opel astra larda kronik sorun sandım yanıldım.

Otomobil alım-satım, modifiyeler, parçalar ve otomobiller hakkında herşey.
Kullanıcı avatarı
kardanadam
New Friend
New Friend

opel astra larda kronik sorun sandım yanıldım.

Mesaj gönderen kardanadam »

merhaba arkadaşlar, 99 model opel astra 1.6 16V aracımın başına gelenleri sizlerle paylaşmak istedim ve bu sayede eğer bu marka arabası olan arkadaşlar var yada almayı düşünüyorlarsa şimdi anlatacaklarımı çok iyi okusunlar. Bundan 8 yada 9 ay önce 98 oktan kurşunsuz benzin aldım arabaya, yolda giderken arabanın motor elektroniği lambası yandı ve ikaz verdi. kenara çekip motoru durdurdum ve tekrar çalıştırdım. sorun düzelmiş gibi görünüyordu, acaba diyordum içimden yeni aldığım benzin mi bir şeyler yaptı arabaya, bu arada zaten 98 oktan benzinide 2000 cc lik araçlara tavsiye ediyorlar bende bir cahillik yapıp işin aslını bilip öğrenmeden almıştım işte her neyse, fakat bu sorunum bu benzini aldıktan sonra başladı ve hep devam etti fakat nasıl bir ilişki vardır onu bilemiyorum bildiğim sadece özel opel servisine götürdüğümde ustalar egr valfi ve egzost müşürü değişecek dedikleriydi. makinaya bağlayıp cihaz ne diyorsa ona göre hareket ediyor ustalar tamam dedik değişsin değiştide ama arıza halen devam ediyordu (motor elektroniği lambası hala arada sırada yanmaya devam ediyordu) dedik usta bu olmadı tamam dedi getir kurum yapmıştır araba ondan yapar eee ne olacak şimdi dedik kurum temizliği hemde motor yarıya kadar sökülecek hiç çaresiz kabul ettim. nerden bilirdim aslında bunların boşu boşuna yapıldığını. kurum temizliğide yapıldıktan sonra yaklaşık 1 hafta hiç sorunsuz devam ettim fakat arıza ışığı tekrar yandı gittik ustaya usta bu ne yaaawww bir türlü düzelmiyor usta mahçup kem küm etti bana aldırdığı parçalarda cabası. düşündükçe sinirleniyorum hala. ve arkadaşlar bu ustadan sonra yaklaşık 4 ustayı daha dolaştım ve bu 4 ustada hepside aynı şeyleri uyguladılar,hiçbiriside sorunumu çözemedi. son olarak birisi beyninde problem olabilir dedi. tamam dedim değiştirelim deneyelim. sonuç evet problem beynindeydi bana çıkması 600 milyona mal oldu diğer parçalara verdiğim paraları yazmıyorum bile arkadaşlar, şimdi size bazı öğütlerim olacak işte burası çok önemli
1- opel astralarda motor elektroniği lambası arıza olarak genelde egr valfini gösteriyor buda aldığımız benzinin kalitesinin düşük olmasından kaynaklanıyormuş, gerçi benim sorunum da egr valfi gibi gözüküp ama aslında beynindeki problem den kaynaklanıyordu. siz genede bunuda dikkate alın, illa beyninde bir şey olacak değil.
2- özel servislerden ziyade yetkili servislere gitmenizi aslında içimden gelmeyerek tavsiye etmek zorundayım.
3- benim arabamda bu arıza yüzünden egr valfi 5 kere değişti ilkinde acemiliğim yüzünden para vererek almıştım arıza düzelecek diye bir daha geri de veremiyorsunuz. bu yüzden ustaya deyinki; ustam sen bana emanet bir parça tak bir deneyelim sonra arıza yoksa tamam hesaplaşırız. işine gelmeyen ustalar yan çizecektir. o zaman bu parçayı almak sizin için bir risk olabilir çünkü gerçekte bu parça zaten sağlamda olabilir bende olduğu gibi. (ve daha başka ne parçalar)
4- bir şikayet sitesinde en çok şikayet edilen arabanında maalesef opel olduğunu da söylemek zorundayım. hemde 1. sırada
şimdilik bu kadar arkadaşlar biraz yazım uzun oldu ama opeli olan arkadaşlar umarım sizlere bir fikir verebilmişimdir, bir sorun halinde eğer benim gibi yetkili servise gitmeyip ustada sorununuza çare arıyorsanız dediğim gibi yapın sıfır parça almayı hemen kabul etmeyin denemek için çıkma kullansın eğer sorun gittiyse tamam alırsınız yeni parçayı . herkese sorunsuz bir araba kullanmak dileğimle iyi sürüşler.......
dj_gokhan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen dj_gokhan »

Bizde de renault 19 var...yakın sorun bizde de var ama bunun sebebi daha çok benzincilerin yaptığı karışımlardan...biz shellden alıyoruz oraya hep güvenirdik ama artık onlardan aldığımız benzinde çok randıman vermiyor.Randımanı bırak araca zarar veriyor...
[ resmi görüntülemek için tıklayın ]
Kullanıcı avatarı
kardanadam
New Friend
New Friend

merhaba dj_gokhan, bende bir ustadan duydum tabi bilmiyorum ne kadar doğru şimdi yeni üretilen renaultlarda ise bu sorunu beyninden halletmişler, yani beynine yapılan küçük bir programlamayla bu arıza olsa bile uyarı vermemesini sağlıyorlarmış sebebide çok açık malesef memleketteki benzinin kalitesizliğinden kaynaklanıyor. işte bununda kolayını böylece bulmuşlar gibi gözüküyorlar. gülermisin ağlarmısın ?
dj_gokhan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen dj_gokhan »

uyarı vermemesi işi çözse tamam..ordaki lambayı patlatırım bidaha yanmaz :D ama olmuyor işte anca kendimizi kandırırız :?
Kullanıcı avatarı
kardanadam
New Friend
New Friend

opelin türkiyedeki durumu...

[/b]
opeli olan arkadaşlar (bende bir opel kullanıcısıyım) bir sitede karşılaştığım tabloyu sizlerle paylaşmak istedim yorum sizin...
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
nunar68
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen nunar68 »

Arkadaşlar önce hepinize merhaba. 1993 yılından beri hep Opel Vectra'ya bindim. 115-150-136 ps olanlarına. Hepsininde az çok sorunları oldu. Ama sorunsuz hiç otomobil varmı. Otomobillerin dili olsada konuşsa. Yakıt,yağ,bakımsızlık.sürücü zorlamaları, dengesiz lastik,kirli hava vs. ama hepsi insan kaynaklı. Otomilide insan yapıyor, insan kullanıyor. Piyasada çok satan aracın şikayetciside çok olur. Az aracın şikayeti az olur. Sifır araç kız gibi duruyor. Ama kullandıkça doğal olarak eskiyor. Fabrikasyon veya parça arızaları hariç. Aracı olan herkes belli zamanlarda gereksiz sağlam parçalara para vermiştir. Değişik zamanlarda sağlam olan ne parçalar değiştirdim bu çok iyi bilen ustalar yüzünden. Hepinize masrafsız otomobil zevki diliyorum...
Kullanıcı avatarı
kardanadam
New Friend
New Friend

Merhaba, aslında konunun özü araçlarımıza müdahale eden ustalar veya yetkili servislerin ne kadar işlerini bilerek yaptıkları ve bu konularda kendilerine kazandırmış oldukları deneyimlerini gerçekten doğru zamanda ve doğru yerde kullanıp kullanamadıklarıdır. Sonuçta çözülemeyen bir iş zaman kaybı ve buda para demektir elbette çözülemeyecek bir arıza yoktur. en fazla yenisini alıp değiştirmek bile işi çözmeye yetecektir. Fakat insanları yıpratan zaten sokakta bulmadığımız paramızla oldu yaptım yaptık tamam halloldu gibi...haftalarca, aylarca boşa geçen ve çözülemeyen bir sorunla uğraşmak kimin işine gelebilir. Heleki ustanız veya yetkili servisiniz tamam sorununuz çözüldü deyip sizi yollayıp daha birkaç km bile gitmeden bu arıza tekrarlıyorsa, opel kullanıcısı olarak veya herhangi bir başka aracın kullanıcısı olarak kimin canını sıkmaz. Burada aracıma olan güvenim değil, elbette ustaya veya yetkili servise olan güvenim sarsılmıştır.
Mesela Toyotayı hepimiz biliriz en az sorun çıkartan araçlar olarak bilinirler bu araçlar acaba piyasada az satıldığı içinmi az arıza yapmaktadır? Nunar68 arkadaşımızın dediği (piyasada çok satan aracın şikayeti çok olur az satan aracın şikayeti az olur) gerçekten ne kadar doğrudur bunu ancak istatistikler ortaya koyabilir. Arkadaşlar hepinize keyifli sürüşler dilerim.
Kullanıcı avatarı
sametx340
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen sametx340 »

evet aracı götürdüğünüxz servis veya usta çok önemli
CyClopS and DeNToX
Kullanıcı avatarı
bmw3er
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen bmw3er »

nunar68 yazdı:Arkadaşlar önce hepinize merhaba. 1993 yılından beri hep Opel Vectra'ya bindim. 115-150-136 ps olanlarına. Hepsininde az çok sorunları oldu. Ama sorunsuz hiç otomobil varmı. Otomobillerin dili olsada konuşsa. Yakıt,yağ,bakımsızlık.sürücü zorlamaları, dengesiz lastik,kirli hava vs. ama hepsi insan kaynaklı. Otomilide insan yapıyor, insan kullanıyor. Piyasada çok satan aracın şikayetciside çok olur. Az aracın şikayeti az olur. Sifır araç kız gibi duruyor. Ama kullandıkça doğal olarak eskiyor. Fabrikasyon veya parça arızaları hariç. Aracı olan herkes belli zamanlarda gereksiz sağlam parçalara para vermiştir. Değişik zamanlarda sağlam olan ne parçalar değiştirdim bu çok iyi bilen ustalar yüzünden. Hepinize masrafsız otomobil zevki diliyorum...
hacı otomobile sahip olmak sorun ama ben bmw den memnunum :D
[img]http://img250.imageshack.us/img250/8512/turkiyeforumsigsy0.jpg[/img]

[glow=red][size=150][url=http://www.turkiyeforum.com/otomobil-dunyasi-vf43.html]Otomobil forumu için tıklayın...[/url][/size][/glow]
erdemmm
New Friend
New Friend

aracımı hesaplı ve güvenilir yaptırabileceğim tamirci

Mesaj gönderen erdemmm »

arkadaşlar benim 2000 model passatım var.Ankara da birçok özel ce Yetkili servislerden fiyat aldım.Bana çok uçuk rakamlarla döndüler.Sadece Genel Bakım Yaptıracaktım.İşte nedir Yağı Filtresi Yağ filtresi benzin filtresi bujisi antifiriz vb gibi en saon şaşmaza atladım gittim .Gezerken baktım dükkan önünde 4 kişi oturuyor.Dedim bakım yaptıracam yağ fiilan arkadaşlar hemen abi gel servise felan gitme gerek yok ankara da herkes aynı yağı kullanır Güzel olan yağ değil Adamın lafıdır.Bakım ımı yaptılar ikramda bulundular .Aracımın bakımından gayet memnunum .diyeceğim şu ki illaki yetkili servis veya isim yapmış bir yere gitmenize gerek yok Ben şaşmaz da OPER OTOMOTİV -2787044 SİNAN BEİN ORDA YAPTIRDIM GAYETDE MEMNUNUM .TAVSİYE EDERİM .