SUSE Linux 9.2

Linux İşletim Sistemleri hakkında sorunlar ve paylaşımlar.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

SUSE Linux 9.2

Mesaj gönderen MARTI »

Orijinal Text:

Neue Kaufversion im Handel

SUSE Linux 9.2 zum Ausprobieren

Ein Jahr nach dem die führende europäische Linux-Distribution an den Softwarehersteller Novell verkauft wurde, ist nun eine neue Version von SUSE Linux veröffentlicht worden. SUSE Linux 9.2 Professional ist ab sofort im Handel erhältlich, eine Personal-Variante wie in der Vergangenheit gibt es nicht mehr.

Ausstattung

SUSE Linux 9.2 basiert auf Kernel 2.6.8, KDE 3.3 und GNOME 2.6.2, neben den Softwareaktualisierungen wird auch noch der integrierte Support für Intel Centrino-Chipsätze herausgestrichen. Als Compiler kam die gcc 3.3.4 zum Einsatz, die grafische Oberfäche läuft bereits mit X.org 6.8.1, die glibc hält bei Version 3.3.1.

Kauf

SUSE Linux 9.2 Professional kann im Fachhandel für ca. 90 Euro erworben werden, für StudentInnen gibts das ganze schon ab 60 Euro. Im Paket enthalten sind auf den 5 CDs und 2 CDs sowohl eine 32-Bit als auch eine 64-Bit-Version. Außerdem bietet das Package zwei ausführliche Handbücher und 90 Tage Installations-Support.

Quelle: derStandard.at

--------------------------------------------------------------------------------------

Yaklasik Olarak Tarafimdan Cevirisidir:

Yeni Sürümü Satista

( Deneme Amaci Ile ) SUSE Linux 9.2

Bir senede, süregelen Linux-Distribution' den, Software üretimcisi Novell'e satisindan sonra, SUSE Linux tarafindan yeni bir sürüm aciklandi. SUSE Linux 9.2 Professional simdiden itibaren satisa sunuldu, eskiden oldugu gibi bir Personal-Variante ihtiva etmiyor.

Icerigi

SUSE Linux 9.2 temel olarak Kernel 2.6.8, KDE 3.3 ve GNOME 2.6.2 sahip. Software yenilemenin (update ) yani sira Intel Centrino Chi' leri icin entegre edilmis bir Support bulunmakta. Compiler olarak gcc 3.3.4 bulunmakta, grafiksel yüzey X.org 6.8.1 calismakta, glibc sürüm 3.3.1' e sahip.

Satis

SUSE Linux 9.2 Professional, ilgili yerlerde yaklasik 90 Euro, üniversite ögrencileri icin tamami 60 Euro' dan itibaren alinabilmekte. paketin icinde 5 CD ve 32-Bit olarak, ayni zamanda 64-Bit sürümü icin 2 CD. Bu paket ayni zamanda iki aciklamali el kitapcigi ve 90 gün Installations-Support' u da sunmakta.

Kaynak: derStandard.at
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Ellerine sağlık MARTI.

Eski bir linux kullanıcısıyım. Alışkanlıklardan vazgeçmek zor. Yine Microsoft ürünlerine dönmüştüm. Fakat bu sürümde 64 Bit desteğini görünce gerçekten etkilendim. Tüm sürücüleri destekleyen ve sorunsuz bir linux sürümüne rastlarsam kesinlikle linux'dan vazgeçemem gibi geliyor. Deneme amaçlı olmasına rağmen gerçekten güzel özelliklerle donatılmış bir pakete benziyor. Merak ettim. Linux dünyasından çok uzak kaldım, yine de Microsoft ürünlerine tercih edilebilecek birçok özelliği içinde barındığını bilmelisiniz.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Rica ederim.

Aklimda iken deneme amacli olarak demis olsam da bu tercümeden kaynaklaniyor. Yani, anlami su da olabilir ki; yeni bir sürüm oldugu icin evvelince kullanicilara sunup, kullanimi görülüp;ona göre - zorunlu kalirlarsa - baska birsey tasarlayabilirler. Yani gercek anlamda ' deneme amacli ' , bizim anladigimiz deneme degil Clost. Tahminimce. Yani bu gercek sürümü. Türkcem zorlasti, mazur gör:)

Anliyorum elbette; linux kullanicilari elbette bu aliskanliklarindan zor kurtulurlar. Pek cok avantaji oldugunu duydum.

Dogru yani dediklerin.
Kullanıcı avatarı
Jedi
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Jedi »

Unix FreeBSD Rullaz.
[b]I'm the haunter of the embracing dark.
I'm the bringer of fear.
I'm the scorner of peace and tranquility.
I ride the stormcloud and the night!
I seek to be Sith, in all its manifestations. [/b]
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Bende suse linux 7.1 vardı kutusuyla almıştım ama kurmak kısmet olmadı. Sanırım bu dağıtım Almanca kurmadan önce Almanca öğrenmeyi denesem daha iyi olacak sanırım :P ;)
Kullanıcı avatarı
pruva
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen pruva »

Bende Linux yok.Fakat olması için araştırma yapıyorum.Board bu konuda en iyisidir aradığımı bulurum diyordum ama maalesef tam olarak tatmin olmadım.Bir kere , konu içlerindeki acıklamalardan biri Linux bedavadır diyor digeri 30 ila 90 dolardan bahsediyor.Hangisi dogru?Bana bedava dediler o yuzden arastırmaya basladım.Ofiste kullandigim makinalarda XP var BSA cılar gelipde basınca basım belaya girmesin diye bedava olan Linux'a geceyim diyorum ama yeterli acıklama bulamıyorum.Kullanan varsa lutfen acıklasın bazı seylerı.Nedir bu Linux?Windows gibi pencereleri ekran goruntuleri v.s varmı?Yani jan janlımı?kımıl kımıl mı?
Ofiste "kardesim bu Linux ,yok bundan daha iyisi "diyecegimiz bir seymi?Gordugunuz gibi kodlarla falan isim yok,anlamamda zaten.Kullanılır olsun sorun cıkarmasın,makinadaki donanımı kolay tanısın,internette surf yaptırsın(nasıl yapıyor?explorer/netscape gibimi),gelen giden maillerimi kontrol edebileyim,bir iki ufak oyun oynatsın.Office word/excel/powerpoint gibi programları nasıl kullanırım?BSA olayını anlattım yukarıda, dolayısıyla bununda lisanssız/ucretsiz kullanımı mumkunmu?Kullananlar varsın bu soruları arttırsınlar .
Cevpalayanın klavyesine saglık.Cevap vermeye usenenin ise canı sagolsun.
HERŞEY İNSANLAR İÇİNDİR
KARSIYAKA / IZMIR
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Ayip ediyorsun Kilahmet' cigim, biz ne güne variz; ki iste yeter, yardimci oluruz :wink:

Pruva; tercümeyi yapan benim ve okudugum kadari ile bedava degil sadece onu biliyorum. Umarim Linux konusunda bilgili olan arkadaslar sana yardimci olurlar buradan.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Eywallah sağol ama şuan kurmaya kalkarsam ilk aşamada İngilizce yada Türkçe olanı tercih edecem :)
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Sen bilirsin.. Elindekiyle yetinmeli insan, yani Almanca - tabii lisan tercihi nasil oluyor bunda bilemiyorum - var ise, onunla yetinmeli. Anliyorsun degil mi, o hesap :wink: