Marcelinho: Beni Yıldıray ikna etti

Trabzonspor taraftarlarının buluşma noktası.
Kullanıcı avatarı
muratert
Quick Friend
Quick Friend

Marcelinho: Beni Yıldıray ikna etti

Mesaj gönderen muratert »

Trabzonspor'un Brezilyalı futbolcusu Marcelinho, Hertha Berlin'den takım arkadaşı Yıldıray Baştürk'ün, Türkiye'ye gelmesi konusunda kendisini cesaretlendirdiğini söyledi.

Trabzonspor'un yeni transferi Marcelinho, Futbol Federasyonunun TamSaha Dergisi'nde yer alan röportajında, Trabzonspor'un teklifi dışında Rusya ve Brezilya'dan da teklifler
aldığını belirterek, şunları söyledi:

''Ülkeme dönmeyi şimdilik düşünmüyordum ve Avrupa'dan gelecek önerilere açıktım. Trabzonspor'un teklifi menajerim aracılığıyla ulaştı. Öneri beni mutlu etti, çünkü Avrupa'da kalma fırsatı veriyordu. Türkiye'ye gelirken bana sunulan en iyi öneriyi değerlendirmeye çalıştım. Hiçbir zaman İtalya ve İspanya liglerinde oynamak gibi bir isteğim olmadı. Trabzonspor ile ilgili en büyük bilgiyi Hertha Berlin'den takım arkadaşım Yıldıray Baştürk'ten aldım. Trabzonspor'a gitmem konusunda beni cesaretlendirdi. Buna ilaveten, Almanya'da birçok Türk arkadaşım var. Hepsinin ülkeyle, takımla ve şehirle ilgili fikirlerini de almayı ihmal etmedim.''

Trabzonspor'a gelmesinin en önemli nedeninin Avrupa'dan kopmama isteği olduğunu vurgulayan Marcelinho, ''Ayrıca kariyerimde yeni bir sayfa açmak istiyordum. Çoğu kişi benim İspanya veya daha farklı bir lige gitmemi beklerken Türkiye'ye geldim. Bu asla bir düşüş olarak algılanmamalı'' dedi.

''TARAFTARLAR SICAKKANLI''

Trabzon şehri ve taraftarlara da değinen Brezilyalı futbolcu, ''Şehir Berlin'e göre çok ufak, ama sevimli. Taraftar davranışları konusunda Brezilya ile Almanya'yı karşılaştırsaydım birbirlerinden çok farklı olduğunu söylerdim. Fakat Brezilya ile Türkiye'nin bu konuda benzer özellikler taşıdığını söyleyebilirim. Taraftarlar son derece sıcakkanlı ve destekleyici. Bana gösterdikleri ilgiden son derece memnun oldum. Hepsine teşekkür ederim, ama ülkemle arasındaki benzerlik yüzünden çok da şaşırdım diyemem. Ben kendimi halktan biri gibi görürüm. Onların arasına karışıp isteklerine cevap vermeyi çok severim'' şeklinde konuştu.Marcelinho, ideal mevkisi ile ilgili soruya, ''Hertha'da en uçtaki oyuncu ben değildim. Genelde iki forvetin arkasında oynarım. İdeal mevkim budur, fakat burada alıştığım bölgeden biraz daha farklı, daha forvete yakın bir şekilde görev yapıyorum. Sonuçta teknik direktörümüz patrondur ve onun istediği şekilde oynamak zorundayım. Bunu da sorun etmiyorum'' diye konuştu.

ŞAMPİYONLUK ŞANSI

Marcelinho, Trabzonspor'un şampiyonluk şansı ve 20 yılı aşkın bir süredir şampiyon olamamasının baskıya yol açıp açmadığı sorusuna, şöyle yanıt verdi:''Trabzonspor forması altında şampiyonluk yaşamayı çok isterim, ama bu sadece bana bağlı değil. Sahada birlikte mücadele ettiğim birçok arkadaşım var ve şampiyonluk ancak bu kadronun göstereceği toplu bir gayretle gerekleşebilir. Herkes elinden geleni yaparsa başarı gelir diye düşünüyorum. Şampiyonluk olmadan geçen 20 sene uzun bir dönem. Bu da oyuncuları bir bakıma hırslandırır, ama diğer yandan da onlar üzerinde ufak bir baskı yaratabilir. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Formasını giydiğin kulübe bir şeyler kazandırmak istersin, bu yönde mücadele edersin, bu da bir nebze baskıya neden olur. Bu baskıyı her oyuncu hissetmeli ki başarı gelebilsin. Aksi halde içinde bulunduğunuz durumu önemsemiyorsunuz demektir. Başarı için biraz da baskı gerekir.''

AURELIO KONUSU

Fenerbahçeli Aurelio'nun Türk vatandaşı olması ile ilgili soru karşısında Marcelinho, ''Aurelio'nun Türk Milli Takımı'nda oynaması doğal karşılanmalı. Tüm dünyada bunun örnekleri görülebiliyor. Kendisi uzun süredir Türkiye'de ve şimdi Milli Takım'da oynamaktan dolayı çok mutlu. Türk Milli Takımı'na büyük katkı yapacağını düşünüyorum. Zaten kulübündeki oyunuyla bunu belli etti. Eğer kriterlere uysaydım, benim de aynı yönde hareket etmekten zevk duyacağıma inanabilirsiniz'' şeklinde konuştu.

Brezilyalı futbolcu, Almanya'da özel yaşantısı konusunda bazı sıkıntılar yaşadığının hatırlatılması üzerine, ''Açıkçası, bunun üzerinde daha fazla durmak istemiyorum. Orada bazı yanlış şeyler oldu, bunu inkâr etmiyorum. Fakat artık daha olgunum, geleceğe bakıyorum ve ailemi düşünüyorum. Bu konunun artık kapanmasını ve tekrar gündeme gelmemesini diliyorum. Bundan böyle sadece sahada yaptığım güzel şeyleri konuşmak istiyorum'' dedi.

''MİLLİ TAKIM İDEALİM SÜRÜYOR''

Almanya'da iyi bir performans göstermesine rağmen milli takıma çağrılmadığının hatırlatılıp, bunun nedeninin sorulması üzerine Marcelinho, şunları söyledi:
''Cevap vermesi çok zor bir soru. Brezilya'da çok yetenekli birçok oyuncu var. Her maç daha iyi olduğunu göstermelisin ve yapacağın tek şey beklemek. Örneğin şu anda Ronaldo ve Ronaldinho oynamıyor, ancak yerleri hemen doldu. Ülkede futbolcu açısından sürekli bir üretim olduğu için bu daha kolay oluyor. Tercih seçenekleri çok. Ben Trabzonspor forması altında hala milli olabileceğimi düşünüyorum. Bu tabii benim ve takımın performansına bağlı. Üst sıralara yükseldikçe milli takım teknik ekibinin dikkatini çekeceğimi düşünüyorum.''