Alman Üniversitesi, Ekim 2008'de eğitime başlayacak

Üniversitelerdeki sorunlar, okuduğunuz veya bitirdiğiniz üniversiteler.
Kullanıcı avatarı
barbar
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Alman Üniversitesi, Ekim 2008'de eğitime başlayacak

Mesaj gönderen barbar »

Türk ve Alman işbirliğiyle kurulacak, adının İzmir Üniversitesi olması düşünülen vakıf üniversitesinin, kent içinde kiralanacak bir binada 2008 Ekim ayında eğitime başlaması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin de üniversitenin Torbalı'da kurulması düşünülen kampusu için 49 yıllığına ücretsiz arazi verebileceği belirtildi.

Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) Almanya'daki Müstern Üniversitesi, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti ve Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı işbirliğiyle İzmir'de kurulması düşünülen Alman dilinde eğitim verecek üniversite için Federal Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Bilim ve Araştırma Bakanlığı Müsteşarı Dr. Michael Stückradt, Federal Almanya Bilim ve Araştırma Bakanlığı Eski Müsteşarı ve Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fritz Schaumann, Vakfın Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Bilim ve Araştırma Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Heiner Kleffner ve Vakfın Direktör Yardımcısı Gülay Kızılocak, TÜLOV Başkan Vekili Hüseyin Aslan'dan oluşan heyet önce Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu, ardından da Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın'ı ziyaret etti.

‘ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ’

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'de kurulacak üniversite için maddi, manevi her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek “Üniversitenin İzmir'e ve ülkemize kazandırılması için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Yer konusunda değerlendirmeler devam ediyor. Eğitime verdiğimiz önemi ve desteği artık herkes biliyor. Bu üniversitenin İzmir'e kazandırılacaklarına inanan bir belediye olarak üniversitenin oluşması, gelişmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen de, İstanbul'un Şile ve Şişli belediyelerinden ücretsiz arazi teklifi gelmesine karşılık, iki yıldır TÜLOV ile yaptıkları görüşmeler neticesinde İzmir'de karar kılındığını açıkladı.

Üniversitenin yaklaşık 12 milyon euroya mal olacağını belirten Prof. Dr. Şen şunları söyledi:

“Torbalı'daki 150 bin metrekarelik arazi de muhtemelen 49 yıllığına ücretsiz tahsis edilecek. Önce İzmir içinde kiralayacağımız bir yer ile Ekim 2008'de 500 öğrenci ile eğitime başlamayı planlıyoruz. Daha sonra kampus kuracağız.”

Prof. Dr. Şen, mart ayında YÖK'e başvuracaklarını kaydederek, “Türkiye'de Almanca üzerine eğitim verecek ilk vakıf üniversitesi olacak. Almanya'nın Müstern Üniversitesi ile eşleştirilecek. İşletme, Politik Bilimler ve İletişim Bilimleri üzerine eğitim verecek. Avrupa Hukuku'nu da eğitim programına almayı düşünüyoruz” diye konuştu.

ADI İZMİR ÜNİVERSİTESİ DÜŞÜNÜLÜYOR

TÜLOV Başkan Vekili Hüseyin Aslan da, üniversitenin kurulmasını İzmir'e yapılacak en önemli yatırımlardan birisi olarak göstererek, “Aslında üniversitenin temeli bugün atılmış oluyor. Ciddi bir yatırım. İzmir'e bu yatırımın kazandırılması bizi heyecanlandırıyor. Adı muhtemelen İzmir Üniversitesi olacak. Buradan diploma alanlar aynı zamanda Almanya'daki Müstern Üniversitesi'nden de diploma almış sayılacak” dedi.

TİCARETTE İŞBİRLİĞİ EĞİTİME YANSIDI

EBSO Başkanı Tamer Taşkın da, Almanya'nın Türkiye'nin en büyük iş ortaklarından biri olduğuna dikkat çekerek, “Türk gençlerini iyi bir geleceğe hazırlamaları açısından bu üniversitesinin kurulması çok derece önemli. İzmir, 45 sektörde sahip olduğu sanayi kolları ile ileriye dönük potansiyeli fazlasıyla kaldırabilecek güçte. Yer konusu ikinci planda. EBSO olarak böyle bir üniversiteye destek olmak istiyoruz” diye konuştu.
hürriyet
Never let me alone !!