Alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak güvenli mi?

İnternet üzerindeki güncel haberler, değişiklikler, paylaşımlar.
badisaba
Slow Friend
Slow Friend

Alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak güvenli mi?

Mesaj gönderen badisaba »

HABER AKTÜEL - İnternetten satış yapan online alışveriş siteleri hızla artınca ürün fiyatlarında düşüş gözleniyor.

Özel günlerde özel kampanyalarla müşteriyi cezp etmeyi hedefleyen alışveriş siteleri, satışlarını bu günlerde ikiye katlıyor.

Alışveriş yapmaya zaman ayıramayan ya da fiyatında düşüş gözlemlediği ürünü kaçırmak istemeyen internet kullanıcılarının hücum ettiği alışveriş siteleri öncelikle altyapılarına yatırım yapıyor. Sistemlerini kuran site sahipleri, daha sonra da bankalarla görüşerek tüm bankaların fırsatlarından faydalanmak ve taksit sayılarını artırmak için sıraya giriyor. Bankalardan istediğini alan site yöneticilerine ise gün doğuyor. 6 ila 12 ay arasında uygun fiyatlara çok sayıda taksit yapan siteler ipi göğüslüyor.

Murat Kekilli, Talha Uğurluel, Murat Göğebakan, Ercüment Balakoğlu gibi ünlü isimlerin desteklediği www.simdial.com , uzun vadeli taksit ve cazip fiyatlarla satış yapan bir online alışveriş sitesi. Görüşlerine başvurduğumuz site sahibi Eser Şahin, simdial.com sitesini kurmaya karar verme aşamalarını anlatırken başarının sırrını “güvenilir olmakla” ilişkilendiriyor.

Ev elektroniğinden, oto aksesuarlarına kadar yediden yetmişe tüm ürünlere sitelerinden ulaşılabildiğine dikkatleri çeken Şahin, müşterilerle birebir ilgilenmenin ve sorunlara anında çözüm bulmanın satış rakamlarını artırdığını söylüyor. Sitelerinin kurulduğu ilk günlerde müşterilerin alışveriş yapmaya şüpheyle yaklaştığının altını çizen Şahin, bu güvensizliğe rağmen kazandıkları başarıyı şu cümlelerle özetliyor: “Müşterilerimizin internet üzerinden alışveriş yapmaya yanaşmaması ilk zamanlar bize zor günler yaşattı. Ancak güven çabalarımız sayesinde müşterilerimizden aldığımız destek azımsanmayacak kadar fazla oldu. Pozitif enerjiyle şuan önemli satış rakamlarına ulaştık. Simdial.com ekibi olarak alışverişlerinde bizi tercih eden müşterilerimizi hayal kırıklığına uğratmadık.”

4 bin üyesi olan simdial.com, Secure 128-bit SSL ismi verilen güvenlik sistemiyle kullanıcılarının bilgilerini koruyor. Şahin, sitenin güvenilir olmasının alışverişi daha keyifli bir hale geldiğini kaydediyor.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTİYORUM

İnternetten alışveriş yapmak isteyenlerin yapması gereken sadece tercih ettikleri alışveriş sitelerine üye olmak. Bu sitelere üye olan site kullanıcıları ürünlerini seçtikten sonra hemen sipariş veriyor ve satın aldıklarını ürünleri adreslerine kadar getirtiyorlar. Üstelik çoğu siteler kargodan da ekstra ücret almıyorlar. Havalelerde indirim uygulayan siteler, internette oluşturdukları sanal mağazalarla, bilindik mağazaların satış rakamlarını yakalıyorlar.

MÜŞTERİSİNİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN SİTELER DE VAR

Vitrini güzel her alışveriş sitesine güvenilmemesi gerektiğini de “Şikayetim Var” platformlarındaki şikayetlerden anlıyoruz. Ödeme yaptığı halde ürünü teslim edilmeyen, arızalı çıktığı halde teslim alınmayan, istediği ürünü alamayan kullanıcılar yeni üyeleri “üye olduğunuz siteleri alışveriş yapmadan önce araştırın” diye uyarıyor.

Kurulduğu günden bu yana hiçbir müşteriyle sorun yaşamayan Şahin, ilkeli satış yapan alışveriş sitelerinin sayısının da azımsanmayacak kadar fazla olduğunu belirtiyor.
Kullanıcı avatarı
sawyerock
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen sawyerock »

Bence çok büyük firmalar ya da özel güvenlik önlemleri alan siteler dışında internetten alışveriş yapmak çok tehlikeli..Hiç tavsiye etmem..Kendini kanıtlamış firmaları tercih etmek gerekiyor..
AŞK üç harflik bir efsanedir...
Kullanıcı avatarı
srilanka
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen srilanka »

evet ya gerçekten birçok alışveriş sitesi açıldı ama her önüne gelen siteden alışveriş yapmak, bencede çok tehlikeli.ama iyi firmalarda var.ben yeni bir alışveriş sitesi keşfettim 8gb kıngston'ı çok uygun fiyata aldım.bu sadece bir örnek! burda istediğiniz herşeyi bulabiliyorsunuz.yeni bir site ama işi ciddiye aldıkları belli.bence ilerde çok popüler bir alışveriş sitesi olacak.sizlerede tavsiye ediyorum.www.mymarka.com
Kullanıcı avatarı
internet
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen internet »

E-ticaret konusunda nerdeyse çağı yakaladık.
Toplam ciroda dünyadaki bir çok ülke ile aynı ciroya sahibiz.

Alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken çok önemli iki unsur var,
1- E-ticaret sitesinde hizmet vermekte olan firmanın şirket bilgileri, ne kadar zamanlık bir firma olduğu, ufak bir google araştırması ile hakkında verililen referanslar.
2- Sistemin mutlaka '128-bit SSL' ile korunmuş olması.
Bilgi paylaştıkça çoğalır...
monder33
New Friend
New Friend
İletişim:

Mesaj gönderen monder33 »

Dikkatli olmakta her zaman fayda var
karavizir
New Friend
New Friend

Re: Alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak güvenli mi?

Mesaj gönderen karavizir »

Ben Fransada yasiyorum, internetden bazen alisveris yapiyorum, bati ülkelerde bu konuda daha gelismis gözüksede çok sorun cikiyor, özellikle beyaz eşyalar : bulasik makinesi, buz dolapi ve indüksion oçak aldim, üçünde sorun çikti. küçük ürünler için bisey diyemem...
ferhanbay47
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen ferhanbay47 »

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
rootkeys
New Friend
New Friend
İletişim:

Mesaj gönderen rootkeys »

Secure Hypertext Transfer Protocol = https protokolüne sahip olan alışveriş siteleri kullanıcı bilgilerini korumak açısından güvenlidir.