Atatürk bugün olsaydı!

Atamız hakkında güzel yazılar, hikayeler, resimler...
Kullanıcı avatarı
beyazyele
Slow Friend
Slow Friend
İletişim:

Atatürk bugün olsaydı!

Mesaj gönderen beyazyele »

Atatürk bugün olsaydı!

Bu ülkenin büyük kurtarıcısını, önderini ölüm yıldönümünde rahmetle, şükranla anarken Atatürk hakkında sayısız eser bırakan ünlü tarihçimiz merhum Cemal Kutay'ı da aynı şekilde anmadan geçemiyorum.
"Atatürk Bugün Olsaydı" başlıklı muhteşem kitaplarında büyük bir şans eseri Türkiye'den çıkmış olan, kendisinin de görme ve cenazesinde bulunma ayrıcalığına eriştiği bu efsanevi kahramanı bilinmeyen birçok detay ve belgelerle çok güzel anlatmıştı.
Gerçekten de bugün hala çıkmaza girdiğimiz, çözümü için aylarca zaman kaybettiğimiz her sorunda ben bu sözü hatırlarım; Atatürk bugün olsaydı...
Örneğin haftalardır içinden çıkamadığımız "Kuzey Irak ve terör" sorunu ne kadar zamanda ve nasıl çözülürdü?
Amerika'nın iki yüzlü politikasına ve oyalama taktiklerine nasıl bir cevap verilirdi?
Kürt vatandaşlarla PKK'yı özdeşleştiren sesler çıkabilir miydi?
Bir siyasi parti "terörist başının Kürtlerin lideri olduğunu" söyleyebilir miydi?
Barzani ve Talabani kısa süre öncesine kadar yaptıkları gibi Türkiye'ye tehditler savurmaya cesaret edebilir miydi?
Mesela Bush, Atatürk'ün karşısında nasıl oturur, nasıl konuşurdu?
Çoğunluğu Müslüman olan bir toplum siyaset için dindarlar/dindar olmayanlar, laikler/Müslümanlar gibi kutuplara ayrılabilir miydi? (Atatürk'ün, hakkında uydurulan yalanların aksine İslam dinine çok önem verdiği, ilk TBMM'yi de Hacıbayram Camii'nde kılınan namaz ve dualardan sonra, kurbanlar keserek açtığı farklı yazarlara ait birçok kitapta yer alır.)
Eminim şimdi bu birkaç soruyu okuyanlar arasında "Tabii olmazdı, çünkü Atatürk'ün baskısı hissedilirdi, özgür bir toplum olmazdı" gibi savlar ileri sürenler çıkacaktır. Oysa ben çağa, o çağın getirdiklerine, dünya şartlarına anında uyum sağlayan, süper zekaya ve bilgiye sahip bir adamın, bugünün dünyasında baskıcı bir yönetime izin vereceğine veya isteyeceğine asla inanmam. Ama elbette en demokratik ortamda da onun gölgesi bile sorunların halledilmesine yeterdi.
Bugün Atatürk yok... Ama keşke onun özelliklerinin hiç değilse birkaçına sahip bir lider çıkabilseydi bu ülkeden... Hala bekliyoruz.

'DÜNYANIN EN BÜYÜK LİDERİ'

VATAN Dış Haberler Servisi 1 aylık araştırma sonunda 11 Kasım 1938 tarihli dünya gazetelerinde Atatürk için yazılanları incelemiş. Ne kadar etkileyici notlar var aralarında...
Mesela birçok dünya ülkesi gazetesinde onu "Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideri" olarak tanımlamaları...
Hindistan'da Atatürk'ün ölümü üzerine 1 günlük yas ilan edilmesi ve Hintlilerin Atatürk için gözyaşı dökmesi...
Uzmanların 6 aylık çalışması sonuç vermeyince Atatürk'ün "Ben bu işi yaparım" diyerek bir gece çalışmadan sonra yeni alfabeyi ilan etmesi... Ve daha birçok inanılmaz olay.
Onunla sonsuza kadar gurur duymayı bize çok görenleri asla anlayamayacağım.

Bu Pazar uzaydasınız!

Bu hafta yine sizin için epeyce çalıştık. Şu ana kadar hep gazetelerden okuduğumuz ama hakkında pek de bir şey bilmediğimiz istihbarat teknolojileri, casus üsler, pilotsuz uçak, termal kamera ve gece kamerası gibi gelişmiş savaş tekniklerini en iyi uzmanların ağzından ve görüntüleriyle size izletebilmek için epey ter döktük.
Ama sonucun buna değeceğini, büyük bir ilgiyle izleyeceğinizi sanıyorum.
Bugüne kadar hiç görmediğiniz "Amerikan uydularından çekilmiş görüntüleri" ilk kez görecek, gerçekleri uzay sanayi kurucularının, yöneticilerinin ağzından dinleyeceksiniz.
Pazar günü öğleyin saat 12.15'te STAR'da başlayacak olan Her Açıdan'da ayrıca ABD gerçekten PKK'yı bitirmek istiyor mu, Türkiye'ye vaat ettiği istihbarat ne olabilir, DTP-PKK ilişkisinin bugün geldiğimiz durumla bağlantısı nedir gibi soruları da ünlü siyasetçi ve gazeteci konuklarla tartışacağız.
Ben 'kaçırmayın' derim, siz düşünün.
Programın ikinci bölümünde ise geçtiğimiz hafta en büyük uluslararası tıp ödüllerinden birini alan Prof. Dr. Onur Erol konuğumuz olacak.

Kaynak: Vatan Gazetesi.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Allah, pisliği akıllarını kullanmayanların üzerine yağdırır.

10- Yunus Suresi 100
Kullanıcı avatarı
mkekol34
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen mkekol34 »

allah bu ülkede atatürkçü geçinip atatürkün düşünceleriyle yakından uzaktan alakası olmayan chp zihniyetlilerden korusun
Kullanıcı avatarı
mkekol34
Slow Friend
Slow Friend

bence bu ülkenin satıldığını düşünenler başlı başına saçmalıyo çünkü bunu bütün gelişmiş ülkeler böyle yapıyo işletmelerinin daha verimli çalışabilmesi için özelleşmesi gerekiyo bugün kominist çin bile bütün işletmelerini yabancılara özelleştirmişken bizim bazı çevreler buna karşı çıkıyo
Kullanıcı avatarı
appen_dage
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen appen_dage »

atatürkçü zihniyetin ne olduğunu bilimiyomusun ki sen unutmaki bu ülke atatürkçü zihniyet sayesinde buraya kadar geldi ama buraya kadarmış galiba .....
Kullanıcı avatarı
mkekol34
Slow Friend
Slow Friend

ben gelçek atatürkçülüğün ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum bu gün gelçek atatürkçü çok az var bu gün atatürk yaşasaydı bugün atatürkçü geçinenlerin düşündükleri gibi eminim düşünmezdi atatürk özgürlükçü bi insandı hiç bir zaman özgürlükleri kısıtlamadı
Kullanıcı avatarı
HoRTuM
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen HoRTuM »

atatürkün bugün olmasın isterdim
By HoRTuM Gravity Kinq

BaLıKeSirLiiyiz KarDeŞ
Kullanıcı avatarı
ezgi251
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen ezgi251 »

"ben gelçek atatürkçülüğün ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum bu gün gelçek atatürkçü çok az var bu gün atatürk yaşasaydı bugün atatürkçü geçinenlerin düşündükleri gibi eminim düşünmezdi atatürk özgürlükçü bi insandı hiç bir zaman özgürlükleri kısıtlamadı"

Emin ol bana senin birşey bildiğin yok!Eğer sen ve senin gibiler bir şey bilselerdi şimdi Türkiye ne bu halde olacaktı nede bir sürü örümcek kafalı tarafından bu hallere gelecekti,sen eğer bir şey biliyor olsaydın böyle konuşmaz doğruları söylerdin,sen eğer bir şey biliyor olsaydın ne ATATÜRK'e ne de onun partisine laf ederdin.Üzgünüm ama bunları söylemeden edemeyecektim...
Atam izindeyiz...

Bekle beni İzmir 1,5 sene sonra geliyorum!
Kullanıcı avatarı
mkekol34
Slow Friend
Slow Friend

bu ülkedeki gelçek örümcek kafalılar senin gibiler bunu birgün sizde anlayacaksınız
bilinmezci
Quick Friend
Quick Friend

Re: Atatürk bugün olsaydı!

Mesaj gönderen bilinmezci »

atatürk bugün olsaydı: solcusu, sağcısı, yukarı mahalle, aşağı mahalle, her türden insan onu durdurmak için ellerinden geleni yaparlardı.bu ülkede düşünmek yasak.bu ülkede daha nice Atatürkler türemiyorsa bu; düşünce özgürlüğü yasasını koymadan önce halka susmayı empoze etmiş salih akıldan yoksun, hainler yüzündendir...
jade
New Friend
New Friend

Re: Atatürk bugün olsaydı!

Mesaj gönderen jade »

onun zamanında açlık sefalet ve korku varmış...Bit ilacı bile yokmuş..

şimdi olsaydı Karikatörleri yapılır ve Gazetecilerden Hakaret yerdi..
şimdi yaşasaydı pişman olurdu...