Soğanın ağlatmaması için

Yazar: »


Yemek Tarifleri forumunda bulunan Soğanın ağlatmaması için konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda yemek tariflerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Soğanın ağlatmaması için

Mesajgönderen taNGo » 10-10-2017 10:51

Soğanın insan sağlığına bilinen pek çok faydası olsa da keserken ya da doğrarken içeriğindeki gazlardan dolayı gözlerimizden yaş gelebilir.

Soğanı kestiğimizde soğan hücreleri içerisinde yer alan enzimlerden gaz salınır. Bu da ağlamamıza ya da gözlerimizin yaşarmasına neden olur.

Resim

Soğan doğrarken gözlerin yaşarmaması ya da ağlamamanız için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Soğanı kesmeden önce yıkayın
Soğanı doğramadan önce yıkamanız ve doğrarken ıslak tutmanız soğan içerisindeki gazların salınımını engelleyecek, böylece gözlerinizi yaşartmayacaktır. Soğanı ıslak tutamıyorsanız çeşmeden akan suya yakın mesafede kesebilirsiniz.


Ağzınızdan nefes alın
Eğer yapabilirseniz soğanı keserken sadece ağzınızdan nefes alın. Böylece soğan içindeki gazlar burnunuza ve gözünüze kaçmayacak sadece ciğerlerinize girip çıkacaktır.


Sakız çiğneyin
Evet, yanlış duymadınız. Soğan doğrarken sakız çiğnemeniz soğan gazlarının burnunuza ve gözünüze gelmesini engelleyecek ve gözleriniz yaşarmayacaktır.


Soğanı doğramadan önce buzdolabında bekletin
Soğanı doğramadan önce en az yarım saat buzdolabında bekletirseniz gözlerinizin yaşarmayacaktır.


Deniz gözlüğü ya da lens takın
Evet, deniz gözlüğü takmak biraz komik gelebilir ama, eğer hiç çareniz kalmadıysa deniz gözlüğü ya da varsa kontakt lensinizi takarak soğanı doğrayabilirsiniz.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3935
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Yemek Tarifleri

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron