Dini Konular Bölümü Hakkında

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

evet muhalefet olmalı ki tartışmalarda iki taraf da kendi fikirlerini birer kere daha gözden geçirsin daha sağlıklı sonuç alınsın.

şimdi bu tesettür olayında bence comic in (ve benim de) kızdığımız olay bunun aşırı derecede abartılmasıdır. yoksa ananem gibi bi başörtü taksın da gezinilsin başımın üstünde yeri var. fakat sadece gözleri açıkta siyah bir kıyafet içinde, yolda erkeğin az olduğu kaldırımdan yürüyecek kadar olayı abartmak bence medeniyetleşme konusundaki en büyük engeldir. Lütfen kızmayın ama böyle insanLarın yanından geçmekten tiksiniyorum. Tabi herkes özgür fakat bazı uçuk erkek modellerine yapılan yorumların karşısında bizim söylediklerimiz hiç kalır diye düşünüyorum bu konuda bizzat bir yoruma tanık oldum gene bu şekillde tesettürü aşırı birisinden.
ve düğünlerde insanların birlikte oynamalarında sakınca görülmesini ben şu 5-6 yıldır duymaya başladım önceden herkes birbirinden çekinmezdi.

hemen bir örnek vereyim. Annem başörtüsü takmaz, ve geçen gün amcamın oğlu evlendi, fakat düğün değil de nikah yapıldı amcamın oğlunun isteği üzerine ve evlendiği bayan ise son derece tesettürlü idi peki neden düğün değil de sadece nikah diye sorarsanız düğünlerde kadın ile erkeğin birlikte oynaması günahmış, ve inanır mısınız annemin elini bile öpmek istemedi kuzenim, hani annem tesettürüne dikkat etmediği açık gezdiği için bu olayı son derece saçma bulmak ile şiddetle kınıyorum gerçekten büyük saçmalık..

Eğer böyle bir emiri benim mantığım sorguluyorsa bunda bir iş vardır diye düşünüyorum...
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
mavzer70
New Friend
New Friend
İletişim:

Mesaj gönderen mavzer70 »

ne güzel,içinden geçenleri söyleyebiliyor ve uçuk erkek modele yapılan yorumu kınıyorsun ama aynı şekilde sen tesettürü aşırı yaşayanlardan tiksiniyorsun...
birde şu tespitim var ki yazın hakkında önce annem gibi taksın diyorsun,sonra annem başörtüsü takmaz diyorsun,sen savundugun şeyi bile yalana bagglıyorsun be arkadaşım...
neyse bence aslolan birlikte yaşanabilirligi savunmaktır...
ben şahsıma televolelerde yaşanan hayatı istemiyorum diye,onlardan tiksinti duymuyorum...zaten dinende böyle bir hakkım oldugunu zannetmiyorum.ve bazı konularda abarıtılı demeçler verenlerinde İslamın ruhundaki merhameti tam anladıgını zannetmiyorum...
en çok hadis rivayetçilerinden biri Hz.Aişe iken,erkek ve bayanların aynı yerde bulunmalarını harama baglayanları ham yobaz kaba softa mantıgı olarak anlıyorum...ama yine ifade ediyorum dinen belli sınırlamalar getirilmiştir...bunu yaşamak veya yaşamamak sizin bileceginiz bir iştir...
el sıkışma ve el öpme meseleside haram olmamakla beraber tavsiye edilmemiştir...tabiki örf ve adetlerimizde oldugu için yapılmaktadır ve bunda dini bir vebal yoktur...sadece büyük imamlar tarafından tavsiye edilmemiştir...unutulmamalıki asrı saadet döneminde misliman kadın bizzat cemiyetin içinde,hatta Peygamber eşi Hz.Hatice ticaretle meşgul olurlardı ve niceleri...
bazı kısıtlamalar dini degil sadece tarihten gelen kültürel takıntılardır.lütfen bunlara dikkat edelim...çarşafı bennde benimsemiyorum,öz anadolu tesettürü daha hoş...zaten çarşaf acem kökenli bir giysidir ve anadolu topraklarında osmanlının son zamanlarında kendini göstermiştir...
fark şurdaki,önde mahalle imamı arkada muhtar ve ahalisi ev basmaya giden kaba softa nerede,ormanlık bir arazide zina yapan çifti fakir ve evsiz temenni ederek cübbesini çıkarıp bunula örtünün diyen ve arkasından ''yarabbi bu geriplere başlarını sokabilecek bir ev nasip et'' diye dua eden büyük veli hasan basri nerede...
selam ve muhabetle...
selam ve muhabbetle...
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

Arkadaslarharamdır-helaldir demek suretiyle hüküm vermeyiniz.. Sadece bence söyle olabilir demeniz kendi bilgi ve kıyas kabiliyetinizden çıkacak sonuç olacağından kaynak belirtmeden gönderdiğiniz mesajları sadece o kişinin fikri olarak dikkate almanızı rica ederim...

Toplum olarak en önemli rahatsızlıklarımızdan biri böylece bir kez daha sizin vesilenizle ortaya çıkmış oldu.. Henüz imanın şartlarını tereddütsüz içine sindirememiş yada farzları tam olarak öğrenip hayata geçirmeden nafile içinde boğulmayınız.. Teşbihte hatam olursa kusuruma bakmayın mesela maksat denizde yüzmek ise en basta lazım gelen yüzmeyi öğrenmektir isteyen daha iyi yüzmek için palet takar gözlerini korumak için deniz gözlüğü kişinin kendi bileceği iş..

Şunu da unutmayın Atatürk ün annesi Zübeyde hanım eşi Latife hanım çarşaflıydı.. Cepheye mermi taşıyan analarımız da çarşaflıydı.. Kimsenin kılık kıyafetine karışmaya hakkımız yok..

Selametle..
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
whyislam
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen whyislam »

[ resmi görüntülemek için tıklayın ] Evet abi bende katılıyorum sana
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

mavzer70 yazdı:ne güzel,içinden geçenleri söyleyebiliyor ve uçuk erkek modele yapılan yorumu kınıyorsun ama aynı şekilde sen tesettürü aşırı yaşayanlardan tiksiniyorsun...
birde şu tespitim var ki yazın hakkında önce annem gibi taksın diyorsun,sonra annem başörtüsü takmaz diyorsun,sen savundugun şeyi bile yalana bagglıyorsun be arkadaşım...
neyse bence aslolan birlikte yaşanabilirligi savunmaktır...
ben şahsıma televolelerde yaşanan hayatı istemiyorum diye,onlardan tiksinti duymuyorum...zaten dinende böyle bir hakkım oldugunu zannetmiyorum.ve bazı konularda abarıtılı demeçler verenlerinde İslamın ruhundaki merhameti tam anladıgını zannetmiyorum...
en çok hadis rivayetçilerinden biri Hz.Aişe iken,erkek ve bayanların aynı yerde bulunmalarını harama baglayanları ham yobaz kaba softa mantıgı olarak anlıyorum...ama yine ifade ediyorum dinen belli sınırlamalar getirilmiştir...bunu yaşamak veya yaşamamak sizin bileceginiz bir iştir...
el sıkışma ve el öpme meseleside haram olmamakla beraber tavsiye edilmemiştir...tabiki örf ve adetlerimizde oldugu için yapılmaktadır ve bunda dini bir vebal yoktur...sadece büyük imamlar tarafından tavsiye edilmemiştir...unutulmamalıki asrı saadet döneminde misliman kadın bizzat cemiyetin içinde,hatta Peygamber eşi Hz.Hatice ticaretle meşgul olurlardı ve niceleri...
bazı kısıtlamalar dini degil sadece tarihten gelen kültürel takıntılardır.lütfen bunlara dikkat edelim...çarşafı bennde benimsemiyorum,öz anadolu tesettürü daha hoş...zaten çarşaf acem kökenli bir giysidir ve anadolu topraklarında osmanlının son zamanlarında kendini göstermiştir...
fark şurdaki,önde mahalle imamı arkada muhtar ve ahalisi ev basmaya giden kaba softa nerede,ormanlık bir arazide zina yapan çifti fakir ve evsiz temenni ederek cübbesini çıkarıp bunula örtünün diyen ve arkasından ''yarabbi bu geriplere başlarını sokabilecek bir ev nasip et'' diye dua eden büyük veli hasan basri nerede...
selam ve muhabetle...
şimdi öncelikle ben birinci öğrenkte ananem ikincisinde annem dedim. ve yaptığım uçuk erkek modeli tanımında ve tesettürü aşırı olanlardaki düşüncelerim benim ortaklık gösteriyor. Eğer eleştiriceksen doğru düzgün okuyup da yap eleştirini. Düşüncelerimin hiçbir zaman yalana bağlanmamıştır bağlanmaz benim mantığım benim görüşüm bana bunu söylüyor.

evet cepheye mermi taşıyanlar ve atatürk ün annesi de çarşaflı idi fakat o zamanki osmanlı koşullarında dine halifeliğe aşırı bir bağlılık ki bu bilimi reddedicek kadar aşırı olmuştur. islamın ilk ortaya çıktığı zmaanlardaki gibi kalsa ne güzel fakat bazı şeyler fazla sapıtılıyor. Ben bunların tekrar yaşanmamasını istiyorum bazı şeylere körü körüne inanmaktan vazgeçmek istiyorum. Kendisine ucu dokunan bir olayın günah diye nitelendirilmesini hoş bulmuyorum.

galiba konudan biraz koptum ama olsun...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Unutun tüm dediklerimi.
Kullanıcı avatarı
mavzer70
New Friend
New Friend
İletişim:

öncelikle iwas tan yanlış okumamdan dogan yanlış yorumum için özür dileyerek başlıyım...
ikinci olarakta commando ya şunu belirtmek isterimki,kesin hükümle konuştugum şeylerin tabiki ilmi dayanagı ve kaynagı vardır...zannediyorum el öpme meselesindeki izahım için bunu söylüyorsun...bu hüküm benim degil imam-ı azam ebu hanifenin hükmüdür...ve bırakın akrabayı yabancı bir bayanla el sıkışmak sadece mekruh olarak görülmüştür...imam şafi ise kendi fıkhında mekruhu kabul etmedigi için yabancı bayanla el tokasını haram olarak belirtmiştir...
bu arada yüzme benzetmen çok yerindeydi ama denize girmek için yüzmeyi karada ögrenmeye kalkmamalı degilmi.yüzmek bizzat suyun içinde ögrenilir...
selam ve muhabbetle...
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Arkadaşlar sorularınızı "Sorularınızı Buraya Yazabilirsiniz" başlığına göndermeniz açılan başlıktan sonra konunun dağılmaması için gereklidir..Selametle.
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

mavzer70 yazdı:öncelikle iwas tan yanlış okumamdan dogan yanlış yorumum için özür dileyerek başlıyım...
ikinci olarakta commando ya şunu belirtmek isterimki,kesin hükümle konuştugum şeylerin tabiki ilmi dayanagı ve kaynagı vardır...zannediyorum el öpme meselesindeki izahım için bunu söylüyorsun...bu hüküm benim degil imam-ı azam ebu hanifenin hükmüdür...ve bırakın akrabayı yabancı bir bayanla el sıkışmak sadece mekruh olarak görülmüştür...imam şafi ise kendi fıkhında mekruhu kabul etmedigi için yabancı bayanla el tokasını haram olarak belirtmiştir...
bu arada yüzme benzetmen çok yerindeydi ama denize girmek için yüzmeyi karada ögrenmeye kalkmamalı degilmi.yüzmek bizzat suyun içinde ögrenilir...

Kesinlikle haklısın mavzer70 yüzmek suda öğrenilir.. Benim misalle anlatmak istediğim kimisi paletsiz yüzemez, kimisi yanında güvendiği biri olmadan yüzemez, kimisi de balık gibi yüzer bazısı da dalış eğitimi alır yüzmenin yanında denizin içindeki güzelliklerden de haberdar olur vb....Bilmem anlatabildim mi?
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

e şimdi bi bayanla el sıkışmak haram ise neden evleniyorsun neden çocuk yapıyorsun bu bence çok büyük bir çelişki bunu açıklayabilir misin??
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Unutun tüm dediklerimi.
Kullanıcı avatarı
mavzer70
New Friend
New Friend
İletişim:

:))))
iwas,bunu ciddimi soruyorsun yoksa kafamı buluyorsun...
yahu cima ile zinayı biribirinden ayıran şey NİKAHTIR...
selam ve muhabbetle...