vista her açılışta "xp kullanıyorsunuz..." uyarısı

Windows İşletim Sistemleri hakkındaki sorunlarınız.
cx999q
New Friend
New Friend

vista her açılışta "xp kullanıyorsunuz..." uyarısı

Mesaj gönderen cx999q »

laptop'umda hem vista hem xp olsun diye D:\'ye xp yükledim. sonradan öğrendim ki c:\'de vista varken D:\'ye xp kurmayla olmuyormuş. ilk önce c:\'ye xp sonra D:\'ye vista yüklemek gerekiyormuş. neyse... C:\'de vista dosyaları duruyor ama hiç biri çalışmıyordu. ben de vistaya geri dönmek istedim. orijinal recovery cdsi ile format attım. laptopa ilk kez format attığım için herşeyle ilkkez karşılaşıyorum. recovery'yi yüklerken hd'yi bölme seçeneği çıkmadı. 3 seçenek çıktı. hd ile ilgili. seçenekleri hatırlamıyorum ama birinde "..2hd" birinde "...first" kelimeleri dikkatimi çekti. diğer seçeneği hatırlayamyorum şimdi. işin garip yanı o hatırlayamadığım seçeneği seçmiştim. 2. seçeneği. şu an pc'de tek sürücü var C:\... xp ve dosyalardan eser yok. driver cdsinide yükledim. isteğe bağlı özel programları da yükledim. en son wireless'a geldi. onu yapamadım. wireless driver'ı yükle diyorum. yüklüyor ama bir dahaki cd takışımda sisteme yüklenmemiş gibi gözüküyor. ben de bir daha bir daha yükledim. 4-5 kere yükledikten sonra artık driver cdsini çalıştırmaz oldu. uygun prıgram kullanmıyormuşum gbi uyarı veriyor. neyse sonunda wirelessi ayarladım.

şimdi asıl sorunum pc her açılışta "windows xp kullanıyorsunuz. dma ayarlarını değiştirmeniz önerilir." dma ayarlarını bilmemi takmıyorum ama şu "xp kullanıyorsunuz" kısmı hoşuma gitmedi.

bir arkadaşa sordum "full format atman gerek. pc'nin kafası çorba olmuş" dedi.
1) fullformat ne?
2) nasıl yapılır.
bunları da sordum ama iletişimimiz pek sağlıklı olmadı. şöyle bir cevap aldım. "xp cdsini tak. hd'lerin hepsini iptal et. tek bir hd oluştur. xp'yi yüklemeden recovery'yi tak ve yükle."

bana biraz saçma geldi. xp cdsi olmadan full format atılamaz mı? lütfen yardımcı olurmusunuz? pc iyice kafayı yemeden krtarmak istiyorum. şimdiden teşekkürler
cx999q
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen cx999q »

yardım eden yok mu yaouw?