Kedi

Doğadaki hayvanlar ile ilgili paylaşımlar, evcil hayvanlarınızın bakımı, sağlığı ve eğitimi ile ilgili konuların paylaşıldığı forum.
Kullanıcı avatarı
tush
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Kedi

Mesaj gönderen tush »

Kedi (Felis silvestris catus), kedigiller (Felidae) familyasından evlerde beslenebilen, küçük, memeli, avcı ve etçil hayvanlar. Zaman zaman bitkisel gıda tüketebilirler.

Evcil kedi, yabanıl kedigil türlerine özgü fizyolojik özelliklerin pek çoğuna sahiptir. Ortalama ağırlığı 2.7 - 4.5 kg arasında değişmekle birlikte, soyu karışık olanlar arasında 12.5 kg'a ulaşanlar ender değildir. Ortalama vücut uzunluğu erkeklerde 70, dişilerde 50 cm'dir. Evcil kedi soylarının büyük bölümü kısa tüylü, Ankara ve İran kedileri ise uzun tüylüdür; ayrıca, bir İngiliz soyu olan rex kedisi'nin tüyleri ise kıvırcıktır. Kediler genellikle siyah, sarı, boz ve beyaz renkli ya da bu renklerden birkaçıyla alacalıdır. Tekir denilen siyah çizgi ve benekler ile bezenmiş kedilere oldukça sık rastlanır. Üç renk ile alacalanmış kedilerin pek azı erkek olup, bu erkeklerin ise hemen hemen tümü kısırdır, Ankara kedisi gibi mavi gözlü, uzun beyaz tüylü kedilerin çoğu ise sağırdır.
[ resmi görüntülemek için tıklayın ]
Kedinin üst çenesinde 16, alt çenesinde 14 diş bulunur. Toplam sayısı 24 olan sütdişleri, yaklaşık beşinci ayda yerini kalıcı dişlere bırakır. Öbür kediler gibi ağızları yalnız dikey yönde hareket ederek besinleri tutmaya, kesmeye ve parçalamaya, fırçaya benzeyen dilleri sıvıları içebilmeye ve fırçalanarak temizlenmeye yarar.
Kedilerin özelleşmiş yapılarından biri de, keskin ve sivri tırnaklar ile donanmış güçlü pençeleridir. Pençelerinde, tırnakları içeriye çeken bir mekanizma bulunur. Parmak ucunda tırnağı taşıyan kemik, eklemlendiği kemiğin ucunda dönerek tırnağın içeri çekilmesini ya da dışarı çıkarılmasını sağlar. Tırnakları kılıfından çıkarma hareketi, aynı zamanda iki misli genişlettiği pençeyi etkin bir silaha dönüştürür.
Öbür familya üyelerinde olduğu gibi, gözlerinin ağtabakasında ışığa karşı büyük bir duyarlılık sağlayan guanin katmanı vardır. Kedi gözünün geceleri güçlü ışık karşısında parlamasına bu madde yol açar. İrice olan gözlerindeki iris, ışığın yoğunluğuna göre genişler ya da ince bir dikine çizgi halini alıncaya kadar daralır. Kediler renkleri belirgin olarak ayırt edemezler.

Özellikle erişkinlerde gelişkin olan koku alma duyusu, besinlerin değerlendirilmesinde yaşamsal önem taşır. Öyle ki, hastalık sonucu burun delikleri tıkanan bir kedinin iştahı tümüyle kapanabilir.

Kedilerin dokunma duyusu keskindir. Kaş, bıyık, yanak tüyleri ve kulaklardaki tüy tutamlarının tümü de titreşim biçimindeki uyarılara karşı son derece duyarlıdır. Bıyıkların işlevi tam olarak anlaşılamamıştır. Gene de bıyıkları kesildiğinde kedinin geçici olarak çevreye uyum zorluğu çektiği bilinir. Ayrıca ayak parmakları, pençe yüzeyi ve burun, dokunmaya karşı çok duyarlıdır.

Kedilerin işitme duyusu da çok keskindir. İnsan kulağında yalnız 6 kas bulunmasına karşın, kedi kulağında 30'a yakın kas bulunur. Bu yüzden kulaklarını çok hızlı bir biçimde sesin geldiği yöne döndürebilirler. Kedinin kulakları, saniyede 25.000'e kadar ulaşan sesüstü frekanslara duyarlıdır.

Kural olarak evcil kediler 7 - 12 ayda cinsel olgunlua erişir. Gebelik süresi kediden kediye değişirse de, ortalama 63 - 65 gündür ve doğum genellikle 2 saat kadar sürer. Dişi kedi bir batında ortalama 4 yavru doğurur. Buna karşılık Habeş Kedisi genellikle daha az, Siyam Kedisi daha çok yavrular. Yeni doğmuş kedi yavrularının gözleri kapalı, kulakları gelişmemiş ve koku alma duyuları eksiktir. Dişi kedi normal koşullar altında yılda üç kez gebe kaldığından, bu hayvanların oldukça basit ve güvenli bir ameliyatla kısırlaştırılması çağdaş toplumlarda yaygınlık kazanmıştır

Yavru kedi bakımı
Gözleri kapalıysa, ılık çaylı pamukla gözlerini hafifçe silebilirsiniz.
Eğer gözleri iltihaplı ise teramicyn göz merhemi sürebilirsiniz.
Çok küçük yavru kediler tuvaletlerini kendileri yapamazlar, sizin yaptırmanız gerekir. Bunun için; tuvaletini yapana kadar arkasına zeytin yağlı pamukla, hafifçe masaj yapın. Eğer birkaç gün boyunca dışkı yapmazsa iğnesi çıkartılmış bir şırınga içine çok az zeytin yağı koyun ve kedinizin arkasına enjekte edin.
Beslenme: Kendi başına yemek yiyemeyen bebek kedilere bir şırınga, kedi biberonu veya herhangi bir şişeye taktığınız eczaneden alınan bir emzik ile mama verebilirsiniz.
http://www.tushsnk.com

http://www.myspace.com/tushsnk
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Kediye bakmak,büyütmek,tuvalet alışkanlığı vs çok zevklidir.Bir gün bakarsınız bebek kediniz tuvaletini halıya yapmıştır veya bir süpürgenin üzerine yapmıştır.Belki de bir poşet üzerine..Hemen kızmak istersiniz ona ama içiniz elvermez.Sonra tuvaletine alıştırmak için çabalarsınız.Tuvaletteki kumun içine sokarsınız önce bir garipser.Sonra çıkar ve tekrar kendisi girmek ister.Kumu küçücük patilerinle eşeler.Bir de bakar der ki" ha burası benim tuvaletimmiş." ve minicik tuvaletini yapar.Siz de sevinçten çılgına dönersiniz.Sanki bebeğiniz yürümeye başlamıştır :) Bu duygu inanılmaz güzel bir duygudur.Tatmayan bilemez.Ve şuanda inanın yaşamayanlar abarttığımı düşünecektirler.

Ve bir gün kediniz büyümeye başlar.Tırnakları iyice çıkmıştır.Koltukları tırmalar sizde ona bağırır durursunuz.Ne yazık ki bu da bir işe yaramaz.Kızar durursunuz ya da odaları artık bir bir kapatmaya başlarsınız.

Sonra bir an bilgisyar başındayken siz kediniz gelir ve yazmakta olduğunuz yazınızı bölmek içinh debelenir durur.Tam şuanda olduğu gibi kedim masa tepesinde geziniyor ve ekranda dolaşan mouseı kovalıyor..Tuvalet kağıdı rulosuna da patisini sokuyor.Evet tüyleri monitörde kaldı :)

Kedi sevmek , değer vermek ,beslemek çok güzel bir duygudur.
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Gerçekten bir kedim olsun istedim şimdi çok özendirdin DiLeMmA abla :)
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
barbar
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen barbar »

Kedi sevenler çoğalıyor :)
Never let me alone !!
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Ve bu gerçekten böyle ComiC.Kendi adıma söylüyorum "Ben kedisiz ev düşünemem.Ve kedi evin neşe kaynağı".
Gene bu sabah başıma geleni anlatayım.
Uyanmak için çabalarken ya da şöyle söyleyim uyannn diyen sesleri duyup uyanmamaya çabalarken kedim yüzüme zıpladı GÜMM! ve gözüme burnunu soktu sürünürken resmen.Ehh malum kalkıp el yüz yıkama olayına girmek zorunda kaldım :) Ve neşeli bir şekilde güne başladım :)
Meneptah
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen Meneptah »

Bende çok seviyorum kedileri.Sağolsunlar tush ve dilemma sayesinde daha da çok sevmeye başladım.Ama tabi besleyemiyorum malum evde ki anne faktörü buna izin vermiyor. ;)
Kullanıcı avatarı
Enchanting
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Enchanting »

Şu sıralar düşünüyorum bir kedi almayı. tush, sağolsun yardımcı oluyor bana bu konuda. En kısa zamanda bir kedi sahibi olacağım bende :) Tabi biraz daha bilgi sahibi olmam gerek. Araştırıyoruz bakalım ;)
bir gün ve gerçekten, her şey çok güzel ölecek!
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Her konuda yardımcı olabilirim eğer gerekirse.
Kullanıcı avatarı
Enchanting
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Enchanting »

Evet tush söylemişti zaten yardımcı olacağını :) Kedi sahibi olduktan sonra daha sık görüşeceğiz gibime geliyor ;)
bir gün ve gerçekten, her şey çok güzel ölecek!
Kullanıcı avatarı
Zeko
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zeko »

kedi, köpek, kuş v.s. hayvan besleyebilirseniz kubağa da olsa besleyin arkadaşlar
[i][b]Tek cümlelik bir nokta değilim...[/b][/i]