Vb.NET ile ASCII Karakter Tablosu Yapımı.

Visual Basic programlama dili hakkında yardım, sorun ve paylaşımlar.
mami96
New Friend
New Friend

Vb.NET ile ASCII Karakter Tablosu Yapımı.

Mesaj gönderen mami96 »

S.A. / A.S. arkadaşlar foruma yeni üye oldum baktım hiç konu yok burada. Bari bir anlatım konusu açayım dedim... ASCII Karakter Tablosunu Vb.NET ile göstermeyi öğreteceğim...

Öncelikle yeni bir proje oluşturalım. Projemize 1 TextBox ekleyelim ve 2 buton.

TextBox'un Multuline özelliği var sağ tarafta properties kısmında oraya tıklayalım. Onu True yapalım çünkü alt satırlarımızda olacak tek satırda kalmayacağız. Ve alttaki resimdeki gibi ayarlarım tasarımımızı

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

Tasarımımızı bu şekilde hazırladıktan sonra, formumuza çift tıklayıp şu kodu ekliyoruz.

Kod: Tümünü seç

Dim tforum As Integer
        For tforum = 32 To 255
            TextBox1.Text = TextBox1.Text + " " & tforum & ":" & Chr(tforum) & Space(3)
        Next
Şimdi Butonlar için özellik yapalım. Öncelikle Hakkında butonumuz için üst kısımdan Project kısmından Add Windows Form diyoruz ve seçiyoruz.

sonra alt kısımda isim yeri var.

Form2.vb diye orayı Hakkinda.vb şeklinde yapalım. Eklendi sonra tekrar Form1'i seçiyoruz ve Hakkında butonuna çift tıklıyoruz. Şu kodları ekliyoruz.

Hakkinda.Show()
Bu kod sayesinde Show komutuyla 2. bir pencereyi gösterteceğiz. Hakkında formuna textbox ekleyerek siz bir yazı yazabilirsiniz. Orasını anlatmıyorum.

Şimdi çıkış butonuna gelelim. Çıkış butonuna çift tıklıyoruz. Ve şu kodları yazıyoruz.

Me.Close()

Ve projemizi File Save All deyip kaydediyoruz Sonra Debug menüsünden Debug'a tıklıyoruz. Ve sonrada Build diyoruz. Projemizin son hali şu şekildedir. Hakkında butonuna basınca görülen haliyle.
[ resmi görüntülemek için tıklayın ]
Kod Yazmak Şiir Gibidir, Düşün ve Yaz...