Allahu Teala’nin Varliğinin İspati

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

benim aradığım ruh değil zaten yok (bana göre). BEn sadece aklı göremiyorum diyen arkadaşa bir yorumda bulundum.
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
yaho_87
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen yaho_87 »

ispat cok guzel inanmayana sasarım insallah yazın cok faydalı olur
ya çaresizsiniz...
yada ÇARE SİZSİNİZ!!!
Kullanıcı avatarı
melekseda
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen melekseda »

Allah tektir ve vardır,cennet ve cehennemde vardır...diyelim ki yok...hmm..yokmuş gibi davranırsak nasıl bir hayatımız olur,varsa nasıl bir hayatımız olur.....ama ya varsa???ya Allah varsa,ya cennet varsa ya cehennem varsa...sorumlu olduğumuz tek şey onu bulmak ve O nun mükemmel kurallarıyla bu dünyada ve diğer ebedi hayatta mutlu olmaktır.bundan daha kolay ve mantıklısı varmı?O nun bize ihtiyacı yok unutmayalım,bizim O na var...herkese saygılar...
www.dilkonus.en101.com
Kullanıcı avatarı
mavzer70
New Friend
New Friend
İletişim:

Mesaj gönderen mavzer70 »

Allah'ın varlıgı mutlaktır ki,herşeyi zıddıyla yaratan,herşeyin yokluk oldugunu iddia eden felsefeye, evet herşey yok oldugunda yoklugun varlıgı ''vardır'' neticesini bildirir,tabiki anlayana...
selam ve muhabbetle...
Kullanıcı avatarı
yaho_87
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen yaho_87 »

evet haklısın anlayana
ya çaresizsiniz...
yada ÇARE SİZSİNİZ!!!
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

mavzer70 yazdı:Allah'ın varlıgı mutlaktır ki,herşeyi zıddıyla yaratan,herşeyin yokluk oldugunu iddia eden felsefeye, evet herşey yok oldugunda yoklugun varlıgı ''vardır'' neticesini bildirir,tabiki anlayana...
Bunun tercümesi nedir acaba ben anlamadım mesela
Kullanıcı avatarı
Leache
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen Leache »

IWAS yazdı:benim aradığım ruh değil zaten yok (bana göre). BEN sadece aklı göremiyorum diyen arkadaşa bir yorumda bulundum.
Sevgili IWAS, tüm başlığı baştan sona okudum. Mantık yürütmek güzeldir fakat izninizle birkaç soru sormak istiyorum;

Bana "benim olmadığımı" kanıtlayabilir misin ?

Bana "Sen yoksun çünkü atomlarını ve varlığını görmüyorum" diyebilme yetisini kendinde görebilir misin ?

Bu yazıyı benim yazmadığımı ya da yazdığımı kanıtlayabilir misin ?

Ben izin vermeden beni görebilir misin ? Benim ya da forumda yazan diğer arkadaşların var olduğunu kabul ettiğin halde onları görmüyorsun. Peki görmediğin bir şeyin varlığını nasıl kabul edebiliyorsun ?

Yazdığım bu yazının VARLIĞINI inkâr edebilir misin ?

"Sen yoksun, çünkü seni görmüyorum" diyebilir miyim ? Senin varlığını sen bildiğin halde ben seni görmediğim için YOKSUN diyebilir miyim ? Seni inkâr etmek bana ne kazandırır ? Senin var olduğunu bildiğim zaman sana ihtiyacım varsa ve dünya üzerinde SADECE senden yardım isteyebilecek durumdaysam ve bana yardım etmen bana ne kazandırır ?

Düşüncemi mantığımı aklımı görebiliyor musun ? Hayır. Ama düşüncemin ve mantığımın ürettiği fikirleri sana anlatabilmek için kullandığım yazı karakterlerini görebiliyor ve okuyarak algılayabiliyor anlayabiliyorsun değil mi ?

Aklı göremezsin, aklın ürettiklerini görürsün; Allah'ı göremezsin, yarattıklarını görürsün; atomu göremezsin, aletlere ve diğer gereçlere ihtiyacın vardır; yıldızları gündüz göremezsin, geceye ihtiyacın vardır; binlerce kilometre ötesini göremezsin, teleskopa ihtiyacın vardır; dünyanın dönüşündeki o muhteşem gürültüyü duyamazsın, hayatının devam etmesi için kulaklarına ihtiyacın vardır; güneşe çıplak gözle baktığın halde kör olmazsın, gözlerine ihtiyacın vardır; hava ne kadar sıcak olsa da yanmazsın, oysaki güneş dünyadan 1.303.000 kat daha büyüktür; dünya SANİYEDE 30 km hızla döner, bu hızda başın döner mi ?

Allah kimsenin başını döndürmesin!
Kullanıcı avatarı
aaKe
R.Ö.Y. 2. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 2. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen aaKe »

Bu tür konulara bende bulaşmayacaktım lâkin gireyim dedim..

Şimdi öncelikle şunu söylemeliyim ki herkesin inancı kendinedir.Ben insanlardan çok şey saklandığına inanıyorum.Görmediğim,duymadığım kısaca duyu organlarımla algılayamadığım hiç bir şeye inanmam.Birisi gelir de "şu şöyleymiş" dediği zaman inanmam kendi gözlerimle görüp kendi aklımla anlayıp kavrayıp "evet hakkaten öyleymiş" derim konu ne olursa olsun.Böyle konular üstüne çok film yapıldı mesela ; Görev Mars adlı filmin son sahnesinde Mars'a
gök taşı çarpıyor ve gezegen yok olurken terk ediyorlar.Ordan ayrılan son gemi çok önemli bir şey taşıyor..Bizim dna zincirimizi ve o gemi dünyaya çarpıyor sonra tek hücreli canlılardan başlayarak -suda- canlıların oluşumu hızlıca geçiliyor işte denizde ki canlılar karaya çıkıyor sürüngenler dinozorlar falan..Şüphesiz ki bu film senaryosunu yazanın kendi düşüncesi ve inancı filme dökmüş..Ben bütün evrende sadece bizim olmadığımıza inanan bir insanım öyle ki başkalarını görmedik ama düşündüğümüz zaman bu kadar yer israfı saçma geliyor.Bilmediğimiz şeyler olabilir en basit örnek 'ufo'..Şahsen hiç görmedim ama Amerika'da bu konuda bir haltlar yenildiğini az çok herkes bilir.Gelelim Allah'ın varlığına ; bizi yüce bir güç yaratmış olabilir bir robotu yaratan bilim adamı gibi..Ama onu da yaratan olabilir hatta onu yaratanı yaratanı da yaratan olabilir.Bilim kurgu gibi gelebilir fakat teknolojinin nerelere gittiği ortada.İnsanoğlu yaratılan sıfatından çıkıp yaratan sıfatına girebilir bu ister yapay zeka olarak adlandırılsın ister bir canlı olarak.Peki farzedelim ki insanoğlu böyle bir şey yarattı.Yarattığı icat ettiği şeyler içinde en değerlisi,peki farz edelim ki onu bir gezegene gönderdi (yada kendi yarattığı bir ortama) çünkü gerçekten sonu yaklaşıyor insanoğlunun burası kesin sonunda doğal kaynaklar tükenecek neyse burası konu dışı.Gönderildiği gezegende çoğalıp yaşamına devam eden insanoğlunun yarattığı bu varlık belli bir zaman geçtiğinde yoldan çıkabilir o zaman insanoğlu (Yaratan) onları sadece seyredecek mi müdahale etmeyecek mi ? Edecek fakat kendi gitmeyecek belki de oradan birini seçecek,uygun birini ki onları tekrardan yola sokabilecek söz geçirebilecek dürüst yaşamış birini (Peygamber).Ona bir şekilde ulaşacak (Kitaplar,ayetler) O zaman o seçilen kişi görevini yaptığında tabi ki ona inanmayan karşıt görüşler olacak ayrı fikirler olacak (Din kavramı).Belki sonunda insanoğlunun sonu gelecek yok olacak.Zaman ilerledikçe o varlık kendi içinde iyice bölünecek fikir ayrımları olacak ama inananlarda olacak tabi.E sonra ne diyecekler "Bir Yaratan var","E hani göremiyoruz","E önceden vardı","Madem vardı neden görünmedi biz görmeden inanmıyoruz","Çünkü o yaratan kimseye gözükmez herşeyi o yaratmıştır" haliyle kanıtlanamayacak çünkü İnsanoğlu yok olmuş olacak onun gönderdiği görevli kişi de olmayacak e başka kişide gönderilemeyecek.Sonra bu varlıkta yaratılan sıfatından çıkacak ve yaratan sıfatına girecek bu böyle gidecek..Yani burda anlatmak istediğim herşeyin bir başlangıcı bir de sonu vardır.Allah herşeyi yaratandır o tektir demek ayetler ve Kur'an-ı Kerim'dekiler dışında hiç bir şekilde anlatamamak açıklayamamak çok basit kalıyor.Kolaya kaçmak gibi geliyor.Bu inanmamak değil tabi ama başka türlü inanmaktır bizi yaratanın varlığına..Eğer o yaratan hala duruyorsada müdahale etsin bu gidişe yada birisi aracılığıyla müdahale etsin.O zaman gönderilmiş peygamberler..Neden şimdi de gönderilmiyor ? "Hz.Muhammed onun kulu ve elçisidir son peygamberdir" den başka bir cevabı varsa nedir ? Benim düşüncem de Allah yani Yaratan herşeyi yaratmıştır evet ama O'nu da yaratan olabilir yada 'Onları'..Gideceğim yer belliyse bu alın yazısı yada kader ne olursa olsun ben neden burdayım ki o zaman,benim inancımı mı sorguluyor..? Benim inancımı neden sorgulasın beni o yarattı benimle ilgili herşeyi biliyor zaten.Neler yapabileceğimi neler söyleyeceğimi zaten biliyor.Yeryüzünde kendi varlığının inkâr edileceğini kendisine inanılmayacağını zaten biliyor çünkü o yarattı neden sınava soksun o sadece gelişmeleri izliyor -bence-.Biz kendi hayatlarımızı kontrol ediyoruz şu anda bu yazıyı yazıp yada yazmamak benim elimde yazsam olaylar başka türlü gelişecek yazmasam başka türlü gidip balkondan atlasam herşey bitecek atlamasam aynen devam edecek.O sadece bize doğrunun hangisi olduğunu öğretmek için müdahale etmiştir bunun içinde kendi değil bizim gibi olan birini seçmiştir.Bunlar benim inancım benim fikirlerim kimseye sen neden böyle inanıyorsun buna inanıyorsun demem.Aynı şeyi de beklerim.
[size=75][color=grey][b]I found her...[/b][/color][/size]
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

aaKe yazdı: Gelelim Allah'ın varlığına ; bizi yüce bir güç yaratmış olabilir bir robotu yaratan bilim adamı gibi..Ama onu da yaratan olabilir hatta onu yaratanı yaratanı da yaratan olabilir

aaKe düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim..Yalnız Allah ı (cc) kim yarattı? mesajını okuyan ve aynı şüpheye takılmış arkadaşlara faydası olması açısından gayet sade bir yazı göndermek istedim. Selametle..

Birtakım sorular var ki tarihleri çok eskiye dayanıyor. Bu soru da onlardan biri. Peygamber Efendimiz'e gelen, inançsız bir grup, 'Ya Muhammed, mahlukatı Allah yarattı? Allah'ı kim yarattı?' Diye sordular. Bu soru üzerine Cebrail (a.s) cevap olarak, Allah'tan ihlâs suresini getirdi. Bu sure ile şirkin bütün çeşitleri kökünden kesilip atılıyor, tevhidin bütün mertebeleri en güzel şeklide izah ve ispat ediliyordu.

Allah Ehattir. Zat ve mahiyeti varlıklara benzemekten, mekan ve zamandan, değişip başkalaşmaktan uzak olan tek ve yekta varlık odur. O Samettir. Bütün varlıklar, yaratılmasında ve yaşatılmasında, kısaca her hâl ve keyfiyetlerinde ona muhtaçtırlar, o ise hiçbir şeye muhtaç değildir.

Allah doğmak ve doğrulmak gibi mahluklara ait sıfatlardan uzaktır. Çünkü onun ne başlangıcı, ne de sonu vardır. Evet o, vardı ve ondan başka hiçbir şey yoktu. Ezelî ve ebedî olan Allah'ın bir başkasının tesiriyle vücuda geldiği nasıl düşünülebilir?

Onun eşi, benzeri, dengi yoktur. Ne yaratıcılığında, ne idaresinde, ne terbiye ediciliğinde, ne de hakimiyetinde; ona denk olabilecek hiçbir mevcut düşünülemez. Zerre kadar aklı olan kimse böyle bir zat hakkında, bu çelişkili sorunun sorulamayacağını bilir.

Evet yaratıcı olan, yaratılan olamaz. Kuvvet ve kudreti sonsuz olan, bir başkasının tesiriyle vücuda gelemez. Başlangıcı olmayan, sonradan olamaz. Kısaca hem yaratıcılığın sonsuz kemal sıfatlarıyla donatılmış, hem de mahluk olmanın gereği olarak sınırsız eksikliklere sahip bir konumda olamaz.

Bir de konunun devir-teselsül ile ilgili bir yönü vardır ki o da şudur. Art arda bağlı hadiseler zincirinde mutlaka bir ilk halka olmalıdır ki diğer halkalar ona bağlı olsun. Mesela, on beş vagonlu bir trende, her bir vagonu bir önceki vagon çeker. Sonuçta iş, lokomotife dayandığında, 'Lokomotifi kim çekiyor?' diye sorulmaz. Çekme gücü olan fakat çekilmeye ihtiyacı olmayan bir araç olmalı ki -o da lokomotiftir- tren sağlıklı olarak hareket edebilsin.

Aynı şekilde, bir şekerin nasıl yapıldığını sorsak, bize cevaben, şeker fabrikasında yapıldığı söylenecektir. Şeker fabrikasındaki aletlerin nerede yapıldığını sorduğumuzda onların da tezgahlardı gösterilecektir. Neticede problem bir ilme, bir iradeye dayandırılmazsa, tezgahın da tezgahı sorulacak ve kısır döngüye düşülecektir.

Bir er, emri onbaşıdan, o da yüzbaşıdan ve nihayet başkomutan da padişahtan alır. Peki, padişah kimden emir alıyor, diye sorulmaz, zira o emir alan değil emir veren konumundadır. Eğer birinden emir alacak olursa, o da emredilenler sınıfına girer ona emir veren kimse padişah olur.

Buraya kadar yapılan açıklamalardan açıkça anlaşılıyor ki, bu kainatın varlığı, zatı, isimleri ve sıfatlarıyla ezelî olan bir yaratıcıya dayanmaktadır. Böyle bir zatı kimin yarattığı sormak aklen mümkün değildir.

Mehmet Kırkıncı
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Leache yazdı:
IWAS yazdı:benim aradığım ruh değil zaten yok (bana göre). BEN sadece aklı göremiyorum diyen arkadaşa bir yorumda bulundum.
Sevgili IWAS, tüm başlığı baştan sona okudum. Mantık yürütmek güzeldir fakat izninizle birkaç soru sormak istiyorum;

Bana "benim olmadığımı" kanıtlayabilir misin ?

Bana "Sen yoksun çünkü atomlarını ve varlığını görmüyorum" diyebilme yetisini kendinde görebilir misin ?

Bu yazıyı benim yazmadığımı ya da yazdığımı kanıtlayabilir misin ?

Ben izin vermeden beni görebilir misin ? Benim ya da forumda yazan diğer arkadaşların var olduğunu kabul ettiğin halde onları görmüyorsun. Peki görmediğin bir şeyin varlığını nasıl kabul edebiliyorsun ?

Yazdığım bu yazının VARLIĞINI inkâr edebilir misin ?

"Sen yoksun, çünkü seni görmüyorum" diyebilir miyim ? Senin varlığını sen bildiğin halde ben seni görmediğim için YOKSUN diyebilir miyim ? Seni inkâr etmek bana ne kazandırır ? Senin var olduğunu bildiğim zaman sana ihtiyacım varsa ve dünya üzerinde SADECE senden yardım isteyebilecek durumdaysam ve bana yardım etmen bana ne kazandırır ?

Düşüncemi mantığımı aklımı görebiliyor musun ? Hayır. Ama düşüncemin ve mantığımın ürettiği fikirleri sana anlatabilmek için kullandığım yazı karakterlerini görebiliyor ve okuyarak algılayabiliyor anlayabiliyorsun değil mi ?

Aklı göremezsin, aklın ürettiklerini görürsün; Allah'ı göremezsin, yarattıklarını görürsün; atomu göremezsin, aletlere ve diğer gereçlere ihtiyacın vardır; yıldızları gündüz göremezsin, geceye ihtiyacın vardır; binlerce kilometre ötesini göremezsin, teleskopa ihtiyacın vardır; dünyanın dönüşündeki o muhteşem gürültüyü duyamazsın, hayatının devam etmesi için kulaklarına ihtiyacın vardır; güneşe çıplak gözle baktığın halde kör olmazsın, gözlerine ihtiyacın vardır; hava ne kadar sıcak olsa da yanmazsın, oysaki güneş dünyadan 1.303.000 kat daha büyüktür; dünya SANİYEDE 30 km hızla döner, bu hızda başın döner mi ?

Allah kimsenin başını döndürmesin!
GÜzel demişsin hoş demişsin de ben burda bütün duyu organlarını kastetmiştim bir şeyi hissedersen vardır. bilirsin ki 5 duyu organımız var. Duyduğun bir şeye inanmazsan sorunun var demektir. Ama bana göre görmediğin bir şeye inanmak da yanlış. Seni şu an görmüyorum evet fakat varlığını yazdıklarınla hissediyorum. Çünkü görünmez birisinin bilgisayarda senin adınla yazı yazamayacağını biliyorum. Aklı göremem evet fakat aklı hissedebilirim dimi. Kolumı kaldırmak istiyorsam düşünürüm sonra da kolumu kaldırırım beyin ile gerçekleşir bu yani akıl ile. demekki aklı hissedebiliyorum. Ama sen ruhunu hissedebiliyor musun? Yoksa senin ruh dediğin beyninin yönettiği iskelet ve kas sistemi mi?
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...