Onlar ve Biz

Doğadaki hayvanlar ile ilgili paylaşımlar, evcil hayvanlarınızın bakımı, sağlığı ve eğitimi ile ilgili konuların paylaşıldığı forum.
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Onlar ve Biz

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Kendilerine verilmiş bir isimleri bile yoktur onların... Sokaktakilerin. Hepsi birer "pisipisi"dir.

Öldüklerinde mezarları da yoktur sokaktakilerin ... Çöp kamyonlarıdır. Çöplüktür ...
Yalnızca biz onlara isim veririz, bizimle birlikte yaşamasalar da ... Bizimdir hepsi çünkü.. Sokakta da olsa, evimizde de olsa bizimkilerdirler ...

Yalnızca biz mezar kazarız onlara, sokakta ölseler de, kimsesiz ölseler de ...
Biz ağlarız başlarında, yıllarca bizimle olmuş olsa da, ilk defa görmüş olsak da ...
Biz alırız onların yolun ortasında paramparça olmuş bedenlerini kucağımıza, bizden önce onlarca kişi onu görüp geçmiş olsa da ... Ölüye bile saygıyı biz duyarız, yaşarken bile onları birer pislik, çöp olarak görenlerin, öldüğünde çöp olarak görmesine şaşırmadan, aldırmadan ...

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

Kimin umurundadır onların neler yaşadığı, nasıl yaşadığı sokaklarda ? Güvenli bir yaşam adına onları evlere hapsetmek midir onlara yapılacak olan iyilik, yoksa özgürlük adına tehlikeler ve kötülüklerle dolu bir dünyada yaşamasını mı seyretmektir ? Ölüm her yerde gelir bulur onları aslında, tıpkı bizi de bulacağı gibi ...
Hep en uzun yaşam, en sağlıklı beden, en fazla mutluluk için değil midir bunca çaba ?
Neden sadece bizler önemseriz kendimizden başka hayatları da ? Neden sadece biz görürüz o minik bedenlerdeki "ben de yaşamak istiyorum, herşeye rağmen yaşamak istiyorum" diyen o gözleri?

Dondurucu gecelerde evlerinin penceresiden dışarı bir sigara içimi boyunca bakarken bile üşüyenler; aylar boyunca o soğuk taşların, ıslak kaldırımların üzerinde yatan, üstelik açlıkları bedenlerini daha da soğuturken ve güçsüzleştirirken uyumakla tetikte uyuklamak arasında sabahı eden o sokak kedilerini neden sabah evlerinden çıktıklarında tekmelerler, neden arabalarının frenine basamazlar/basmazlar? O minik bedenlerin üzerinde uyuduğu taşlardan daha mı soğuk daha mı serttir kalpleri bu insanların? Ya da aynı dünyada yaşamak istemedikleri o hayvanlardan daha mı sevgisiz, daha mı aptaldırlar?
Çocuğunu parkta dolaştıran bir "insan" anne, parkın kenarına bırakılmış bir kutudaki yeni doğmuş annesiz "kedi" bebekleri gördüğünde neden kafasını çevirip geçip gider ? Ve kendi bebeğinin ağzına sürekli birşeyler tıkıştırırken, neden ayaklarının dibinde bir lokma için bekleyen gözlerle bakan kediyi kovalar? Sadece bir insan değil, bir ‘anne’’ olabilmek de mi yetmez bir minik can’a el uzatmaya?

Tüm bunların cevabı olarak arkasına sığındıkları "önce insan" zihniyetidir çoğu zaman ... Oysa ki bu cevap aslında "her zaman ve sadece insan"dır onlar için. Hatta çoğu zaman da "sadece ben"dir.

Ve o ölülerinin başında ağladığımız, yaşaması için saatlerce günlerce başlarında beklediğimiz, açlıklarının ve susuzluklarını acısını kendi acımızmış gibi hissederek gidermeye çalıştığımız, onların sadece üzerinde yaşadıkları toprağı değil, o toprağın altında bir mezarı da hakettiklerini bildiğimiz o minik can’ları çocuğumuz olmadan da sevebilme, onlara annelik babalık edebilmenin, en önemlisi yaşamlarına saygı duymanın ‘önce insan’ değil "önce insan olabilmek" olduğunu anlatabildiğimiz an, dünya yaşanır bir hale gelecek. Hem ‘biz’ hem de ‘onlar’ için...
Çünkü "insan olabilmek" için "hayvan olarak doğmamış olmak" yetmiyor.

*kedigen.
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Daha gideli bir gün bile olmadı...
Çok özledim...

Yalnızca biz mezar kazarız onlara, bahçemizde kendi köpeğimiz tarafından öldürülse de , kimsesiz ölseler de ...
Biz ağlarız başlarında, aylarca bizimle olmuş olsa da, ilk defa görmüş olsak da ...
Biz alırız onların yolun ortasında paramparça olmuş bedenlerini kucağımıza, bizden önce onlarca kişi onu görüp geçmiş olsa da ... Ölüye bile saygıyı biz duyarız, yaşarken bile onları birer pislik, çöp olarak görenlerin, öldüğünde çöp olarak görmesine şaşırmadan, aldırmadan ...

Hayvan sevgisiyle dolu olmayanlar anlayamazlar bu duyguları.Kedimi kaybettiğimde sanki zaman durdu.Veterinerden evime döndüğümde köpeğimi direk vermek istedim.Bizle yaşamasını istemiyordum artık.Çok kızmıştım ama bir yandan da birşey diyemiyordum .. Köpek sonuçta...Doğanın kanunu.O da doğası gereği yapıyor bazı şeyleri...Ne yani çok mu şey geçmişti eline?Farkında mıydı ?Gözyaşlarından ve hatıralardan başka birşey bırakmadı bize geriye...3aylık bebişlerimizle oynayarak ilk geceyi geçirdim.Onlar olmasa sanırım avutamazdım kendimi.Hele ki bir tanesini yüreğime sokabi,leceğime inandım sanki.Ya da inanmak istedim sadece.Oynayışı , miyavlayışı,bakışları bile aynıydı sanki.Evet evet belki de ablası diye benziyordu.Thomasinkomuzu hatırlatıyordu bize.O kadar usluydun ki sen...O kadar ayrıydın ki hepsinden...Temiz mis kokulu bi kediciktin sen...Hala daha bunları yazarken gözlerim doluyor.Kalbim çıkacak sanıyorum üzüntüden.Hangi gün hangi anda acaba bu hissi kaybedeceğim kalbimde,yüreğimde...

Bilmiyorum...
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Hislerim benimle hâlâ.Hâlâ üzgünüm , hâlâ gözüyaşlı..
Kullanıcı avatarı
tush
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen tush »

Daha 25 gramdı..

Korkak ama kortuğu için saldırgan bazen cesur!..
Küçük ama koskoca masadan atlayan bazen atlayamayan..
Hafif ama ağır başlılığıyla karizma bazen sönük..
Mutluydu ama son saatlerini hareketsiz geçirdi bazen çırpınarak..
Felç olmuştu ama o küçücük vücudunda kocaman bir yürek vardı..

Daha 25 gramdı..
Adı mı?
Adı Hüsn-ü Kamil idi..
http://www.tushsnk.com

http://www.myspace.com/tushsnk
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Beyaz ve Mavi akvaryuma sokmasınlar diye burunlarını ,senin odana gizlemiştik.Üzerine de defter koymuştum ...
Kullanıcı avatarı
Zeko
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zeko »

cümlemizin başı sağolsun benim rifi duymasın üzülür
[i][b]Tek cümlelik bir nokta değilim...[/b][/i]
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Gelenler ve gidenler hep onlar ve bizim aramızda değiştiler..
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Anlamlı ve duygulandıran bir paylaşımdı...Teşekkürler..
Yaşamak ne güzel şey;
Anlayarak usta bir kitap gibi
Bir sevda şarkısı duyup
Bir çocuk gibi şaşırarak yaşamak..

Nazım Hikmet
Kullanıcı avatarı
bLueCoLic
New Friend
New Friend
İletişim:

Mesaj gönderen bLueCoLic »

DiLeMmA yazdı:Daha gideli bir gün bile olmadı...
Çok özledim...

............Temiz mis kokulu bi kediciktin sen...Hala daha bunları yazarken gözlerim doluyor.Kalbim çıkacak sanıyorum üzüntüden.Hangi gün hangi anda acaba bu hissi kaybedeceğim kalbimde,yüreğimde...[/b][/i]

Bilmiyorum...
Gercekten Yazılarını Severek okuyorum. Kedilerin yeri bir baskadır yanımızda onlar da mutludurlar belki yanımızda evde kapalı kalsalar bile.........
[url=http://www.************/SuperUye/SuperUyeFormu.aspx?bid=71bd2550-c4f1-45d5-bbc4-b2991fe9f5aa]Sen de Üye Ol ; Sen de Kazan - ************[/url]
Kullanıcı avatarı
srdardmir34
Quick Friend
Quick Friend
İletişim:

Re: Onlar ve Biz

Mesaj gönderen srdardmir34 »

Çok anlamlı bir paylaşım.