Zan: Mutlaka Avrupa'da oynamak istiyorum

Beşiktaş taraftarlarının buluşma noktası.
Kullanıcı avatarı
muratert
Quick Friend
Quick Friend

Zan: Mutlaka Avrupa'da oynamak istiyorum

Mesaj gönderen muratert »

Beşiktaş'ın milli futbolcusu Gökhan Zan, ileride mutlaka bir Avrupa kulübünde oynamak istediğini, ancak bunun sıradan değil, büyük bir kulüp olması gerektiğini söyledi.

Gökhan Zan, Futbol Federasyonu'nun TamSaha Dergisi'nin ekim ayı sayısında yer alan röportajında, Avrupa'dan bir teklif gelmesi halinde gurur duyacağını belirterek, şunları
söyledi:

''Ben Beşiktaş'ın sözleşmeli futbolcusuyum ve takımımın geleceğini düşünürüm. Bu forma altında Gökhan Zan oldum ve Beşiktaş'ın terbiyesini kazanmış bir futbolcuyum, ancak böyle bir teklif gelirse de gurur duymamak mümkün değil. Bu onuru hem kendim yaşamak hem de Beşiktaş'a yaşatmak büyük bir mutluluk olur. İleride böyle bir hedefim var ve inşallah gerçekleşir. Mutlaka bir Avrupa kulübünde oynamak istiyorum, ama bu sıradan değil, büyük bir kulüp olmalı. Bunun için de devamlı oynamam, Milli Takım'da yer almam, kulübümle uluslararası maçlarda kendimi göstermem gerekiyor. Bu istikrarı sağlamak için çok çalışıyorum.''

Bu sezon golcü kimliği ile ön plana çıktığının hatırlatılması üzerine Gökhan, ''Futbolcunun bazı şeyleri koklaması ve hissetmesi, sürekli oyunun içinde kalması gerekiyor. Eğer bunları yapabilirseniz bazı şeyler kendiliğinden geliyor. Ben de attığım goller sırasında durmam gereken yerleri hissettim ve doğru tercihler yaptım. Bu sezonki hedefim takımıma 7-8 golle ofansif anlamda da katkı yapabilmek'' diye konuştu.

''PROTESTOLARA GÖĞÜS GERMELİYİZ''

Beşiktaş'ta zaman zaman taraftarlarla futbolcular arasında olumsuz elektriklenmeler olduğunun belirtilmesi, Youla, Çağdaş ve Tümer örneklerinin verilmesi üzerine Gökhan Zan, şöyle konuştu:
''Bir kere taraftarla futbolcu arasında problem yok. Giden oyuncuların kendi tercihleridir. Taraftar tepki gösterebilir, ama sen profesyonelsin ve işine bakmalısın. Tüm eleştirilere ve protestolara hazır olmalısın. Üstelik bu eleştirileri olumluya çevirmek de bizim elimizde. Büyük takımın büyük futbolcusu olmak istiyorsan her türlü yükü kaldırmalı ve her olumsuzluğa göğüs germelisin. Ben Beşiktaş taraftarına laf ettirmem. Türkiye'nin en büyük taraftarı Beşiktaş taraftarıdır. Bunu başka takımların taraftarı olan arkadaşlarım da söylüyor. Bu tip tepkiler normaldir. Biz de bazen hakeme veya takım arkadaşımıza tepki gösteriyoruz. Taraftar da strese girebilir. Bize her zaman destek çıktılar ve bu desteği sürdürmelerini istiyorum.''

''YARIŞTAN KOPMADIK''

Gökhan, lige kötü bir başlangıç yapmalarıyla ilgili bir soruya, ''Kadromuz çok iyi. Sadece yeni bir kadro olduğumuz için uyum problemini tam anlamıyla çözemedik. Bireysel olarak baktığımızda çok iyi futbolcularımız var. Bu bireysel yetenekleri takım oyununa katkı sağlar hale getirdiğimiz zaman çok iyi noktalara geleceğimize inanıyorum. Çünkü artık kredimiz de tükendi. Yakalayacağımız bir galibiyet serisiyle şampiyonluk yarışında varolduğumuzu göstereceğiz'' yanıtını verdi.

Yeni transferler Delgado ve Ricardinho'ya da değinen Gökhan, şöyle devam etti:
''Delgado buraya adeta bir Türk gibi geldi. O kadar rahattı. Her şeyden önce müthiş bir insan ve futbolculuğu da tartışılmaz. Henüz çok genç ve iki sezon sonra Avrupa'nın büyük kulüplerine gidebilir. Çünkü o kapasitede bir futbolcu. Aynı şekilde Ricardinho'yu da çok beğeniyorum. Zaten kendisini Brezilya Milli Takımı gibi çok üst noktada kanıtlamış bir futbolcu. Bir futbolcu eğer Brezilya Milli Takımı'nda oynuyorsa kalitesi yüksek olduğu için o kadroda yer alıyordur. İkisinin de Beşiktaş'a büyük katkı sağlayacağından eminim.''

''LUGANO'NUN CAN'DAN ÜSTÜNLÜĞÜ YOK''

Yabancı transferler konusundaki, ''Galatasaray ve Fenerbahçe'nin defans göbeği yabancılardan oluşuyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsun? Milli Takım'daki partnerin Can Arat kulüp takımında artık yedek kalıyor'' sorusuna Gökhan, şu yanıtı verdi:

''Lugano'ya baktığım zaman Can Arat'tan ne farkı olduğunu çok merak ediyorum. Can'ı Fenerbahçe'de gördük, çok iyi bir performans yakalamıştı. Keza Milli Takım'da da öyle. Üstelik henüz 21 yaşında ve kendini sürekli geliştiren bir futbolcu. Lugano'nun Can'dan hiçbir üstünlüğü yok. Eğer Can oynasaydı hem Fenerbahçe hem de Milli Takım o bölge için 10 yılı garanti altına alabilirdi. Ama tabii sonuçta bu kulüp yönetimlerinin vereceği bir karar.''

Gökhan Zan, son olarak kendisine İtalyan futbolcu Cannavoro'yu örnek aldığını sözlerine ekledi.

(AA)