:/SYSTEM/SYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.RSC
C:/SYSTEMSYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.SIS
C:/SYSTEM/RECOGS/FLO.MDL
C:/SYSTEM/INSTALL/SCARIBE.SIS

bu dosyaları silin virüsten kurtulabilirsiniz .

C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.RSC dosyasını silemeyebilirsiniz digerlerini sildikten sonra telefonu kapatıp açın ve daha sora son kalan CARIBE.RSC dosyasınıda silin.
Eğer bu işlemleri yaptıkdan sonra telefonunuz normale dönmedi ise *#7370# yaparak telefonunuza soft format atın...
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

bana geLmişti :D
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
sametx340
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen sametx340 »

ÖnemsizZ yazdı:caribe benim telede bulaştı ama kaç dakika kaldıki
telden gir bakalım sen yönetciye orda bul caribeyi kaldır telden olsun bitsin antivurus yukleyip niye şişeresinki teli demi ama :D
ama sonuc olarak oda bir yöntem ben şahsen yönetice kısmına girdim ordan dosyayı kaldırdım oldu bitti
kardeş seni kazımışlar o caribenin küçük torunuymuş heralde,çünkü normalde bu vürüs yöneticide kendini göstermiyo dolayısıyla onu silemiyosun ve sürekli kendini ve telefonun bluetoothunu açık tutuyo başka telefonlara geçmek için.biran önce silmezsen hem şarzın bir günde bitiyo hem de bataryana zarar veriyo
CyClopS and DeNToX
Kullanıcı avatarı
123456
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen 123456 »

banada vırus bulastı. her dakıka buloototla mesaj atmaya calısıyo telefonumda kayıtlı numaralara. bısey sorucam bu programı yuklersem ıcındekı bılgıler gıtmez demı.yanı format gıbı olmuyodur umarım