Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandili ne zaman?

Yazar: »


İslam Dünyası forumunda bulunan Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandili ne zaman? konusunu görüntülüyorsunuz...

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.

Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandili ne zaman?

Mesajgönderen taNGo » 19-11-2018 15:03

Veladet Kandili olarak ta bilinen Mevlid Kandili, İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)'ın doğum gecesi ve hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. Mevlid kelimesi Arapça'da "doğum zamanı" anlamına gelmektedir. Her yıl Rebiülevvel ayının 12. gecesi tüm İslam aleminde Mevlid Kandili idrak edilir.

Resim

Mevlid Kandili (Veladet Kandili) ilk defa hicretten yaklaşık 350 yıl önce Mısır Fâtımîleri tarafından idrak edildiği bilinmektedir. Osmanlı Devleti zamanında ise Mevlid Kandillerinde toplu halde Kur'an okumaları ve Resûl-i Ekrem’e dair sohbetler yapılırdı.

Mevlid Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir?
- Kuran'ı Kerim okumak ve dinlemek
- Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e Salât-ü Selam'lar getirmek.
- Bolca zikir okumak
- Günahlara tövbe ve istiğfar etmek
- Nafile, kaza ve tesbih namazı kılmak
- Mevlid Kandili gündüzünde oruç tutmak
- Tefekkürde bulunmak
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3943
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön İslam Dünyası

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron