Maide .51 ayetinin doğru tefsiri ..!

Yazar: »


İslam Dünyası forumunda bulunan Maide .51 ayetinin doğru tefsiri ..! konusunu görüntülüyorsunuz...

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.

Maide .51 ayetinin doğru tefsiri ..!

Mesajgönderen osisko » 02-10-2013 22:23

Maide suresi 51. ayet Arapça metni

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَىٰ أَوْلِيَاءَ ۘ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ۚوَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَMaide suresi 51. ayetin okunuşu

Yâ eyyuhâ-lleżîne âmenû lâ tetteḣiżû-lyehûde ve-nnasârâ evliyâe ba’duhum evliyâu ba’d(in)(c) vemen yetevellehum minkum fe-innehu minhum inna(A)llâhe lâ yehdî-lkavme-zzâlimîn(e)Ayetin Türkçe manası ;

‘‘Ey İman edenler Yahudi ve Hıristiyanların Evliyalarını Evliya edinmeyin. Zira onlar kendilerinin evliyasıdır. İçinizde onların evliyalarını evliya edinenler onlardandır. Allah zalımlar toplumuna yol göstermez.
Maide .51


EVLİYA kelimesinin karşılığı yine EVLİYA ' dır. Mana karşılığı olarak bazı tefsirlerde VELİY olarak da ifade edilir.

Evliya kelimesinin mana olarak başka hiç bir karşılığı yoktur.

Hz. Allah 'ın şu ayetleri ile ifade etmeye çalıştığım konuyu pekiştirebilirim ;

‘‘Dikkat et! EVLİYAMA korku yoktur; onlar üzülmeyeceklerdir de.’’
Yunus .62


Onlar İman edip de Takvâya ermiş olanlardır.
Yunus .63


Onlar için dünya hayatında da ahirette de “Müjde” vardır. Allah’ın buyruğunda asla değişme yoktur. İşte bu büyük kurtuluşun kendisidir.
Yunus .64

Mü’minler mü’minleri bırakıp da kâfirleri “EVLİYA” edinmesin. Kim bunu yaparsa artık Allah ‘tan rahmet beklemesin. Ancak onlardan korunmanız başka. Allâh sizi kendisinden sakındırır. Dönüş yalnız Allah'adır.
Ali İmran .28

Allah 'ın Evliya diye yapmış olduğu uyarıyı dost diye tefsir ederek ayetin yüz seksen derece manasını değiştirerek ümmeti Muhammedi hata kusur inanç ve iman bataklığına sürüklemeye utanmadıkları gibi Allah 'a verecekleri hesabı da hiç mi hiç düşünmüyorlar.
Paylaş:
osisko
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 02-10-2013 22:09

Dön İslam Dünyası

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.