Arıların gizemli kayboluşu

Doğadaki hayvanlar ile ilgili paylaşımlar, evcil hayvanlarınızın bakımı, sağlığı ve eğitimi ile ilgili konuların paylaşıldığı forum.
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Arıların gizemli kayboluşu

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Einstein diyor ki; "Eğer arılar kaybolursa, insanın sadece 4 yıl ömrü kalır." Ve arılar kayboluyor.

Arıların gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının nedeninin cep telefonları olabileceği belirtildi. Arıların ortadan yok olmasının böcek ilaçları, genetik olarak değiştirilmiş ürünler veya küresel ısınmadan kaynaklandığı yolunda teoriler de ortaya konulmuştu.

Son teoriye göre, cep telefonlarının yaydığı radyasyon, seyir sistemlerini etkileyerek arıların kovanlarını bulmalarına engel oluyor.

İngiliz Independent gazetesinin internet sitesindeki habere göre, Landau Üniversitesi'nde yapılan sınırlı bir araştırma, yakınlarda cep telefonları varsa arıların kovanlarına dönmediklerini ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten Dr. Jochen Kuhn, bunun arıların ortadan kaybolmalarına ilişkin bir "ipucu" olabileceğini söyledi.

Cep telefonlarının zararlarıyla ilgili 1990'larda kapsamlı bir araştırma yapan Dr. George Carlo da bu teorinin doğru olabileceğine inandığını belirtti.

Daha önce Almanya'da yapılan bir araştırma, yüksek gerilim hatlarının yakınındaki arıların davranışlarının değiştiğini göstermişti.

ARILARIN KAYBOLUŞU

Arıların kaybolduğu ilk kez geçen sonbaharda fark edilmişti. Daha sonra bu durum Amerika'daki eyaletlerin yarısında görüldü. Batı sahilinde ticari arı nüfusunun yüzde 60'ı, Batı sahilinde de yüzde 70'i kaybedildi.

Almanya, İsviçre, İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan ve İngiltere'nin yanı sıra Türkiye'de de arıların kaybolduğuna tanık olundu.

Albert Einstein: "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece dört yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz."

ARILAR NEDEN ÖNEMLİ
Çiçek ve bitki türlerinin polenleri arıların ayaklarına yapışır. Arılar farklı bitkilere konarak bu polenlerin taşınmasını sağlar. Polenizasyon adı verilen bu yolla bitkiler döllenerek çoğalır. Arılar 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlar. Sadece bir kovandaki arılar 1 gün içinde 400 kilometrekarelik bir alanı dolaşarak 1 milyon çiceğin döllenmesini sağlar. Bu işlem gerçekleşmezse yavaş yavaş yenebilen bitkiler ve meyveleri ortadan kalkar. Daha sonra da bitkiyle beslenen hayvanlar ve ardından da insanlar ölür.
*internethaber
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
davidoff
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen davidoff »

bence einstein o zamanki duruma göre konuşmuş ben bir alaka kuramadım bizim bahçeye ektiğimiz yeşillikler döllenme yoluyla oluşmuyorki biz ekiyoruz onları
misal; bahçeye marul ekersin marullar olgunlaşınca toplamaya başlarsın ama birtanesini bırakırsınki seneye ekebilecek tohum versin bunun arıyla bir ilgisi yok tamam arıların bu dünyadaki işlevleri hiçe sayılamaz, balında insan bünyesine ne kadar faydalı bir besin maddesi olduğunu biliyorum ama benim görüşüm bu
[size=150][color=blue]rutin hayat bu en büyük girdap,
dikkat et sempatik başlar,
antipatik ama enteresan,
alakam yok bunlarlan...[/color][/size]
Kullanıcı avatarı
Zeko
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zeko »

vallahi inşallah çıkmaz ben daha çoluğumu çocuğumu görmedim :)
[i][b]Tek cümlelik bir nokta değilim...[/b][/i]
Kullanıcı avatarı
smacker09
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen smacker09 »

İnsanlık için vahim bir durum dikkate almak gerek.teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Eda_Aksoy
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen Eda_Aksoy »

davidoff yazdı:bence einstein o zamanki duruma göre konuşmuş ben bir alaka kuramadım bizim bahçeye ektiğimiz yeşillikler döllenme yoluyla oluşmuyorki biz ekiyoruz onları
misal; bahçeye marul ekersin marullar olgunlaşınca toplamaya başlarsın ama birtanesini bırakırsınki seneye ekebilecek tohum versin bunun arıyla bir ilgisi yok tamam arıların bu dünyadaki işlevleri hiçe sayılamaz, balında insan bünyesine ne kadar faydalı bir besin maddesi olduğunu biliyorum ama benim görüşüm bu
Bitkilerin çoğalmasında tozlaşma adı verilen öenmli birşey söz konusu.Eşeyli üreyen bitkilerde arılari çiçek tozlarının erkek organ başçığından dişi organın tepeciğine taşınmasına yardımcı oluyor. Tozlaşma rüzgar sayesinde de olabilyor ama arıların rolü çok büyük... Taa kaç sene önceki biyoloji bilgilerim :) Unutmamışım. Ortaokul 1 de görmüş olmam lazım. :))
Kullanıcı avatarı
mystical
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen mystical »

"kıyamete doğru arılar kaybolacak" diye bir şey duymuştum :roll: