Dinin "Dili" Olur mu? İlla Arapça İbadet, Neden?

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

capan_aga yazdı:Okuyacak olanlar için uzunluk gözünüzü korkutmasın.Uzun paragraf diye geçmeyin
Diyanet Yüksek Kurul Açıklamasını okursan kafan karışmaz inşAllah capan_aga... Selametle
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

hepinize oh my god! amin.
Kullanıcı avatarı
eurus
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen eurus »

commando benim amacım kafa karıştırmak değil, bunu daha konuya girmeden önce ilk mesajımda ilk paragrafta da söyledim. Bu soruma bu açıdan bakıyorsan yanılıyorsun.
Kullanıcı avatarı
selims
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen selims »

YÛSUF
(2) Biz onu, akıl erdiresiniz diye arapça bir Kur’an olarak indirdik.

RA'D
(37) Böylece biz onu (Kur’an’ı) arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana gelen bu ilimden sonra eğer sen onların heva ve heveslerine uyarsan, Allah tarafından senin için ne bir dost vardır, ne de bir koruyucu.

NAHL
(103) Andolsunki biz onların, “Kur’an’ı ona bir insan öğretiyor” dediklerini biliyoruz. İma ettikleri kimsenin dili yabancıdır. Bu Kur’an ise gayet açık bir arapça’dır.5

TÂ HÂ
(113) İşte böylece biz onu arapça bir Kur’an olarak indirdik ve Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar, yahut onlara bir uyarı versin diye onda tehditleri teker teker sıraladık.

ŞU'ARÂ
(195) Uyarıcılardan olasın diye onu güvenilir Ruh (Cebrail) senin kalbine apaçık arapça bir dil ile indirmiştir.

ŞU'ARÂ
(199) Biz onu arapça bilmeyenlerden birine indirseydik ve o da bunu kendilerine okusaydı yine buna inanmazlardı.

ZÜMER
(28 Biz onu, Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar diye hiçbir eğriliği bulunmayan arapça bir Kur’an olarak indirdik.

FUSSİLET
(3) Bu, bilen bir toplum için arapça bir Kur’an olarak âyetleri genişçe açıklanmış bir kitaptır.

ŞÛRÂ
(7) Böylece biz sana arapça bir Kur’an vahyettik ki, şehirlerin anası olan Mekke’de ve çevresinde bulunanları uyarasın. Hakkında asla şüphe olmayan toplanma günüyle onları uyarasın. Bir grup cennette, bir grup ise cehennemdedir.

ZUHRUF
(3) Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu arapça bir Kur’an yaptık.

Bundan sonrasını niye arapça diye tartışmak anlamsız.Dünyada herşeyin bir düzeni yolu yordamı varsa yöneticiler tarafından belirtilmiş Allah tarafından dil olarakta arapça benimsenmiş gerisini sorgulamamak lazım.O dönemde Peygamber ve kitaplar cahiliyetteki araplara indirilmiştir biz türkler sonradan islamiyeti kabul etmişiz kabul ettirene çok şükür.
[img]http://img98.imageshack.us/img98/9568/buyukresim9wc.jpg[/img]
hosted.filefront.com/kargili19
Kullanıcı avatarı
eurus
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen eurus »

eurus yazdı:İslamiyet bir mantık dini değil midir? Bana bunun cevabını verin? Eğer İslamiyet mantık dini ise, bana mantıklı gelen husus herkesin kendi bildiği dilde ibadet edebilmesi gerekliliğidir.

Kitabımızın farklı dillere çevrilince özünü yitireceğini düşünüyorsunuz. Hayır özünü yitirmez, sadece tam olarak çevrilemeyen bazı kısımlar olacaktır. Bu muhakkak olacaktır, buna bir şey demiyorum. Ama sonuçta çevrilebildiği kadarıyla çevrilip anlamında bir değişiklik yapmadan kendi dilimizde dinimizin gereklerini yerine getirmemiz bana daha mantıklı geliyor. Eğer senin dediğin gibi olsaydı, yani Kuran başka dile çevrildiği zaman hemen bozulacak bir yapıda olsaydı çevrilmesine izin verilmezdi zaten. Bugün Türkçe'si de mevcut, İngilizce'si de mevcut, Japonca'sı da mevcut. Hiçbirinin anlamlarında değişiklik yok, ama hiçbirisi de tam olarak çevrilebilmiş değil. Yine de inanıyorum ki önemli olan ANLAM ve İNANÇTIR, önemli olan AMAÇTIR.

Eğer ki anlamını bozmadan, amacın dışına çıkmadan, inancım doğrultusunda kendi dilimde ibadet edersem bence bunun Arapça ibadetten hiçbir farkı yoktur. Böyle bir durumda benle aynı ibadeti yapan bir Arap benden daha çok mu sevaba girecektir?
Bu sorularıma hala yanıt alamadım. Benim aradığım yanıt dogma yanıtlar değil. Ben bu konuyu tartışmak istiyorum. Birisi yanıtlarsa (KENDİ FİKİRLERİYLE, ALINTI YAPMADAN YANITLARSA) sevineceğim. Bilhassa son sorumun cevabını çok merak ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Sonsuz_Nur
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen Sonsuz_Nur »

Efendimiz s.a.v. bir hadiste; "Namazı ben nasıl kılıyorsam siz de öylece kılın"(Buhârî, Ezân, 18, Edeb, 27, Ahâd, 1) buyurulmuştur.

Dinde sana bana göre mantık olmaz gerçekler ve hakikatler birdir.

Allah ın emir ve yasaklarını öğrenmek için kitabını bildiği dilde okumak ve anlamak isteyecektir.Hakkıdır.Okumasıda lazımdır.

orj. metninden okumanın her harfine bir çok sevaplar ecirler vardır. Hatta orj. metninden anlayarak okumak Kalbinde hissetmek Allah ın rızasına kavuşmaya vesile bile olabilir.

Lakin inanan bir insanın Allah ın kelamı Kur an ı okumayı öğrenmeye çalışması lazımdır.

Şu bu şekilde olursa veya böyle olursa demek insanlara şeyanın bir vesvesesidir.KİM ŞEYTANLA İŞ BİRLİĞİ YAPMAK İSTER.

Çıkar birileride sorar örneğin öğle namazı neden toplam 12 rekat diye.

Bırakalım bu boş işleri.

Eğer Halık ımız olarak Allah a iman etmişsek bilgimiz dahilinde ( her müslümana dini İslam ı yaşayacak kadar dinini öğrenmesi farzdır ) üstümüze farz olan ve vacip, sünnetleride yapmalıyız.

Allah aşkına bir namaz da kaç satırlık sureler okunur bu kadar yazı yazacağınıza namaz sureleri diye adlandırılan surelerin bir çoğunu orj. şeklini ve türkçesini ezberlerdiniz.

Allah rıza sı için aynaya bakalım ve tevekkul edelim:Kendinize bakıp ve düşünelim ,Kapatın gözünüzü bir damla hayal edin ve açın gözünüzü aynada kendinize bakın ,o bir damla kemiklenmiş etlenmiş acı hissediyor v..b..

Haddimizi bilelim.Acizliğimizi bilelim.
En son Sonsuz_Nur tarafından 11-12-2005 00:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ACIDA OLSA DOGRUYU SÖYLEYİNİZ HZ.MUHAMMED (SAV)
لا إله إلا الله محمد رسول الله
Kullanıcı avatarı
selims
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen selims »

@Eurus

yukarıda gönderdiğim ayetler sorularına cevaplar vermesi lazım değilmi arkadaşım.Kuran arapça olarak indi ve müslümanım diyen herkez bu dille ibadet etmek zorunda çünkü Allah tarafından seçilen dil arapça.Yukarıdaki ayetleri bir tefekkür etsen istediğin cevabı bulacaksın.

Kuran Allah'ın kelamıdır.Ve onda seçilen dil arapçadır bunu hala tartışmanın sence bir haklı yanı varmı.İslamiyeti seçen hangi ırk olursa olsun resmi dil arapça bunu böyle isteyende Allah
En son selims tarafından 12-12-2005 01:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[img]http://img98.imageshack.us/img98/9568/buyukresim9wc.jpg[/img]
hosted.filefront.com/kargili19
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Mesaj gönderen taNGo »

eurus

Soruları dağıtarak soruyorsun ve insanlarla boş polemiklere giriyorsun.Aslında kendin sorularının cevaplarını çok iyi biliyorsun .Amacın belli ki aksini iddia etmeyeceksin.Boş yere insanlardan bilgi bekliyorsun.İnsanların yazdıklarını doğru dürüst okumuyorsun bile.Kim ne dese içinden en ufak bir tartışma iddası çıkarıp konuyu sakız gibi uzatıyorsun.Herkesin bilgisi kendinedir.Senin fikrini değiştirmek içinde kimse uğraşmaz burada.

Ateşe sön sön demişler, körükle beni söneyim demiş.

Konu sapmaya devam ederse kilitlenecektir.
Dreams
Kullanıcı avatarı
eurus
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen eurus »

Tartışma ortamı yoksa buyrun kilitleyin. Kilit olayı ilk kez başıma gelen bir şey değil. İki adet soru sordum ve yanıt istedim. Bilhassa son sorum hala merak konusudur. Ben kendi fikirlerimi savundum. Dogma bilgilerden yanıt arayacak olsam (ki vaktiyle bu yolladıklarınızın çoğunu okudum ve işittim) buraya gelip "kendi fikirlerinizi yazın" demezdim.

Herkesin yazdığını ben okudum ama herkes benim yazdıklarımı okumamış anlaşılan. Eğer okusaydı sorularıma yanıt üretirlerdi, tekrar tekrar sormak zorunda kalmazdım.

Lütfen ilitleyin, mühim değil, hatta şu noktadan sonra kilitlemenizden mutlu bile olurum. Bu kırıcı sözleriniz üzerine söyleyecek başka hiçbir şeyim kalmadı zaten. Galiba her forumda bu tür olaylarla karşılaşacağım. Üzücü benim için.

Teşekkürler yine de,

Sevgiler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Mesaj gönderen taNGo »

Kilit olayı ilk kez başına gelmemesine şaşırmadım.Konu dağılmadan kaldığı yerden devam edilsin.
Dreams