İmanın ve İslamın Şartları !...

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
whyislam
Slow Friend
Slow Friend

İmanın ve İslamın Şartları !...

Mesaj gönderen whyislam »

İMANIN ŞARTLARI
1-Allah'ın birliğine inanmak.
2-Meleklere inanmak.
3-Kitaplara inanmak.
4-Peygamberlere inanmak.
5-Ahiret hayatına inanmak.
6-Hayır ve şerrin Allah'dan geldiğine inanmak.

ISLAMIN ŞARTLARI
1-Kelime-i şahadet getirmek (Eşhedu enlâ ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu).
2-Namaz kılmak.
3-Oruç tutmak.
4-Zekat vermek.
5-Hacca gitmek.
Eğer bir gün öleceksek ve ölümü bir bitiş olarak görmüyorsak, Faniyi değil SONSUZU isteyin
Kullanıcı avatarı
Blind_Guardian
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen Blind_Guardian »

ortaokuldaki din sınavları aklıma geldi birden.Her sınavda "İmanın ve İslamın Şartları nelerdir?" sorusu mutlaka olurdu.
En son Blind_Guardian tarafından 26-08-2005 22:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Let's Sing The Bard's Song
-------------------------------
Since 1903
Kullanıcı avatarı
mavzer70
New Friend
New Friend
İletişim:

Mesaj gönderen mavzer70 »

whyislam şunu açıklasaydında bu kadar eleştiri almasaydın olmazmıydı...
arkadaşlar bu şartlara inanmak zorundayız ve birini inkar edersek dinden çıkmış oluruz.ama islamın şatlarını yapmazsak yine müslümanızdır ama günahkarızdır bunu böyle anlayın...
ikinci olarakta excalibur a şunu söyliyim evet islamda afaroz yok ve kelimeyi şahadet getiren herkezi müslüman kabul etmek zorundayız ama
kuranın bir ayetini inkaar bütün dini inkar olduguna ve yine bu ayet ve hadislerde açıklıga kavuştuguna göre bizim zahiren müslüman kabul ettigimizi Allah ne kabul eder...
selam ve muhabbetle...
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

excalibur İnanmak ayrı uygulamak ayrıdır. Kuran-ı Kerim deki bir ayetin inkarı müslümanın küfrüne sebep olur gercekten. Böyle bir kusuru olan birinin tevbe etmesi dinimiz için yeterlidir. ...(aforoz dediğin Hristiyan din adamının kendi selahiyetiyle! insanları dinsiz ilan etmesidir İslamda Din adamı diye bir kavram olmadığı gibi diğer insanları dinden çıkarma olamaz.. )

Katkılarınızdan dolayı hepinize tesekkür ederim.. Selametle..
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
excalibur
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen excalibur »

Arkadaşlar bu söylediklerinizi bana değil, whyislam arkadaşa diyeceksiniz ve ayrıca whyislam arkadaşımızın "akaid" i öğrenmesi gerekiyor.

İmam-ı azam (r.a) kemdisine insanlar dini konularda yeni ictihad gerektirecek sorular sorulmasından ( mevcut ilmi ile ) okadar çekinirdi ki zamanının çoğunu ya öğrencileri ile veya evinde geçirirdi. (Fıkh'ul Ekber C:4 S:245)

Şimdi bizim arkadaşlarında maşaallahı var, ne sorarsan cevap hazır , acaba kaçı Kuran-ı Kerimi hem okuyup hemde mealini yapabilir ?

Bu işler çocuk oyuncağı değil ,kişinin nasıl bir mesuliyet altında olduğundan haberleri olmalı bu da ilim ister, çenebazlık değil...
Çağların bilgeliğini ara fakat dünyaya bir çocuğun gözleriyle bak !
Kullanıcı avatarı
whyislam
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen whyislam »

Sevgili excalibur Allah senden razı olsun, beni uyardığın için.
Mesajım biraz ağır olmuş, fakat ben yapmayan demedimki mesajda bunlardan birisine inanmayan dedim,
Ama bediüzzaman'ın dediği gibi her doğru her yerde söylenmemeli, bu mesaj yanlış yerde yanlış zamanda söylenmiş bir mesaj olarak kabul edin. Bu mesajı akşam yazdım, gece kafama takıldı sabah hemen geldim kimse mesaja cevap yazmadan değiştireyim diye fakat bir baktım herkes mesaj yazmış, Affınıza sığınarak yapmamak değil inanmamaya değinmek istedim.
Kusuruma bakmayın
Eğer bir gün öleceksek ve ölümü bir bitiş olarak görmüyorsak, Faniyi değil SONSUZU isteyin
Kullanıcı avatarı
bre_bey
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen bre_bey »

2, sınıf tatillerinde kuran derslerinde ezberlettirmişlerdi bize
nart_dode
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen nart_dode »

islamın 6.şartı-eğer islama ait bir değere halel getirilirse(ki bu kim olursa olsun)derhal 6.şart devreye girer..CİHAD
innemel mu`minune ikhwetun-ancak mu`minler kardeştir(ayet)
doğuda bir müslüman kadın esir düşerse,batıdaki müslüman erkeğe o kadını kurtarmak farz`dır(buhari-ebu davud-sünen-sahih hadis)
imam azam-imam rabbani-imam-ı gazali(rahmetullahi aleyh)
çeçenya-afganistan-filistin-ogadin-cezayir-d.türkistan-moro-tayland-eritre-açe-ırak-keşmir-kabardey balkar-L.amerika...vesaire,kahhar ekseriyet evanjelik-haçlı ordusunun ayakları altında..ilk mescidden-kutsal mekanlara kadar
"Mâ min şerrun cüz’iyyun illa ve yetezammanu hayrun külliyen: Öyle cüz’î şer vardır ki içinde küllî hayr bulunur”
Kullanıcı avatarı
flower78
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen flower78 »

:clap: :clap: :clap:
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Re: İmanın ve İslamın Şartları !...

Mesaj gönderen commando »

fatihokudu yazdı:
şimdi diyeceksiniz ki,herşeye birşey buluyorsun fatihokudu .....ama söylemeden geçemeyecegim birkaç şeyi...

islam'ın şartı diyerek 5 tane birşeyler yazılmış..söyler misiniz? hırsızlık yapmamak islam'ın şartı degil midir? kul hakkı yememek islam'ın şartı degil midir? anne-babaya iyi davranmak islam'ın şartı degil midir?

kısacası İSLAM'IN ŞARTI kurani kerim'in emrettikleri DEGİL MİDİR? neden bunu 5 tane diye sunuluyor..buradaki amaç nedir?
Cevap verme gereği bile hasıl olmazdı aslında ama kuyunun başında durdun ve içine birşey atarmış gibi yaptın.. Ola ki biri taş sanır çıkarmaya çalışır.

İslam a girmek için bu şartlar olmazsa olmazlar dır.. Mesela ben Hz. Muhammede inanmıyorum (haşa) diğerlerine inanıyorum diyen biri müslüman değildir.. Hırsızlık din yasakları içindeki bir konudur önem sırasındaki yeri de ona göredir.. Haramlardan birini veya birkaçını işleyen müslüman olabilir ve islam dairesinde bir günahkardır.. Fakat bu şartlardan biri olmaz ise islam dairesinin dışındadır..

Balık avlayamadığın suyu bulandırmaya çalışma.. Belki bir köşesini bulandırabilirsin ama başarsan bile senin yemini yutacaklarını sanmam..
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]